باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۱۶/۴/۹۶
ایراد خطبه و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین اسلامی امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها :
امام جمعه موقت گناباد :
همه مسئولین کشور و همه مردم باید در صف حمایت ازسپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گیرند.
فکر اجرای برجام بدون آمریکا مغالطه است ، بفرموده مقام معظم رهبری اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند و برجام را پاره کند ما آنرا آتش می زنیم .
دوران سیلی خوردن تمام شده بلکه دوران سیلی زدن بر چهره کریه دشمنان جمهوری اسلامی است.
ذات غربی هاست نفاق است نمی شود به آنها اعتماد کرد .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : صفت حلم و معنای آن
خطبه دوم : تحریم های جدید آمریکا علیه ایران / وحدت حول محور ولایت فقیه رمز پیشرفت کشور / همایش منافقین
خطبه اول : سفارش به تقوی / صفت حلم
امام علی (ع) می فرمایند :مردم تقوی الهی را پیشه کنید زیرا سرانجام شما به لقا الله است . خوش به حال کسی که در ملاقات پروردگارش قلبش سلیم و پاک باشد .
یکی از صفات اخلاقی که در روایات ائمه (ع) تاکید شده صفت حلم است . در زیارت جامعه کبیره در صفات ائمه می فرماید: ائمه اطهار نهایت درجه و قله صفت حلم هستند . امام صادق (ع) می فرمایند : اگر کسی خودش را متصف به صفت حلم کند همین چراغ حلم اور را به نهایت درجه قرب به خدا می رساند . حلم به چه منعاست .برای حلم در روایات دو معنا ذکر شده. معنی اول اینکه وقتی که دریای درونی انسان در مقابل دیگران متلاطم شود انسان آن موج های غضب را ظاهر نکند . انسان در دنیا با افراد مختلف مجبور است معاشرت داشته باشد . چه انسان بخواهد و چه نخواهد ممکن است شخصی با او رفتاری از سر جهل داشته باشد . حلم یعنی اینکه اگر دیگری نسبت به من سخن نامربوطی داشت این که انسان نفس خود را تربیت کند که وقتی عصبانی شد خشم درونیش ظاهر نشود . حلم یعنی انسان در مقابل خطای دیگران خشم خودش را کنترل کند . معنای دیگری هم برای حلم شده آن این است که انسان به مرتبه ای از استحکام روحی برسد که اصلا در برابر رفتار ناشاسیت دیگران عصبانی نشود . آن کسی که با رفتار دیگران عصبانی شود چون خسی است . همه سلاطین عالم غلام خشم خود هستند . حضرت امام (ره) کوه حلم بود . صفت حلم چگونه بدست می آید . حلم در صورتی بدست می آید که انسان خودش را کسی نداند و برای خودش شانی قائل نباشد نفس خودش را بزرگ نشمارد . تکبر و خود بزرگ بینی موجب می شود صفت حلم در انسان ایجاد نشود . اولیاء خدا وقتی روی زمین راه می روند نرم راه می روند خودشان را کسی نمی دانند لذا در برابر خطای دیگران عفو و گذشت دارند .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
مسائل و حوادثی در هفته گذشته داشتیم . مسئله اول این است که آدم وقتی فضای سیاسی کشور را رصد می کند انگار برخی هنوز در فضای انتخابات بسر می برند و می خواهند هنوز همان فضای پر تنش و پر کشش ادامه داشته باشند . انتخابات حداکثری را پشت سر گذاشتیم چرا برخی هنوز دارند بر ادامه آن فضای گرم تاکید می کنند . متاسفانه از هر دو طرف رفتار هایی دیده می شود. چرا برخی به خود اجاز ه می دهند در یک راهپیمایی عمومی به رئیس جمهور منتخب توهین کنند همه گروه های سیاسی ، همه ملت باید عزمشان را جزم کنند به رئیس جمهور کمک کنند تا کشور به پیش رود . یکی از گروه هایی که می تواند به دولت کمک کنند منتقدین هستند. دولت باید نسبت به اینها آغوش باز و گوش شنوا داشته باشد . از آن طرف هم آدم می بیند برخی ها دنبال دو قطبی سازی جامعه هستند. از درون دولت برخی حرف هایی می زنند که هیچ ثمری ندارد. بعنوان نمونه در این شرایط حساس کشور که مقام معظم رهبری فرمودند که دشمنان بنا دارد امنیت کشور را برهم بزنند ، در این زمانی که کشور به سپاه نیاز دارد و همه مسئولین کشور و همه مردم باید بیایند ودر صف حمایت ازسپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گیرند چرا مسئول دولتی از سپاه بعنوان دولت تفنگدار یاد می کند. طبق قانون اساسی دولت ها می توانند از ظرفیت نیرو های مسلح برای سازندگی کشور استفاده کنند قرار گاه خاتم الانبیاء رقیب دولت نبوده بلکه یار دولت بوده است . معاون اول رئیس جمهوری فرمود که دولت بعنوان کار فرما و متولی اقتصاد کشور برخی بروژه ها را به سپاه واگذار می کند . مقام معظم رهبری فرمودند از درون حاکمیت باید صدای واحد شنیده شود الحمد الله ریاست محترم جمهوری در همایش مسئولان قوه قضائیه فرمود دوران انتخابات تمام شده اختلافات را باید تمام کنیم و مسئولین باید به دنبال رفع مشکلات کشور بروند . برای وحدت افراد متکثر نیاز به یک محور است. در جمهوری اسلامی طبق قانون اساسی تمامی قوا و نیرو های مسلح تحت رهبری ولایت مطلقه ی فقیه هستند که اگر همه تابع باشند وحدت محقق خواهد شد .
مسئله بدی تحریم های جدید سنای آمریکا ست .سنای آمریکا به بهانه فن آوری موشکی و مسله تروریسم تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرده . یک مغالطه ای هست که برخی اینگونه تفسیر می کنند اگر آمریکا برجام را نقض کند مثل رئیس جمهورآمریکا که هر روز یک لگدی به برجام می زند ما باید با طرف اروپایی برجام را به پیش ببریم . فکر اجرای برجام بدون آمریکا مغالطه است . چطور روز اول با آمریکا مذاکره شد حالا که طرف آمریکایی دبه می کند می گویند ما بدون آمریکا باید برجام را پیش ببریم . فصل الخطاب این موضوع همان سخن مقام معظم رهبری است که فرمودند اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند و برجام را پاره کند ما آنرا آتش می زنیم .
مسئله بعدی در پاریس منافقین گردهمایی سالانه خودشان را برگزار کردند . مجمع و محل جمع همه اراذل و اوباش و تروریست های دنیا بود برخی از مسئولین سابق آمریکایی بودند ، برخی از مسئولین اروپایی در این همایش شرکت کردند، موهوماتی را واگویه کردند ، گفتند نباید اجازه دهیم نظام اسلامی به سن چهل سالگی خود برسد در این خصوص چند نکته باید گفته شود : به فرموده مقام معظم رهبری هم دوستان با اخلاص بدانند و هم دوستانی که دلشان می لرزد و هم دشمنان بدانند جمهوری اسلامی مستحکم ایستاده است و آنها نمی توانند به ما سیلی بزنند ما به آنها سیلی می زنیم . بله دوران سیلی خوردن تمام شده بلکه دوران سیلی زدن بر چهره کریه دشمنان جمهوری اسلامی است .یک نمونه از این سیلی ها عملیات لیله الغدر سپاه بود . نکته دوم اینکه این همایش نشان داد دشمنان ما از احمق ها هستند .استیصال آمریکاییها به جایی رسیده که برای تقابل با جمهوری اسلامی دست به دامن منافقین شده اند . ملت ایران فراموش نگرده که ۱۷ هزار نفر از این مردم توسط منافیقن به شهادت رسیدند. البته برخی در ایا م انتخابات به انقلاب جفا کردند که آمدند در این ایام برای منافقین مظلوم نمایی کردند . بد ظلمی کردند ، جای شهید و جلاد را عوض کردند این رفتا ر خائنانه بود و قوه قضائیه باید رسیدگی کند . نکته سوم این درس است برای مسئولین ما که این همایش دقیقا بعد از خروج آقای ظریف بود واین ذات غربی هاست نفاق است نمی شود به آنها اعتماد کرد .
پیروزی شکوهمند جوانان حزب اللهی عراق در آزاد سازی موصول به پیشگاه مقام معظم رهبری تبریک عرض می کنیم .
در نماز جمعه امروز :
کتاب باغ طوطی نوشته آقای مسلم ناصری با موضوع زندگی میثم تمار به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .