باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۲۹/۱۰/۹۶
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین اسلامی امام جمعه محترم موقت شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب آقای دکتر محمد پور مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان گناباد بود که پیرامون هفته بزرگداشت شورا های آموزش و پرورش و فعالیت های انجام شده در آموزش و پرورش گناباد با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه موقت گناباد :
اقتصاد مقاومتی باطل السحر تحریم هاست.
مسئولین به امر ولایی در خصوص فضای مجازی توجه کنند باید این فضا کنترل و مدیریت شود .
مسئولین باید صدای مطالبه مردم را بشنوند و راه حل آن هما نگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی .
مدیریت پیام رسان تلگرام در دست صهیونیست هاست و ما هیچ نظارتی نداریم و این کمال سفهات است که مدیریت افکار مردم دست صهییونیست ها و دشمنان باشد .
رئیس جمهور محترم بداند این مردم به شما و وعده های شما رای دادند شما باید به این وعده ها عمل کنید اجازه ندهید امید مردم نا امید شود .
انقلاب اسلامی ،آمریکا را از خاور میانه اخراج می کند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : رحمت و مغفرت الهی
خطبه دوم : تبریک میلاد حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار ، تبریک کسب رتبه برتر شورای آموزش و پرورش شهرستان در سطح استان ،تسلیت حادثه نفتکش ایرانی ، بررسی عوامل اغتشاشات اخیر و تلاش مسئولین برای تحقق اقتصاد مقاومتی و پاسخ گویی به مطالبات مردم در خصوص وضعیت معیشت و حقوق های نجومی ، ساماندهی و کنترل فضای مجازی ، تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / رحمت لهی
یکی از مسائلی که در علم کلام اسلامی در میا ن اندیشمندان اسلامی مورد بحث قرار گرفته این است که در قرآن کریم با دو دسته از آیات مواجه هستیم در قرآن امر به تقوی شده و دستور ویژه در دوری از گناه برای دوری از عذاب جهنم ، اما در طیفی دیگر از آیات پروردگار عالم مغفرت و آمرزش گناهان را مطرح کرده است . در روایات هم مفصلا در باره رحمت پروردگار سخن گفته شده است . امام صادق (ع) می فرمایند در روز قیامت آنگونه پروردگار بر طبل مغفرت و رحمت و بخشایش خود می کوبد تا آنجا که شیطان در رحمت خدا طمع می کند . میان این دو دسته آیات باید چگونه جمع کرد . همه فرق اسلامی با همه اختلافاتی که دارند معتقدند اگر مومنی گناه کند و توبه کند گناه او بخشیده میشود . توبه هم یک امر دلی و درونی است توبه این است که حقیقتا از گناه پشیمان شود و دیگر بسمت گناه نرود . فرق اسلامی اتقاف نظر دارند که عمل کافر مقبول نیست . کافر هم یک تعریف مشخص دارد در آیات قرآن کار به معنای کسی که حق را شناخته اما بخاطر هوای نفس پا روی حق قرار می دهد . مسئله مورد اختلاف این است که اگر یک مومنی گناه کبیره ای انجام داد و توبه نگکرد و با همان گناه از دنیا رفت پروردگار با او چگونه برخورد خواهد کرد ؟ مرحوم خواجه طوسی در کتاب تجرید الاعتقادات در بخش معاد می گوید : در باره امکان عفو الهی در مورد مومنی که توبه نکرده و از دنیا رفته اگر چنین اتفاقی افتاد ممکن است خدا او را ببخشد یا او را عذاب کند . قصه جهنم در مورد مومنین گناهکار بصورت باز است . آیه ۴۸ سوره نسا می گوید : خدا گناه شرک را نمی بخشد و پائین تر از آن را براى هر کس بخواهد (و شایسته بداند) مى بخشد. علامه حلی می گوید: این آیه مقید به توبه نیست . عفو خدا بصورت قطعی نیست لذا در روایات آمده اگر کسی به امید عفو خدا گناه کند خودش بالاترین گناه و معصیت است .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
پنجم جمادی الاولی ولادت حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری (س) و روز پرستار را تبریک می گویم حادثه دلخراش و فاجعه بار و غم انگیز نفتکش ایرانی که در آن حدود ۳۰ نفر از جوانان کشور درگذشتند این حادثه را تسلیت می گوییم . تشکر می کنیم از حضور کارکنان محترم آموزش و پرورش و ریاست محترم و معلمین عزیز و دانش آموزان گرامی که حضورشان را در نماز جمعه تکریم می کنیم و تشکر می کنیم از گزارش ریاست محترم آموزش و پرورش که حاکی از کار جهادی در این اداره است مسئولین کشور هم باید بدانند هزینه در آموزش و پرورش هزینه برای پشرفت کشور است و هر چقدر در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند ثمرات آن برای کشور خواهد بود . کسب رتبه برتر شورای آموزش و پرورش شهرستان در سطح استان نیز تبریک می گوییم .

حوادث اخیر در کشور که ابتدا اعتراض بود و بعد به اغتشاش انجامید دارای دو بعد است مثلثی خارج از کشور شکل گرفت که از بیرون این اغتشاشات مدیریت شد . رئیس جمهور آمریکا یک تاجر مسلک است تا وقتی که گاوشیر ده چون رزیم آل سعود در منطقه است از امکانات و پول های او استفاده می کند لذا سرمایه این اغتشاشات را رژیم سعودی تامین کرد و پا دو های آن منافقین بود ند . قرار بود در مرحله اول به بهانه گرانی مردم را به خیابانها کشانده و بعد وارد اغتشاش شده و در آخر کشور را درگیر جنگ داخلی کنند . شهر هایی که پتانسیل اغتشاش دارند را انتخاب کردند این یک بعد قضیه بود که با حضور مردم و عملیات زیبای مسئولین امنیتی و انتظامی کشور این اغتشاشات به هدف خودش نرسید . حوادث اخیر یک چهره دیگر هم دارد . مقام معظم رهبری فرمودند : مگس روی زخم ها می نشیند . این اغتشاشات یک بستر درونی داشت که موجب سوء استفاده دشمن قرار گرفت . آ ن بستر هم مسئله معیشت است . مقام معظم رهبری بار ها تاکید کردند که مردم از مسئولین گله مند هستند از وضعیت گرانی ، وضعیت معیشت و حقوق های نجومی و این مطالبه بحق مردم است و حل آن هم در گرو تلاش مسئولین است . مسئولین باید صدای مطالبه مردم را بشنوند و راه حل آن هما نگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی . اقتصاد مقاومتی باطل السحر تحریم هاست و اقتصاد مقاومتی دور رکن اساسی دارد رکن اول تولید ملی . چرخ های تولید ملی به حرکت در بیاید و برای این کار باید مراکز تولید ی با حداکثر ظرفیت کار و تولید کنند . رکن دوم اقتصا د مقاومتی مسئله واردات است . نباید مسئولین هر کالایی را وارد کنند تنها کالا های ضروری مردم که امکان تولیدش در داخل نیست . همین امسال حدود ۱۰ میلیارد تومان بیل و کلنگ از چین وارد شده تا وقتی وضعیت اقتصاد این چنین باشد اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد. اقتصاد مقاومتی از دایره شعار باید خارج شود . مقام معظم رهبری فرمودند من صادقانه مردم سالاری دینی را قبول کردم . مردم رای دادند به این دولت باید مطالبه داشته باشد از این دولت دولت باید بداند با رای مردم سرکار آمد ه نمایندگان مجلس با رای مردم سرکار آمده اند باید پاسخ گوی مطالبات مردم باشند. در این وضعیتی که کشور نیاز به آرامش و کار دارد چرا باید مثلا رئیس جمهور محترم بحث های حاشیه ای درست کند که فضا به هم بریزد حالا مثلا این چه بحثی است که امام زمان (عج) هم که ظهو ر کند می شود از ایشان انتقاد کرد وارد این بحث علمی نمی شوم حال چه ضرورتی دارد این بحث ، این مردم به شما و وعده های شما رای دادند شما باید به این وعده ها عمل کنید اجازه ندهید امید مردم نا امید شود . مسئله فضای مجازی بسیار مهم است امروز اذهان جوانان زیر بمباران شک و شبهات توبخانه فضای مجازی است. بحث فحشا و منکرات و شایعات در فضای مجازی بیداد می کند فضای مجازی بی حساب و کتاب شده و مدیریت آن در دست اسرائیلی هاست . در همین اغتشاشات اخیر از کاه ، کوه ساختند مسئولین به امر ولایی در خصوص فضای مجازی توجه کنند . باید این فضا کنترل و مدیریت شود . فضای مجازی غذای روح است . در غالب کشور های دنیا برای محدودیت فضای مجازی خطوط قرمز دارند . مدیریت پیام رسان تلگرام در دست صهیونیست هاست و ما هیچ نظارتی نداریم و این کمال سفهات است که مدیریت افکار مردم دست صهییونیست ها و دشمنان باشد . در اکثر کشور ها پیام رسان ها تولید داخل خودشان هست ، ملی هست تا مدیریت آن دست خودشان باشد .
در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم مقام معظم رهبری فرمودند انقلاب اسلامی در این چهل سال از هف خان دشمن به سلامت عبور کرد . چهل سال است دشمنان هزینه می کنند و دشمنی می کنند اما نتیجه آن در آستانه چهلمین سال پیروزی این است که انقلاب اسلامی آمریکا را از خاور میانه اخراج می کند لذا آنها عصبانی هستند که این فشار های دشمن نشانه رسیدن انقلاب اسلامی به قله و فتح نهایی است .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( خواب باران ) با موضوع معظلات اجتماعی جهت مطالعه معرفی شد .