باسمه تعالی
اولین نماز جمعه گناباد در قرن جدید و در سال ۱۴۰۱ با حضور امت حزب الله و همیشه در صحنه در محل مسجد جامع و مصلای امام خمینی (ره) برگزارشد
گزارش برگزاری نماز با شکوه جمعه مورخ۵/۰۱/۱۴۰۱
اقامه نماز و ایراد خطبه ها : توسط حجه الاسلام والمسلمین مدنی امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام صبور بود که پیرامون اهمیت یاد خدا در عرصه زندگی فردی ، اجتماعی با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه موقت گناباد :
با ریشه های مذهبی ، تاریخی و توانایی که در ملت ایران وجود دارد شعار سال قابل تحقق است.
سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم ر هبری ملت ایران را بزرگ ، قوی ، ظلم ناپذیر و در مسیر رشد و تعالی قرار می دهد
تیتر سخنان حضرت حجه الاسلام والمسلمین مدنی در نماز جمعه
جای ذکر الهی در زندگی ما خیلی خالی است.
نماز یکی از مصادیق دعاست.
غفلت از حمد و یاد خدا گره های سختی در زندگی ایجاد می کند .
از حضور باشکوه شما مردم ،حضور با معنویت و وحدت آفرین شما ولایتمداران در نماز جمعه گناباد تشکر می کنم.
تولید گران جزء مجاهدان عرصه تولید و در خط مقدم دفاع از دین ، ایران و اسلام قرار دارند.
تولید علاج مشکلات کنونی کشور ماست وتورم و کم ارزش شدن پول ملی با تولید برطرف می شود.
امروز به لحاظ تولید در وضعیت خوبی قرارداریم لکن این تولید دانش بنیان نیست و مبتنی بر تولید بومی نیست.
صنعت قنات گناباد مصداق تولید دانش بنیان در سازه های آبی است که بزرگترین سازه آبی جهان شناخته شده که مبتنی بر دانش بومی است.
نخبگانی وارد عرصه شوند و سیاست ها ی کلی و ابلاغی نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می شود را عملیاتی کنند .
باید تلاش مسئولین برای رفع مشکلات تولید گران مضاعف شود.
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / ذکر و یاد خدا
مطالبی پیرامون ذکر خدا بیان می کتنم که جامعه ایرانی در این موضوع مهم یعنی نهادینه شدن تسبیح خدای متعال نیازمند همت بیشتری است . در همه عرصه های زندگی که نگاه می کنیم و سبک زندگی دینی وقتی خود را مقایسه می کنیم با اولیای خدا می بینیم جای ذکر الهی در زندگی ما خیلی خالی است . از امام رضا علیه السلام سئوال شد چرا نماز جمعه دو خطبه دارد فرمودند برای اینکه خطیب نماز جمعه در خطبه اول نماز حمد و ثنای خدای متعال بکند ، ثنای خدای متعال را بجا آورد و خطبه دوم برای اینکه حوائج و مشکلات مردم ، مسائل مردم و آنچه به ولی امر مسلمین بر می گردد به استماع مردم رسانده شود . نمازی که مصداق یاد خدا است تقریبا همه نماز تسبیح خداست . از ابتدای نماز که با الله اکبر شروع می شود همه تسبیح خداست تکبیر و بزرگداشتن خدای متعال است . در نماز دو خواسته ا زخدا می خواهیم یکی در سوره حمد ( اهدنا اصراط المسقیم و دیگر هم در تشهد که از خدا می خواهیم بر پبامبر و آلش درود بفرستد ) بقیه نماز حمد و تسبیخ خداوند است . امام علی علیه السلام سوره توحید را بیش از سوره های دیگر در نماز قرائت می کردند چون مشتمل بر حمد خدای متعال است . بهتریتن دعا حمد خدای متعال است که نماز یکی از مصادیق دعاست . دعای سمات ، دعای مشلول ، دعای مجیر بیشترین حمد و ثنای خدا دارد . در احوال سید الشهدا علیه السلام در روز عاشورا می بینیم بیش از ۹۰ درصد از سخنان ایشان در گفتگوی با خدا و ذکر خداست . غفلت از حمد و یاد خدا گره های سختی در زندگی ایجاد می کند . برای اینکه بتوانیم یاد خدا در زندگی بیشتر داشته باشیم لازمه آن قرائت قرآن و آشنایی با معنای آن است و بستر تحقق سبک زندگی اسلامی در این صورت بهتر فراهم می شود .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های روز
خداوند متعال بیش از۳۰۰ بار در قرآن کریم اهل ایمان را به تقوا توصیه کرده ، مراقبتی که بخاطر خداست و رنگ الهی دارد . کسانی که اهل تقوی هستند خدای متعال نوری در دل آنها قرار می دهد که کمتر اشتباه می کنند و این حالت باعث می شود سبک زندگی اسلامی داشته باشند چرا که تقوی زندگی آنان را بهتر و شیرین می کند .
عید نوروز که امسال تقارن دارد با ماه شعبان تبریک عرض می کنم .
لازم می د انم از حضور باشکوه شما مردم ،حضور با معنویت و وحدت آفرین شما ولایتمداران در نماز جمعه گناباد تشکر کنم در اهمیت این نماز کافی است که خدای متعال در سوره جمعه همه اهل ایمان را مخاطب قرار داده که می گوید هنگام اذان ظهر جمعه بسوی ذکر خدا و نماز جمعه بشتابید و متقابلا در نکوهش کسانی که به بانک اذان بی اعتنایی می کنند در سوره مائده می فرماید :این بی تفاوتی به نماز نشانه بی خردی و بی عقلی است . البته اجتماع نماز جمعه گناباد باشکوه خوبی برگزار می شود که این شکوه معلول اقدامات خالصانه ای است که در طول سال انجام می شود از جمله امام جمعه محترم ، دفتر و ستاد نماز جمعه برگزار می شود .
امسال مقام معظم رهبری مثل سال های گذشته نامی را برای سال انتخاب کردند و به نام تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرین مزین کردند . کلمه تولید امسال چهارمین سال است که در نامگذاری از آن استفاده می شود و بدرستی هم این انتخاب صورت گرفته چرا که تولید علاج مشکلات کنونی کشور ماست . تورم و کم ارزش شدن پول ملی با تولید برطرف می شود و از سوی دیگر شکست توطئه های دشمنان است چرا که همیشه دنبال این بودند که فرهنگ تولید بی رمق شود . تولید مسئله بسیار مهمی است و کسانی که دراین عرصه ورود کردند باید بدانند که جزء مجاهدان عرصه تولید هستند و در خط مقدم دفاع از دین و ایران و اسلام قرار دارند. امروز تولید و تولیدگر یک امر مقدسی است . البته تولید گران مشکلاتی دارند که باید برطرف شود با این همه تاکید مقام معظم رهبری باید تلاش مسئولین برای رفع مشکلات تولید گران مضاعف شود . تولید باید مبتنی بر دانش بومی و دانش بنیان باشد . برخی از کارخانجات تولید در ایران دارند لکن وقتی به ماشین آلات آن توجه می کنیم و به صنعت آن درصد زیادی وارداتی هستند و دانش این تولید ازکشور دیگری است . امروز به لحاظ تولید در وضعیت خوبی قرارداریم تنوع در صنعت مثل خودرو سازی ، صنعت کاشی و تولید اسباب بازی مشاهده می کنیم لکن این تولید دانش بنیان نیست و مبتنی بر تولید بومی نیست . با ریشه های مذهبی ، تاریخی و توانایی که در ملت ایران وجود دارد شعار سال قابل تحقق است . رهبری سیاست های کلی نظام را تبیین می کنند که بدرستی شعار سال تبیین شد . تولید دانش بنیان یک هدف است که امسال در دستور کار دولت و نخبگان قرار گرفت که انشاء الله در آینده به جایی برسیم که تولیدات دانش بنیان باشد . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند : کسی که بدون دانش کار بکند ضرر های کار او از منافع آن بیشتر است . از دیدگاه تاریخی وقتی به گذشته ملت ایران نگاه می کنیم می بینیم مردم ایران از تولیدات دانش بنیان برخوردار بودند بعنوان مثال گناباد مردمانی داشته با سابقه روشن در تولیدات دانش بنیان مثل در صنعت صنایع دستی ، سفال سازی و بویژه صنعت قنات که مصداق تولید دانش بنیان در سازه های آبی است که بزرگترین سازه آبی جهان شناخته شده که مبتنی بر دانش بومی است و ثبت جهانی شده است . برخی آیه یاس می خوانند که ایرانی نمی تواند تولید دانش بنیان داشته باشد اما تاریخ نشان داده که ملت ایران در تولید د انش بینان بر تمام دنیا پیشی گرفته بودند .امروز ۱۵ میلیون از مردم ما تحصیل کرده اند که باید اقتصاد خودمان را از نفت نجات دهیم .فرهنگ سازی کنیم و در مقابل کسانی که این حرف ها را تضعیف می کنند کسانی که خودشان عامل اصلی گرانی و پول باشی هستند امروز در دفاع از ملت فایل های صوتی پخش می کنند . سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم ر هبری ملت ایران را بزرگ ، قوی ، ظلم ناپذیر و در مسیر رشد و تعالی قرار می دهد لکن باید نخبگانی وارد عرصه شوند و این سیاست ها را عملیاتی کنند .
تیتر سخنان حجه الاسلام صبور( قبل از خطبه ها )
خدا را بسیار یاد کنیم.
بر اساس اوامر الهی زندگی کنیم .
یا د خدا زبانی ، قلبی و هم عملی باید باشد .
منشاء همه گناهان در غفلت از یاد خدا ست .
نماز شب خیر دنیا و آخرت در بر دارد .
دوری از یاد خدا موجب سختی در زندگی می شود.
امام علی علیه السلام می فرمایند یاد خدا موجب روشنی قلب است .
نماز از مصادیق ذکر خدا و بزرگترین عبادت است .
نماز جمعه از مصادیق ذکر خداست .