خطیب جمعه گناباد :
به کوری چشم دشمنان امروزه ملت ،دولت ، مجلس و نیرو های مسلح و قوه قضائیه دست در دست یکدیگر پشت سر رهبری صف کشیده اند و با تمام وجود از نظام اسلامی حمایت می کنند .

باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد سومین جمعه از ماه مبارک رمضان – مورخ ۲۶/۳/۹۶

ایراد خطبه و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام امامی بود که پیرامون فضائل و شخصیت والای شهید این ماه حضرت امام علی (ع) با نماز گزاران سخن گفت .


خطیب جمعه گناباد :
به کوری چشم دشمنان امروزه ملت ،دولت ، مجلس و نیرو های مسلح و قوه قضائیه دست در دست یکدیگر پشت سر رهبری صف کشیده اند و با تمام وجود از نظام اسلامی حمایت می کنند .
ملت ایران در پاسخ به ندای امیر مومنان امام علی (ع) و لبیک به حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت می کنند .
آتش به اختیار برای جلوگیری از انفعال و بی تفاوتی مسئولان و جامعه است.
از مسئولین کشوری درخواست می شود به تخصیص اعتبارات جهت لایروبی قنوات ، تسطیح اراضی ، خرید تضمینی محصولات کشاورزی ، کاهش نرخ سود در بخش کشاورزی پاسخ مساعد بدهند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : وصایا و سفارشات امام علی (ع)
خطبه دوم : تقدیر از حضور مردم ولایتمدار شهرستان در برنامه های ماه مبارک رمضان / گرامیداشت مناسبت ها ، روز جهانی قدس ، هفته جهاد سازندگی ، هفته قوه قضائیه ، تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی ، هفته صرفه جویی در آب ، روز اصناف ، اهمیت توجه به مطالبات مقام معظم رهبری از سوی مسئولین و مردم و تبیین موضوع آتش به اختیار )
خطبه اول : سفارش به تقوی / وصایا و سفارشات امام علی (ع)
ضمن عرض تسلیت ایام شهادت مولای متقیان امیر مومنان امام علی (ع) لازم دانستم به وصایا و سفارشات ایشان اشاره داشته باشم . در آغاز وصیت می فرمایند : شما و همه فرزندان و کسانی که وصیت من به آنها برسد سفارش می کنم به داشتن تقوی یعنی انجام دادن واجبات و ترک گناهان ،در خط دین حرکت کنید نه در خط هوی و هوس و نظم در کار هایتان داشته باشید ، شما را سفارش می کنم به اصلاح ذات البین ، سازش برقرار کردن میان کسانی که اختلاف پیدا کردند ، بی تفاوت نباشید ، زمینه را برای صلح فراهم نمائید . از خدا بترسید و خدا را در نظر داشته باشید . راجع به یتیمان مبادا گرسنه بمانند و حقوقشان ضایع شود از خدا بترسید ،راجع به همسایگان آنقدر سفارش کرد پیامبر که گمان کردیم بزودی حکم ارث بردن همسایه از همسایه نازل خواهد شد . از خدا بترسید راجع به قرآن ، مبادا کسانی که مسلمان نیستند به قرآن عمل کنند و شما عقب بمانید و متاسفانه در برخی از موارد غیر مسلمان ها به قرآن عمل کرده اند و پیشرفت نموده اند و ما عمل نکردیم و عقب مانده ایم . البته از حق نباید گذشت که ما مسلمان ها به برخی از دستورات قرآن عمل می نمائیم از قبیل عبادات و اقامه نماز و روزه گرفتن ، ، احترام به پدر و مادر ، تحکیم خانواده ، رعایت عفاف و حجاب و پاکدامنی ، صله رحم و رعایت حق خویشاوندان ، احترام به معلم و استاد و سالمندان و رعایت عهد و پیمان اما در بعضی از موارد با کمال تاسف غیر مسلمان ها از ما جلوترند : مانند قرآن سفارش زیادی در باره تفکر ، اندیشیدن ، پژوهش و تحقیق نموده است اما غیر مسلمان ها عمل کردند ، قرآن کریم چقدر راجع به لزوم کار کردن تاکید می نماید تا آنجا که می فرماید برای انسان جز نتیجه و دستاورد کارش چیزی نیست اما فرهنگ کار کردن در میان ما کمرنگ است ، قرآن کریم چقدر به اخلاق خوب توصیه می کند اما روز بروز در میان ما پروند های دعوا ، پرخاشگری ، توهین گسترش می یابد ، در میان ما فرهنگ تعاون ضعیف است اما در میان غیر مسلمان ها تعاونی های تولیدی ، توزیعی و خدماتی از خود دولت گاهی توانمند تر ایجاد شده است . در قرآن کریم به مشورت کردن سفارش شده اما فرهنگ مشورت در میان غیر مسلمان ها قوی تر است .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
سالروز شهادت مولای متقیان امیر مومنان امام علی (ع) را به محضر مبارک امام زمان (عج) و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمانان و شما نماز گزاران تسلیت عرض می کنم لازم می دانم از شما مردم ولایتمدار شهرستان گناباد در جلسا ت قرآن ، نماز های جمعه و جماعت ، مراسم قدر صمیمانه تشکر و تقدیر نمایم جمعه آینده که روز قدس است برای پاسخ به امیر مومنان امام علی (ع) و لبیک گفتن به ندای حضرت امام و مقام معظم رهبری انشا الله در صحنه حضور پیدا خواهیم کرد .
هفته جها د کشاورزی و روز بیابان زدایی را گرامی داشته از تلاش های جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و سایر واحد ها و همچنین خود کشاورزان پر تلاش که در جهت رزق و روزی حلال و سالم علیرغم همه مشکلات در این شهرستان تلاش می کنند و در تولید مرغ ، گوشت قرمز و شیر رتبه بالایی دارند صمیمانه تشکر نمایم البته از کشاورزان عزیز هم درخواست می شود با استفاده بهینه از آب های موجود شهرستان و ترویج کشت گلخانه ای و همچنین کشت محصولاتی که آب کمتری لازم دارند اقتصاد مقاومتی و تولید را تقویت کنند .البته در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال انتظار می رود دولت محترم بسته های حمایتی موثر ی از روستا ها به عمل آورده و به درخواست های نماینده محترم ، پرتلاش و جهادی که مکرر بحث خشکسالی شهرستان را مطرح نموده و درخواست تخصیص اعتبارات جهت لایروبی قنوات ، تسطیح اراضی ، خرید تضمینی محصولات کشاورزی ، کاهش نرخ سود در بخش کشاورزی پاسخ مساعد بدهند . از سایر مناسبت های هفته سالروز شهادت شهید چمران و روز بسیج اساتید ، شهادت شهید محمد بخارایی ، سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی که برکات زیادی در ترویج فرهنگ اسلامی داشته و دارد ، روز اصناف ، آغاز هفته قوه قضائیه و آغاز هفته صرفه جویی در مصرف آب مخصوصا در این مناطق جنوب که واجب ضروری است این مناسبت ها را گرامی می داریم .
یکی از ضعف های بزرگ اکثریت مردم کوفه بی تفاوتی در مقابل مطالبات و رهنمود های امیر مومنان (ع) بود تا آنجا که حضرت در سخنرانی های متعد دی شکایت و گلایه نموده و انتقاد کردند : به خدا سوگند دل را می میراند و مایه غم و اندوه می شود که پیراون معاویه در باطل خودشان متحدند و شما در حقتان دچار تفرقه و اختلاف هستید و همین ضعف موجب شده به تدریج حضرت تنها بمانند و دشمنان پیروز شوند و خدا را شکر می کنیم ملت ایران با عبرت گرفتن از تاریخ باور کرده اند که تقویت رهبر موجب تقویت دین و نظام اسلامی و زمینه ساز پیروزی است مثلا در همین سند ۲۰۳۰ که دغدغه شدید مقام معظم رهبری بود به حمد الله شورای انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور محترم تشکیل و دستور توقف و لغو ۲۰۳۰ را صادر نمودند که جای تشکر دارد و انتظار می رود در همه دغدغه های فرهنگی و اقتصادی نیز به همین رویه باشد و دشمنان احساس کنند رهبر تنها نیست بلکه به کوری چشم دشمنان امروزه ملت ، دولت ، مجلس ، نیرو های مسلح و قوه قضائیه دست در دست یکدیگر پشت سر رهبری صف کشیده اند و با تمام وجود از نظام اسلامی حمایت و شیشه عمر بد خواهان را به سنگ خواهند کوبید
بحث آتش به اختیاری که مقام معظم رهبری مطرح نمودند مسلما منظورشان هرج و مرج و خروج از چارچوبه های قانونی و منطقی نیست بلکه برای جلوگیری از انفعال و بی تفاوتی مسئولان و جامعه است و نخبگان هر جا احساس کردند رخوت و سستی وجود دارد با کمال دلسوزی و احترام انتقاد نمایند ، اگر جواب ندادند ، هشدار بدهند تا جامعه ای زنده و پویا داشته باشیم
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( پرسمان قرآنی کودک ) با موضوع قرآن و ماه مبارک رمضان جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .