باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۱۱/۱۲/۹۶

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد

سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام صبور بود که پیرامون ایام وفات حضرت ام البنین (ع) با نماز گزاران سخن گفت .


امام جمعه گناباد :
متاسفانه آفت اشرافی گری در بعضی از مسئولین و افراد وجود دارد که باید اصلاح شود.
از مجلس شورای اسلامی که برای مبارزه با اشرافی گری طرحی دو فوریتی مبنی بر باز گرداندن اموال نامشروع برخی از مسئولان در گذشته و امروز در حال پیگیری دارند تشکر می کنیم .
پدران ، مادران و همسران شهداء در همه صحنه ها پیشگام و نمونه اند .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : فلسفه احکام در خطبه فدکیه حضرت زهرا علیها السلام
خطبه دوم : تسلیت سالروز وفات حضرت ام البنین و گرامیداشت روز تکریم مادران و همسران شهداء /اشرافی گری از آسیب های انقلاب اسلامی / اهمیت جشن نیکوکاری / ۱۵ اسفند روز درختکاری / ایران هراسی دشمنان به بهانه پیشرفت های موشکی ایران اسلامی
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / فلسفه احکام در خطبه فدکیه حضرت زهرا علیها السلام

جمعه گذشته عرض شد حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در خطبه فدکیه فلسفه ی برخی احکام دین را بیان نمودند . خداوند ایمان را مایه پاکسازی از شرک قرار داد و نماز را زمینه ساز دوری از کبر و غرور و زکات را موجب خودسازی و زیاد شدن روزی مقرر کرد و روزه را تمرینی برای تقویت ایمان و حج را مایه عظمت و شکوه دین و عدالت را وسیله ای برای هماهنگی و نزدیک شدن دلها به یکدیگر قرار داد . اطاعت ما اهلبیت را واجب کرد تا موجب برقراری نظم در میان ملت شود . آری اگر همه مردم حول محور امامت جمع شوند گوش به فرمان امام و رهبر باشند حق و عدالت پیروز می شود و باطل از بین می رود بسیاری از کشور ها بر علیه کفر و ظلم قیام کردند و شهدای زیادی دادند مانند ملت الجزایر اما پیروز نشدند چون به امامت معتقد نبودند . خداوند جهاد را برای عزت اسلام و ذلت کفر و نفاق واجب کرد هر جا مسلمانان برای اسلام و ارزش ها و حفظ منابع خود جهاد کردند به عزت رسیدند و هر جا کوتاهی کردند ذلیل شدند . خداوند صبر را قرار داد برای پاداش گرفتن و امر به معروف را خداوند واجب کرد برای مصلحت عموم مردم تا جامعه ساماندهی شود و به فساد کشیده نشود وقتی در جامعه دعوت به معروف بود ،دعوت به عبادت ، دعوت به نیکوکاری ، دعوت به اخلاق خوب ، دعوت به حجاب و عفاف ، دعوت به علم و دانش بود جامعه اصلاح می شود . نیکی به پدر و مادر را خدا واجب کرد تا انسان ها از غضب الهی محفوظ بمانند و صله رحم را موجب طولانی شدن عمر قرار داد .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
امروز سالروز وفات حضرت ام البنین علیها السلام است که به نام روز تکریم مادران و همسران شهداء نامگذاری شده است این مناسبت را به محضر مبارک امام زمان (عج) و به مقام معظم رهبری و همه مسلمین و شما نماز گزاران تسلیت عرض می کنم حضرت ام البنین هم مادر چهار شهید و هم همسر شهید می باشند همه می دانیم که مادران بزرگوار شهداء و پدران و همسران شهداء در راه اسلام عزیز ترین افراد خانواده خود را فدا کردند تا اسلام و ارزش ها ی دینی زنده شود لذا مقام معظم رهبری فرمودند تا ابد مدیون شهداء و خانواده های شهداء هستیم و امروز هم در همه صحنه ها پیشگام و نمونه اند
چهاردهم اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد حضرت امام (ره) و آغاز هفته احسان و نیکوکاری است ضمن تشکر از تلاش های کمیته امداد شهرستان که توفیقات بزرگی را کسب نمودد است .قرآن کریم در سوره بقره آیه ۱۹۵ می فرماید : نیکوکار باشید خدا نیکو کاران را دوست دارد آری درهمه جوامع بیماران ، یتیمان ، معلولان و سالمندان نیاز به کمک دارند و بر همه مسلمانان لازم است در حد توان کمک کنند قرآ نکریم در سوره معارج آیه ۲۴ می فرماید: دراموال مسلمانان حق مشخصی برای سائل و محروم قرار داده شده است و الحمد لله شما مردم نیکوکار شهرستان گناباد در همه راه های خیر کمک می کنید مخصوصا در این آخر سال به نیازمندان کمک کنید که این کمک ها هم دفع بلا می کند و هم ثواب و اجر دارد .
پانزده اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی را گرامی می داریم . دین مقدس اسلام درختکاری را عبادت می داند از پیامبر صل الله علیه و آله نقل شده که فرمودند مسلمانی زراعتی نمی کارد یا درختی نمی نشاند مگر اینکه وقتی انسانی یا پرنده ای یا حیوانی از آنها بخورد صدقه برایشان محسوب می شود . درختان و مراتع علاوه بر زیبا کردن محیط در تولید اکسیژن ، در تلطیف هوا ، در جلوگیری از پیشروی کویر و مهار ریزگردها موثر است همه در توسعه فضا های سبز و نگهداری آن کوشا باشیم .
مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن یکی از آسیب های انقلاب اسلامی را اشرافی گری دانسته و فرمودند اگر انقلاب به آفاتی مانند اشرافی گری ، دل سپردن به طبقات مرفه ، زیاده خواهی به جای توجه به طبقه ضعیف مبتلا شود دچار ارتجاع شده است متاسفانه این آفت در بعضی از مسئولین و افراد وجود دارد باید اصلاح شود و تشکر می کنیم از مجلس شورای اسلامی که برای مبارزه با اشرافی گری طرحی دو فوریتی با امضای صد نماینده مبنی بر باز گرداندن اموال نامشروع برخی از مسئولان در گذشته و امروز در حال پیگیری دارند که اقدامی پسندیده است
جبهه استکبار، صهیونیزم و ارتجاع بعد از شکست در عراق و سوریه در خارج به بهانه پیشرفت های موشکی متمرکز بر ایران هراسی و محکوم نمودن ایران در شورای امنیت شد که شکست خورد اما در داخل متمرکز شده در حمایت از اغتشاشگران و کسانی که امنیت را برهم می زنند لذا شما شاهد بودید که هم از اغتشاشگران ۱۴ دیماه حمایت کردند و هم از اغتشاشگران فرقه صوفیه و قاتلین نیرو ها ی انتظامی . دشمنان اسلام بدانند ملت ایران بیدار است و با تمام وجود از نظام اسلامی پاسداری می کند و هم اغتشاشگران و فرقه های منحرف بدانند ملت مسلمان تحرکات آنان را زیر نظر دارد و هر جا لازم باشد بشدت برخورد خواهد کرد و از دستگاه قضایی نیز می خواهیم جنایتکاران را به اشد مجازات برسانند .

در نماز جمعه امروز :
کتاب ( سبک زندگی زنان ) جهت مطالعه معرفی شد
ارزش زن به این است که بتواند محیط زندگی خود را برای خود و برای مرد و فرزندان، یک بهشت، یک مدرسه، یک محیط امن، یک جایگاه عروج به معارف معنوی و مقامات معنوی تبدیل کند؛ و آن وقتی که وظیفه او ایجاب می کند، بتواند در سرنوشت کشور اثر بگذارد و در سرنوشت جامعه، نقش ایفا کند
.« کتاب »سبک زندگی زنان« فقط مختص مخاطبان خانم نیست؛ چون طرف دیگرِ تمام روابط خانوادگی و اجتماعی زنها، مردها هستند، و به همین خاطر به همه خانمها و آقایان پیشنهاد میکنیم این کتاب کمحجم و مفید را حتما مطالعه کنند، تا راه حل رسیدن جامعه ایرانی به آن نقطهای که الیق آن است را پیدا کنیم: کتاب ((سبک زندگی زنان))نوشته امیرحسین بانکی پور فرد از انتشارات حدیث راه عشق.