با سمه تعالی
گزارش قرار گاه فرهنگی نماز جمعه شهرستان گناباد مورخ ۲/۷/۱۴۰۰
همزمان با هفته دفاع مقدس نماز دشمن شکن جمعه گناباد با حضور بسیجیان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس با شکوه خاص اقامه شد
ایراد خطبه ها و اقامه نماز : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین صادقی نسب امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب سرهنگ محبی فرماندهی محترم ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان بود که پیرامون هفته دفاع مقدس با نماز گزاران سخن گفت.
امام جمعه گناباد :
راهپیمایی اربعین تجلی همدلی ، اتحاد و تقویت روحیه ایثار است.
خشکسالی موجب شده کشاورزان و دامداران شهرستان از هستی ساقط شوند از دولت سیزدهم انتظارمی رود برای تحقق عدالت و رفع مشکلات کشاورزان و دامداران زحمتکش این منطقه تدابیرعاجلی اتخاذ نمایند
تیتر سخنان حضرت حجه الاسلام والمسلمین صادقی نسب در خطبه های نماز جمعه گناباد
جهاد اکبر همان جهاد با نفس یعنی مبارزه با هوا و هوس های حرام که مانع رسیدن انسان به کمال می شود
جهاد کبیرهمان جهاد فرهنگی است.
روعلما ء و روحانیون ، پدران و مادران ، اساتید و معلمان و وسائل ارتباط جمعی سالم همه از مجاهدین فرهنگی محسوب می شوند
راهپیمایی اربعین زمینه سازی برای ظهور است .
اگر چه دفاع مقدس هشت ساله با سرکوب صدامیان تمام شد اما توطئه دشمنان تمام نشده و آنها بر علیه ما جنگ اقتصادی و فرهنگی راه انداخته اند.
خشکسالی موجب شده کشاورزان و دامداران شهرستان از هستی ساقط شوند از دولت سیزدهم انتظارمی رود برای تحقق عدالت و رفع مشکلات کشاورزان و دامداران زحمت کش این منطقه تدابیرعاجلی اتخاذ نمایند
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوا / انواع جهاد
به مناسبت هفته دفاع مقدس لازم دانستم مطالبی در رابطه با جهاد یاد آوری نمایم همانطوری که می دانید جهاد یکی از فروع دین است و از دیدگاه قرآن و روایات به چند دسته تقسیم می شود
جهاد اکبر ، جهاد کبیر ، جهاد اصغر
جهاد اکبر همان جهاد با نفس یعنی مبارزه با هوا و هوس های حرام که مانع رسیدن انسان به کمال می شود مثلا غرایز جنسی ممکن است انسان را به فحشاء و گناه دعوت کند. یا هوا و هوس شخصی را به ظلم و ستم و پایمال کردن حقوق دیگران وادار نماید و غریزه دلبستگی به مادیات کسی را به غصب مال دیگران ، رشوه خواری ، ربا خواری و احتکار و گرانفروشی وا دارد این موارد هوسهای حرام نامیده می شود ما موظفیم با نفس خودمان یعنی با طغیان شهوات مبارزه کنیم و به عبارت دیگر غریزه شهوت ، خشم و حب دنیا را مدیریت کنیم و این همان جهاد اکبر است پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در مراسم استقبال از گروهی از رزمندگان فرمودند آفرین به گروهی که جهاد کوچکتر را انجام دادند و جهاد بزرگتر در پیش دارند سئوال شد جهاد اکبر کدام است ؟ فرمودند :مبارزه با نفس است .
قسم دوم ،جهاد کبیر است همان جهاد فرهنگی است قرآن در سوره فرقان آیه ۵۲ می فرماید : با این قرآن و آیات روشنگر آن به مبارزه با تهاجمات فرهنگی دشمنان بپردازواز ارزش های دینی دفاع کن . بنابراین راهنمایی دیگران ، پاسخ گویی به شبهات ، سخنرانی کردن و کتاب و مقاله دینی نوشتن جهاد کبیر است ،از این روعلما ء و روحانیون ، پدران و مادران ، اساتید و معلمان و وسائل ارتباط جمعی سالم همه از مجاهدین فرهنگی محسوب می شوند .
سوم جهاد مسلحانه است با کسانی که با هدف مبارزه با دین و یا تسلط بر مسلمانان و یا تاراج ذخائر و منابع آنان و یا تعرض به نوامیس مسلمین حمله ور می شوند در این جا بر همه مسلمانان واجب است از اسلام ، قرآن و استقلال و جان و مال و ناموس خود دفاع کنند .خداوند می فرماید : با دشمنان بجنگید تا فتنه ریشه کن شودوبه تعبیرما امنیت برقرار گردد .در روایات هم آمده هر کسی برای دفاع از جان و مالش کشته شود شهید است .
شهداء و ایثارگران ما در هنگام یورش وحشیانه صدام جنایتکار به ایران اسلامی با هدف ضربه زدن به نظام اسلامی تسلط بر ایران و اجرای نقشه های شوم استکبار،غیرتمندانه به دعوت امام لبیک گفتند و به جبهه شتافتند و با ایثار جان و سلامتی خود و فداکاری از تمامیت ارضی ایران و ارزش های دینی دفاع کردند/
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های روز
پیشاپیش فرارسیدن اربعین حسینی را به محضرمبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمین بویژه شما برادران و خواهران تسلیت عرض می کنم .
راهپیمایی اربعین تجلی همدلی ، اتحاد و تقویت روحیه ایثار است اینکه شیعه ، سنی ، مسیحی و ایزدی کنار هم در راهپیمایی شرکت می کنند ، اینکه مردم عراق بخش زیادی از در آمد های خود را به پذیرایی از زائران اختصاص می دهند اینها زمینه سازی برای ظهور است . شخصی خدمت امام صادق علیه السلام آمد و گفت شیعیان شما در کوفه عده زیادی هستنداگر دستورقیام بدهید آنها اطاعت می کنند فرمودند آیا به آنجا رسیده اند که اگر یک فردی نیاز داشته باشد از جیب آنها پول بردارد و او مانع نشود گفت خیر، وقتی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می آید مردم با هم ،همگرایی و همدلی دارند یکی دست توی جیب برادر دینیش می کند و به مقدار نیاز پول بر می دارد و او منع نمی کند و شرایط راهپیمایی اربعین این روحیه را تقویت می کند.
هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم همچنین سالروز شهادت شهید جوانمردعالم مجاهد هاشمی نژاد را گرامی می داریم . از ستاد گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بسیجیان صمیمانه تشکر می کنم .
هفته دفاع مقدس یاد آور فدارکاری شهداء و ایثارگرانی است که با اقتدا به سید الشهداء وقتی صدام جنایتکار به ایران حمله کرد به دعوت حضرت امام لبیک گفته به جبهه شتافتند و اسلام و ایران را حفظ کردند .اگر چه دفاع مقدس هشت ساله با سرکوب صدامیان تمام شد اما توطئه دشمنان تمام نشده و آنها بر علیه ما جنگ اقتصادی و فرهنگی راه انداخته و آنرا با شدت و حدت ادامه می دهند ولی باید بدانند ملت ما حسینی است انشا ء االله به فضل خداوند در این جنگ های اقتصادی و فرهنگی هم پوزه کثیف دشمنان را به خاک سیاه خواهند مالید .
رهبر حکیم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم فرمودند : باید اذعان کنیم که در دهه پیشرفت و عدالت نمره مطلوبی از باب عدالت بدست نیاوردیم البته این عبارت به معنای تلاش نکردن در اجرای عدالت نیست و نظام اسلامی تلاش کرده و موفقیت هایی هم بدست آورده و همه ما شاهدیم امکانات آب ، برق ، گاز ، راه به روستا های دورهم رسیده اما هنوز تا برقراری عدالت فاصله زیادی داریم و یکی از راه های برقراری عدالت توجه بیشتر به نقاط محرو م و یا بحران زده است /
طبق اعلان هواشناسی در سال جاری شهرستان گناباد حدود ۷۰ میلیمتر بارندگی داشته و بسیاری از کشاورزان و دامداران از هستی ساقظ شده اند و با همان یارانه و کمک های معیشتی ادامه حیات می دهند و هنوز علیرغم پیگیری های خوب و موثر نماینده محترم و مسئولین شهرستان بعضی از قنواتی که مسدود گردیده باز نشده ، لذا از دولت سیزدهم انتظار می رود برای تحقق عدالت و رفع مشکلات کشاورزان و دامداران زحمت کش این منطقه تدابیر عاجلی اتخاذ نمایند/