باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ ۲۷/۵/۹۶
ایراد خطبه و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین رضا مدنی امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : آزداه سرافراز جناب آقای پایاب بود که پیرامون سالروز ورود آزادگان سرافراز و خاطرات دوران اسارت با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب جمعه موقت گناباد :
شهادت طلبی و جریان مقاومت خواب را از استکبار و رژیم صهیونیستی ربوده است.
دولت دوازدهم ، مجلس محترم شورای اسلامی با همدلی و برنامه ریزی مشکلات بر سر راه ازدواج جوانان را مرتفع کنند.
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اهمیت استفاده از وقت
خطبه دوم : شهادت طلبی / اهمیت ازدواج و رفع مشکلات آن
خطبه اول : سفارش به تقوی / اهمیت استفاده از وقت
تقوای الهی مراقبتی است که رنگ و بوی ایثار و از خود گذشتگی دارد . امام علی (ع) می فرمایند : یکی از ویژگی های اهل تقوی این است که فرصت ها را غنیمت می شمرند . اسلام اهمیت زیادی برای وقت و استفاده از فرصت قائل شده است انسان نمی تواند ادعای تقوی بکند ولی در عین حال به وقت و فرصت ها که خداوند در اختیارش قرار داده بی توجه باشد . ائمه (ع) برای لحظه لحظه عمرشان برنامه داشتند . فرصت سازی و استفاده بهینه از وقت از دیگر ویژگی های انسان متقی است . انسان در مبارزه با نفس و خودسازی می تواند به جایی برسد که برای تمامی عمرش و دقایق آن برنامه داشته باشد . ماه ذی القعده ،ماه ذی الحجه و ماه محرم فرصت مناسبی است برای اهل تقوی در جهت رسیدن به قرب الهی است . ما الگو های دم دستی داریم در احوال عالم ربانی مرحوم علامه بهلول می گویند ( روز های آخر ماه شوال در زندان افغانستان با خود تصمیم می گیرد ماه ذی القعده را روزه بگیرد برای استفاده کامل از این فرصت . در این زمان به ذهنش می رسد در زندان بین او و جوا ن سنی مذهب دلخوری پیش آمده است . این عالم ربانی می گوید تصمیم گرفتم از این فرصت برای رسیدن به تقرب به ذات الهی استفاده کنم ولی این تصمیم مهم با دلخوری و قهر از بنده خدا قابل جمع نبود لذا تصمیم گرفتم با این جوان صحبت کرده و با او آشتی کنم . نفسم به مبارزه آمد و مرا وسوسه کرد چرا یک عالم شیعی بخواهد خودش را کوچک کند ولی خداوند کمک می کند و با آن جوان و برادر دینی آشتی می کند ) . این یعنی تقوی و این از خود گذشتگی از تقوا داشتن است .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
سالروز شهادت حضرت جواد الائمه (ع) در آخر ماه ذی القعده را به محضر مبارک امام زمان (عج) و همه دل دادگان این امام همام تسلیت عرض می کنم . در خصوص شهادت نکاتی عرض می کنم . در طول تاریخ اسلام ناب با دو بال عدالت خواهی و شهادت طلبی حرکت کرده است و همیشه این دوبال دچارآسیب هایی شده است عدالت طلبی مورد هجمه نفس و شهادت طلبی نیز در معرض آسیب بوده است دشمن در طول تاریخ دنبال این بوده این اصل بزرگ را که دلیل آن مبارزه با ظلم ، فساد و ستم بوده در معرض آسیب قرار دهند و آن اتهام خشونت طلبی است . اصلی که برای رفع زدودن خشونت طلبی است متهم به خشونت طلبی می شود . در طول تاریخ این دوبال حرکت اسلام گرفتار این توطئه ها بود تا اینکه در اواخر قرن بیستم میلادی نظام جمهوری اسلامی با مجاهدت های ملت ایران و رهبری های حضرت امام (ره) با شهادت طلبی فراوان به پیروزی رسید شهادت طلبی بعنوان یک اصل اساسی در اسلام در مسیر خودش قرار گرفت . در این موقع نقشه دشمن متفاوت شد نقشه های دیگری را طراحی کردند از جمله جنگ نظامی ، تهاجم فرهنگی که هیچ وقت خواب آنها علیه نظام اسلامی تعبیر نخواهد شد . اقدام دیگری که دشمن انجام داد این بود که از خود این اصل ارزشمند برای اقدام علیه اسلام بهره بگیرد که در طول این نظام این در دستور کار دشمن قرار گرفته که حاصل آن گروه های خونریزی مانند داعش و القاعده است . این جریان ها با شعار شهادت طلبی اما با هدف زدودن اسلام فعالیت دارند . اما نقشه آنها با تشکیل جریان مقاومت نقش بر آب شد شهادت طلبی و جریان مقاومت خواب را از استکبار و رژیم صهیونیستی ربوده است و این جریان در حال فراگیری و گسترش است و کشور های متعددی در منطقه این جریان در آن رشد یافته است و این نظام اسلامی تا سرمایه های عظیمی چون شهداء ،رهبری و آزادگان دارد نقشه های آنان نقش بر آب خواهد شد . امروز به لطف خدای متعال بینش مردم به جایی رسیده تقاضا برای حضور در صحنه ها و میدان های جانبازی وجود دارد . روز سه شنبه آینده شاهد به خاکسپاری سه تن از شهدای گمنام در شهر بیدخت خواهیم بود که اقدامی بسیار پسندیده ای است که لازم است از ستاد مربوطه تشکر کنیم . همانگونه که رهبری فرمودند بزرگداشت یاد شهدا کمتر از شهادت نیست حضور تمامی همشهریان در این مراسم بزرگداشت شهادت است .
رزو چهارشنبه سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است که به نام رو ازدواج نامگذاری شده است . آمار های که در این موضوع اعلام می شود آمار های نگران کننده ای است البته نه اینکه اقداماتی انجام نمی شود اما زحماتی که نمودار شود نیست . امروز عالم تشیع به این نتیجه رسیده که مسیرش در ازدواج درست نیست. همه ما با ازدواج علوی و فاطمی آشنا هستیم ، اطلاعات ما دراین خصوص کافی است لکن در مقام عمل این گونه نیست یک عده ای هستند آنچه می دانند در خصوص ازدواج آن را جدی می گیرند و علیرغم مشکلات در سن کم با توجه به توصیه های دینی ازدواج می کنند اما در مورد توده مردم این گونه نیست و در مقام عمل توصیه های دینی را در این عرصه محقق نمی کنند . تا وضعیت اقتصاد سامان نگیرد ، تا وضعیت تربیتی و پژوهشی در مسیر درست قرار نگیرد مشکل ازدواج حل نخواهد شد و به خاطر این مشکلات برخی از ازدواج فرار می کنند. بخاطر کم تدبیری که صورت گرفته مشکلاتی در راه ازدواج هست اما عقل حکم می کند با توجه به توصیه های دینی جوانان باید ازدواج کنند چراکه مشکلات عدم ازدواج در موقع خودش به مراتب کمتر از مشکلاتی است که این امر را به تاخیر بیندازد و در سن بالا ازدواج صورت گیرد . انشاء الله دولت دوازدهم ، مجلس محترم شورای اسلامی با همدلی و برنامه ریزی باید مشکلات بر سر راه ازدواج جوانان را مرتفع کنند .
در نماز جمعه امروز :
کتاب با موضوع بیان جسورانه مشکلات و فرهنگ غلط ازدواج با قلم استاد قرائتی کتاب ( دل به دل راه داره ) جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .