باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز با شکوه جمعه مورخ ۱۴۰۱/۷/۲۹
اقامه نماز و ایراد خطبه ها : توسط حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران پیش از خطبه ها : حجه الاسلام صبور بود که پیرامون فضایل حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها با نماز گزاران سخن گفت.
خطیب جمعه گناباد :
صادرات ۶۰ برابری غیر نفتی یکی از بزرگترین خدمات نظام اسلامی است .
شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی مجری نقشه های دشمنان اسلام هستند.
تیتر سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه گناباد
یکی از عوامل که انسان را از یاد خدا غافل می کند سرگرم شدن به امورات بی ارزش است.
متاسفانه امروز تشریفات در جامعه گسترش یافته است پیرایه هایی که در مراسم عروسی قرار دادیم موجب ازدواج هراسی در جوانان شده است.
تشریفات به مراسم عزاداری و سوگواری هم سرایت کرده است . تاج گل ، چاپ بنر ، سنگ گرانقیمت روی قبر .
خیرین به توسعه فضا های ورزشی کمک کنند.
صادرات ۶۰ برابری غیر نفتی یکی از بزرگترین خدمات نظام اسلامی است .
کاپیتولاسیون بالاترین تحقیرملت ایران بود .
انتخاب عبدالطیف الرشید به عنوان رئیس جمهور عراق موفقیت بزرگی است که امید است این کشور بعداز مدت ها به آرامش و پیشرفت دست پیدا کند .
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / عوامل غفلت از یاد خدا
أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ،حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ ، كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ .در آغاز خطبه اول خودم و همه شما برادران و خواهران ایمانی را متذکر می شوم به تقوا . روح و روان ما با تقوا آراسته می شود . خداوند در قرآن می فرماید پوشش تقوی برای انسانها بالاتر است از پوشش ظاهری .
یکی از عوامل که انسان را از یاد خدا غافل می کند سرگرم شدن به امورات بی ارزش است . اموراتی که مقداری برای بشر لازم است امام نباید تمام همت مصروف آن شود . یکی از آن موارد مال و ثروت است . سرگرم شدن انسان به مال و ثروت و برتری جویی بخاطر آن ، سرگرم شدن به لباس ، امکانات ،موجب تکبر و خود بزرگ بینی می شود و انسان را از پیموندن مقامات کمال و ساماندهی امورات اخروی باز می دارد . از سوی دیگر مشکل تشریفاتی شدن و امتیاز طلبی این است که کسانی که این امکانات ندارند ممکن است تحقیر شوند . مومن حرمت و احترامش از خانه کعبه بالاتر است . خانه بهتر، لباس تمیز تر ، ماشین گران تر نباید موجب تحقیر دیگران شود . متاسفانه امروز تشریفات در جامعه گسترش یافته همین پیرایه هایی که در مراسم عروسی قرار دادیم موجب ازدواج هراسی در جوانان شده است . تشریفات ممکن است انسان را وادار به قرض کردن بیندازد که زندگی را تلخ می کند در روایات آمده قرض کردن غصه شب و خواری روز است . در اسلام توصیه به ازدواج ساده شده که الان هم جوانان مومن و انقلابی داریم که اسیر تشریفات نمی شوند و مراسم ازدواج را ساده برگزار می کنند . حتی این تشریفات به مراسم عزاداری و سوگواری هم سرایت کرده است . تاج گل ، چاپ بنر ، سنگ گرانقیمت روی قبر ، که این همان آیه قرآن است أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ،حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ ، كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ همان تفکر جاهلی که مردگان را می شمردند و قبر ها را می شمردند این سرگرمی هایی است که انسان را از یاد خدا باز می دارد . تشریفات قبر برای میت ارزشی ندارد و اگر در راه خیر و خدمت به جامعه هزینه شود چقدر روح آن میت خوشحال و راضی می شد . در حدیث قدسی آمده ای بنی آدم آنچه خوردی از بین رفته ، بهترین پارچه و لباسی که داشتی آنهم از مد می افتد ، اما آنچه را برای خدا انفاق کردی برای شما باقی می ماند . خدا بر درجات مرحوم حاج آقای مدنی ناشر الاسلام بیفزاید که توصیه می کردند تشریفات را کم کنید و خیرات و کار خیر بکنید . روحیه تفاخر و تکثر انمسان را از یاد خدا باز می دارد .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های روز
با عرض سلام به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و درود می فرستیم به ارواح پاک شهدا ، امام شهدا و علامه بهلول و دعا می کنیم برای برای سلامتی رهبر حکیم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای این پرچمدار اسلام راستین در مقابل کفر،استکبار و نفاق ،خداوند روز بروز بر طول عمر و سلامتی و عزت رهبر عزیزمان بیفزاید .
سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه به قم را گرامی می داریم این بانوی بزرگ الگو است برای دختران و زنان مسلمان در علم ، عفاف و حجاب و خدمت به جامعه.
هفته تربیت بدنی را گرامی می داریم و از حضور ریاست محترم اداره ورزش و جوانان و ورزشکاران عزیز که امروز در نماز جمعه حضور پیدا کردند تشکر می شود . در دین مقدس اسلام حفظ بدن و حفظ جان و سلامتی واجب است و چون ورزش مقدمه سلامتی است ورزش و تحرک نیز واجب است. علاوه ورزش به تجربه ثابت شده جوانان را از رخوت ، افسردگی ، بی بند و باری و اعتیاد غالبا حفظ می کند لذا همانطوری که خیرین کمک به مساجد و مدارس و بیمارستانها می کنند به توسعه فضا های ورزشی کمک کنند .
امروز ۲۹ مهر روز صادرات نامیده شده قبل از انقلاب رژیم شاه هر روز ۶ میلیون بشکه نفت صادر می کرد و اهمیتی به صادرات دیگر نمی داد منابع نفت هم پایان پذیر هستند اگر ادامه پیدا می کرد و نفت تمام می شد ملت ایران پشتوانه ای نداشت و یک فاجعه بزرگ اتفاق می افتاد ولی اکنون نظام اسلامی علیرغم همه توطئه ها صادرات غیر نفتی را ۶۰ برابر زیاد کرده که بعداز تمام شدن نفت نسل های آینده مثل همه کشور های دیگر بتوانند خود را اداره کنند که یکی از بزرگترین خدمات نظام اسلامی است .
۴ آبان سالروز افشاگری حضرت امام رضوان الله تعالی علیه بر ضد قرارداد استعماری کاپیتولاسیون است همانطوری که می دانید زمان شاه دهها هزار مستشار نظامی و غیر نظامی درایران حضور داشتند برای آمریکا کار می کردند و از ایران حقوق می گرفتند و غالبا افرادی بی بند و بار بودند متعرض به نوامیس مردم می شدند و ملت ایران نیز که غیرت ناموسی داشتند از ناموس خود دفاع نموده و در بسیاری از موارد کار به زد و خورد و شکایت می رسید . رژیم آمریکا به شاه دستور داد برای رفاه و آسایش آمریکائیها قانون کاپیتولاسسیون را در مجلس تصویب کند که اگر شهروندان آمریکایی در ایران مرتکب جرم و جنایتی شدند پلیس ایران حق بازداشت آنها را ندارد و دستگاه های قضایی ایران حق رسیدگی ندارند بلکه ایرانی ها شکایت خود را به سفارتخانه آمریکا بدهند و اگر آنها صلاح دانستند رسیدگی نمایند که این بالاترین تحقیرملت ایران بود و حضرت امام بشدت علیه این قانون اعتراض کردند و فرمودند نمایندگان مجلس سند بردگی ملت ایران را تصویب کردند شاه که برده آمریکا بود فورا دستور تبعید حضرت امام به ترکیه را صادر کرد اما با پیروزی انقلاب اسلامی موجب شد شاه دست نشانده آمریکا فرار کند و ایران درس استقلال و عزت را به همه ملت ها بیاموزد .
الحمد لله در هفته گذشته پارلمان عراق عبدالطیف الرشید ر ا به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرد و السودانی را نیز بعنوان کاندیدای نخست وزیری اعلان نمودند که موفقیت بزرگی است که امید است عراق بعد از مدت ها به آرامش و پیشرفت دست پیدا کند .
مقام معظم رهبری در دیدار میهمانان خارجی کنفرانس وحدت اسلامی فرمودند دو گروه اتحاد مسلمانان را خدشه دار می کنند شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی و مضمون بیانات ایشان این است که این دو گروه دعوا درست کن هستند و با اینکه شیعه و سنی در طول تاریخ در کنار هم زندگی کردند اما شیعه انگلیسی با لعن و ناسزاگویی به رهبران اهل سنت ایجا د اختلاف می کنند و سنی آمریکایی هم مثل داعش شیعه را کافر و واجب القتل و خونش را هدر می داند و هر دو گروه خطری بزرگ برای اسلام می باشند بر همه ما لازم است از این دو گروه بر حذر باشیم و افشاگری کنیم که این دو گروه دانسته یا ندانسته مجری نقشه های دشمنان اسلام هستند .