با سمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد مورخ ۱۹/۸/۹۶
ایراد خطبه ها واقامه نماز جمعه توسط : حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان


خطیب جمعه گناباد :
همایش عظیم اربعین حسینی به فضل خداوند امسال با شکوهتر از سال های قبل برگزار شد
جنون قدرت طلبی در شاه عربستان به اوج خودش رسیده است .
حضور چند هزار نفری مردم گناباد درپیاده روی در روز اربعین عشق به اهل بیت را فریاد می زد .
به فرموده مقام معظم رهبری بدترین نوع تنبلی ها تنبلی در خواندن کتاب است .
کسانی که وقفی در اختیار دارند باید اجاره واقعی آنرا بپردازند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : حسن خلق
خطبه دوم : همایش بی نظیر اربعین ، هفته کتاب و کتابخوانی ، هفته وقف ، جنون قدرت طلبی شاه عربستان
خطبه اول
موض۲وع : سفارش به تقوی / حسن خلق
از قرآن کریم وروایات اهل بیت (ع) استفاده می شسود یکی ازمهمترین صفات خوب ، حسن خلق وداشتن اخلاق نیکوست . در کتاب بحار ج ۷۱ س ۳۹۳ آمده شخصی ازپیامبر اسلام(ص) پرسید دین چیست ؟ حضرت فرمودند :حسن خلق و باز در کنز العمال ج ۳ حدیث ۵۲۲۹ روایت کرده از رسول خدا که فرمودند: مردم از نظر ایمان کسی است که خلقش نیکو باشد و باز از حضرت امیر (ع) در غررر الحکم ج ۳ ص ۲۱۸ نقل شده که فرمودند با اخلاق خوب و نیکو زندگی پاکیزه و دلچسپ میشود . از امام صادق (ع) در کتاب بحار الانوار ج ۷۱۴ ص ۳۹۶ نقل شده که می فرمایند اخلاق خوب روزی انسان را زیاد می کند و به تجربه ثابت شده اگر یک کاسب مثلا خوش اخلاق باشد مردم با شوق از او خرید می کنند . امام علی (ع) میفرمایند اخلاق خوب موجب جلب محبت مردم می شود همه انسان های خوش اخلاق را دوست دارند . اخلاق خوب چیست؟ در کتاب معانی الاخبار ص ۲۵۳ امام صادق (ع) می فرمایند :خوش اخلاق سه ویژگی دارد اول اینکه برخوردت با دیگران با نرمی ومحبت باشد دوم سخن وگفتارت نیکو باشد و سوم با برادران دینی با خوشرویی برخورد می کند نه با چهره عبوس و گرفته
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته ومسائل روز
اربعین حسینی را به محضر مبارک امام زمان (عج) ، مقام معظم رهبری ، همه مسلمین مخصوصا شما برادران و خواهران نماز گزار تسلیت عرض می کنم دعا می کنیم برای همه مسافرین اسلام بویژه زائرین عزیز اربعین همایش عظیم اربعین حسینی به فضل خداوند امسال با شکوهتر از سال های قبل برگزار شد اجتماع عظیم میلیونها نفر از دوستداران اهل بیت از همه کشور ها ی جهان جلوه ایست از تحقق وعده حق تعالی که فرمود ، اگر خدا را یاری کنید خدا هم شما را یاری می کند .همایش اربعین در عین گستردگی پر محبت ترین همایش جهان است در هیچ زمانی به این آسانی و امنیت زیارت سید الشهدا ء (ع) میسر نشده است واین همبه برکت خون شهداء و زمینه سازی حضرت امام (ره) و علماست خداوند را بر این نعمت شاکریم مقام معظم رهبری فرمودند : خوشا به حال کسانی که در حال پیاده روی هستند وما از دور حسرت می خوریم . حضور چند هزار نفری مردم گناباد و پیمودن فاصله ۲۴ کیلومتری گناباد تا کاخک با پای پیاده در روز اربعین عشق به اهل بیت را فریاد می زد .
مناسبت های هفته امروز ۱۹ آبان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ، ۲۱ آبان روز حمایت ازبیماران کلیوی ، ۲۴ آبان سالروز رحلت علامه طباطبایی و روز کتاب وکتابخوانی و آغاز هفته کتاب است چنانکه می دانید کتاب بهترین دوست وسالمترین رسانه است مقام معظم رهبری فرمودند :بدترین نوع تنبلی ها تنبلی در خواندن کتاب است یکی از شاخصه های پیشرفت یک کشور میانگین بالای کتاب خوانی است باید از دوران کودکی فرزندانمان را با مطالعه کتاب آشنا و تشویق کنیم
هفته وقف را گرامی می داریم اولین واقف پیامبر اسلام (ص) و حضرت امیر وائمه (ع) بودند در همین شهرستان وقف هایی برای مساجد ، تلاوت قرآن ، عزاداری ، مدارس ، درمانگا ه ها ، کتابخانه و آب انبار است که متاسفانه از بین رفته و برخی باقیست و باید احیا شود وقف خوری از گناهان کبیره است کسانی که وقفی در اختیار دارند باید اجاره واقعی انرا بپردازند درست نیست یک فنجان آب ملکی ۱۵۰ هزار تومان اجاره اش باشد و یک فنجان آب وقفی ۱۰۰ هزار تومان .
متاسفانه جنون قدرت طلبی در شاه عربستان به اوج خودش رسیده ازیکسو دست همکاری به اسرائیل می دهد واز سوی دیگر مردم بی دفاع ومسلمان یمن را به خاک وخون می کشد که حتی صدای مجامع بین المللی در آمده و اخیرا نیز اعلام نموده به بهانه مبارزه با فساد دستور بازداشت ۵۰۰ شاهزاده را صادر و حساب های بانکی آنها را مسدود نموده است در شرائطی که داعش و تروریست ها در حال ریشه کن شدن هستند شاه عربستان در حال برنامه زیزی برای به آشوب کشاندن لبنان است سعد حریری را وادار به استعفا نموده و بر طبل جنگ می کوبد و حزب الله و مقاومت اسلامی را تهدید می کند و خودش را به دم آمریکا بسته غافل از اینکه شاه عربستان هرچه نزد آمریکائیها عزیز باشد از شاه ایران عزیز تر نیست همانگونه که دست از حمایت شاه ایران برداشتند اورا نیز رها خواهند کرد .
در نماز جمعه امروز : کتاب راز فرشتگان نوشته حمید رضا مظاهری سیف با موضوع نقد عرفان های کاذب جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .