باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز با شکوه جمعه مورخ۱۹/۰۱/۱۴۰۱
اقامه نماز و ایراد خطبه ها : توسط حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام رحمانی دبیر محترم امور مساجد شهرستان بود که پیرامون فضیلیت های ماه مبارک رمضان با نماز گزاران روزه دار سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
ملت مبارز فلسطین با عملیات شهادت طلبانه به رجز خوانی رژیم جنایتکار اسرائیل پاسخ دادند .
شهادت دو روحانی جهادی و انقلابی و خدمت رسان توسط عوامل استکبار جهانی و ارتجاع را محکوم می کنیم .
تیتر سخنان حضرت حجه الاسلام والمسلمین صادقی در نماز جمعه
جلوه های نیکوکاری و کمک مومنانه در ماه مبارک رمضان گسترش می یابد .
ماه مبارک رمضان ماه تجربه کردن لذت های معنوی است ، روزه دار دو شادمانی دارد یکی هنگام افطار که بار وظیفه را به منزل رسانده و یکی هم روز قیامت .
ماه مبارک رمضان هم ماه تلاوت قرآن و هم ماه فهم قرآن و عمل و خودسازی در پرتو قرآن است
قرآن معارف و دانستنی های مورد نیاز انسان را در همه ابعاد فردی ، اجتماعی ، خانوادگی، معنوی و حاکمیتی در اختیار ما قرار می دهد.
ادامه حملات مقاومت اسلامی رژیم صهیونیستی را برای همیشه از نقشه جهان حذف و به گورستان تاریخ خواهد سپرد .
انصار الله یمن با عملیات گسترده پهبادی و موشکی زیر ساخت های اقتصادی و نفتی عربستان سعودی را مورد هدف قرار داد که برای عربستان بسیار خسارت بار بود
هدف از شهادت دو روحانی جهادی و انقلابی توسط عوامل استکبار شعله ور کردن جنگ سنی و شیعه بود که علمای جهان اسلام آنرا محکوم کردند.
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / دستاورد های روزه
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ (آیه ۱۸۳ سوره بقره)ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان که عید اولیا ء خداست امید وارم خداوند به همه ما توفبق استفاده از این فرصت معنوی جهت توبه و انابه برای بندگی و عبادت برای خود سازی و نیکوکاری مرحمت فرماید فقها و کارشناسان دینی می فرمایند احکام دین تابع مصالح و مفاسد است یعنی خداوند حکیم هر چه را بر ما واجب کرده حتما به دلیل نقش داشتن آن در سعادت ماست و احکام واجب یا برای جسم یا برای روح و یا برای دنیا و آخرت ما مفید است .
یکی از واجبات مهم روزه ماه رمضان است که به بعضی از آثار و برکات و دستاورد های آن اشاره می شود . اولین فلسفه روزه پیدایش تقوی و تقویت اراده بشر است خداوند در سوره بقره آیه ۱۸۳ می فرماید :ای اهل ایمان روزه بر شما واجب شده چنانچه بر امت های قبل شما واجب شده بود امید است با روزه گرفتن به مقام تقوی برسید وقتی یک شخص با ایمان یک ماه تمام هر روز از اذان صبح تا اذان مغرب با اینکه تشنه و گرسنه است اما از خوردن و آشامیدن خود داری می نماید این نوعی تمرین است برای تقویت اراده . دومین فلسفه روزه حفظ سلامتی است بسیاری از بیماری ها زائیده پرخوری می باشد در روایات آمده معده خانه و سرچشمه هر بیماری است و انسان با روزه گرفتن به معده فرصت استراحت می دهد و این زمینه ساز صحت و سلامتی او می گردد . فلسفه سوم روزه تقویت روحیه مواسات و همدردی با نیاز مندان و کمک به آنهاست .زراره از امام صادق علیه اسلام پرسید فلسفه واجب شدن روزه چیست فرمودند خداوند روزه را واجب کرده تا ثروتمند و فقیر در شرایط یکسان قرار گیرند ثروتمند گرسنگی را بچشد تا با فرد ناتوان همدردی نماید . برای همین در ماه مبارک رمضان کمک به نیازمندان افزایش پیدا می کند مخصوصا جلوه های نیکوکاری و کمک مومنانه با فراخوان رهبر حکیم انقلاب اسلامی گسترش یافت . یکی از فلسفه های روزه گرفتن کاهش جرم و جنایت و دعوا ها و اختلافات است در این ماه مبارک چقدر افراد با ایمانی که عفو و گذشت می کنند چقدر افرادی که از اسارت شکم و شهوت و غضب خود را آزاد می نمایند . روزه گرفتن مایه آمرزش گناهان است . تجربه کردن لذت های معنوی روزه دار دو شادمانی دارد یکی هنگام افطار که بار وظیفه را به منزل رسانده و یکی هم روز قیامت
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های روز
با عرض سلام به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و دعا برای سلامتی و موفقیت مقام معظم رهبری درود می فرستیم به ارواح پاک شهدای انقلاب اسلامی ، شهدای دفاع مقدس ، شهدای مدافع حرم و امنیت و سلامت مخصوصا دو شهید روحانی حرم مطهر رضوی امام شهدا و عارف مجاهد علامه بهلول و همه علماء و صلحا بویژه مرحوم حجه الاسلام حاج شیخ غلامرضا نصیری ، حاج شیخ عبد الکر یم نصیری ، حضرت ناشر الاسلام گنابادی و حاج آقای معلمی در این روز جمعه اول ماه مبارک رمضان برای آنان علو درجه مسئلت د اریم .
مناسبت های این هفته عبارتست : از امروز سالگرد شهادت آیه الله صدر و خواهر بزرگوارش بنت الهدی ، فردا ۲۰ فروردین شهادت هنرمند متعهد شهید آوینی و روز فن آوری هسته ای ، ۲۱ فروردین روز تاسیس بنیاد مسکن و سالگرد شهادت امیر صیاد شیرازی و روز پنج شنبه وفات حضرت خدیجه ام المومنین سلام الله علیها که این مناسبت را گرامی می داریم
چنانکه می دانید ماه مبارک رمضان هم ماه نزول قرآن است و هم ماه تلاوت قرآن می باشد که در روایات آمده هرکس در این ماه یک تلاوت کند مثل یک ختم قرآن است در غیر این ماه .پس هم ماه تلاوت قرآن و هم ماه فهم قرآن و عمل و خودسازی در پرتو قرآن است مقام معظم رهبری در دیدار با قاریان قرآن توصیه هایی داشتند که به خلاصه ایاز آنها اشاراتی می کنم اول یاد آوری کردند ضیافت الهی این ماه به غنیمت شمردن فرصت های آن یعنی روزه گرفتن ، تلاوت و تفسیر قرآن ، شرکت در نماز های جماعت و خواندن ادعیه ، نیکوکاری و اصلاح ذات البین است . دوم یاد آوری نمودند که قرآن معجزه جاودانه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است معارف و دانستنی های مورد نیاز انسان را در همه ابعاد فردی ، اجتماعی ، خانوادگی، معنوی و حاکمیتی در اختیار ما قرار می دهد . سوم فراوان شدن قاریان خوش خوان را از موهبت های انقلاب اسلامی دانستندکه قبل از انقلاب کم بوده . چهارم تاکید داشتند که حتی الامکان مساجد باید محور فعالیت های قرآنی باشد و جوانان را جذب کند
یکی از خبر های جهان اسلام آنست که رژیم اشغالگر قدس در یک نمایش مضحک با جمع کردن برخی سران خود فروخته و مفلوک عربی و آفریقایی در نقب این نشست را تاریخی خواند و اعلام کرد مقاومت اسلامی و ایران در موضع ضعف و اسرائیل دست برتر است اما در آستانه ماه مبارک رمضان ملت مبارز فلسطین با چندین عملیات شهادت طلبانه که به هلاکت عده ای از صهیونیست هاو زخمی شذن عده ای دیگر منجر شد به رجز خوانی این رژیم جنایتکار پاسخ دادند و مقاومت اعلان کرد حملات اد امه خواهد داشت مسئله مهم این است تا به حال فقط غزه وارد مبارزه مسلحانه شده بود ولی این بار علاوه بر غزه کرانه باختری به پاخاسته و تا کنون با سنگ مبارزه می کردند و اکنون دست به سلاح برده اند و مسلما اگر این مبارزات ادامه پیدا کند رژیم صهیونیستی برای همیشه از نقشه جهان حذف و به گورستان تاریخ سپرده خواهد شد .
اخیرا انصار الله یمن با عملیات گسترده پهبادی و موشکی زیر ساخت های اقتصادی و نفتی عربستان سعودی را مورد هدف قرار داد که برای عربستان بسیار خسارت بار بود و ۷۰ درصد تولیدات آرامکو را متوقف کرد و بالاخره آل سعود را مجبور به پذیرش آتش بس ۲ ماهده کرد که یک پیروزی بزرگ برای مقاومت یمن می باشد امید است رژیم سعودی سر عقل بیاید و دست از برادر کشی بردارد.
شهادت دو روحانی جهادی و انقلابی و خدمت رسان توسط عوامل استکبار جهانی و ارتجاع را محکوم نموده و برای تمامی شهداء و این دو شهید عزیز علو درجه را خواستاریم . هدف آنها شعله ور کردن جنگ سنی و شیعه بود که علمای جهان اسلام آنرا محکوم کردند

تیتر سخنان حجه الاسلام رحمانی ( سخنران پیش از خطبه )
روزه از کهن ترین عبادات است که از آغاز آفرینش است از زمان خلقت انسان روزه بوده است .
اهمیت رمضان در شب قدر و نزول قرآن است .
امام علی علیه السلام می فرمایند من از دنیا سه چیز را دوست دارم ( یکی روزه در گرمای تابستان ، پذیرایی از میهمان ، جنگیدن با شمشیر )
مجوز عبور از صراط خوش اخلاقی است .
قرآن گنجینه است که باید در خانه ها در معرض دید باشد و با آن انس داشته باشیم .
زندگی سعادت مندانه در سایه انس با قرآن است .
در قرآن سه اثر است ( قرآن کلام خدا ست ، انسان را از وسوسه های شیطان حفظ می کند ، سنگینی اعمال نیک ما در استفاده از قرآن است )
قرآن داروی تمامی درد ها است .
از قرآن نباید استفاده ابزاری شود باید رویکرد ما با قرآن رویکرد روزانه باشد نه ماهانه و سالانه .
در کنار قرائت قرآن باید به آن عمل کنیم .
خدا فراموشی نتیجه عدم استفاده از قرآن است.
در دوره های قرآن در مساجد شرکت کنیم .