باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۱۸/۱۲/۹۶

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد

سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام فلاح بود که پیرامون سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ، روز زن و سالروز تاسیس کانو های فرهنگی هنری مساجد با نماز گزاران سخن گفت .


امام جمعه گناباد :
از مواضع انقلابی مسئولان محترم درمقابل وزیر امور خارجه فرانسه تقدیر و تشکر می کنیم .
حجاب و عفاف یادگار حضرت زهرا علیها السلام است که باید رعایت شود .
از مسئولین محترم تنظیم بازار درخواست می شود در این آخر سال نظارت بیشتری اعمال و از گرانفروشی جلوگیری نمایند.
جوانان عزیز فرهنگ بالای خود را با پرهیزاز کار های خطر ساز در چهارشنبه آخر سال اثبات و با پلیس همکاری نمایند .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : فضائل و کمالات حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
خطبه دوم : تبریک ولادت خجسته حضرت زهرا علیها السلام و روز مادر و تجلیل از مقام زن و میلاد حضرت امام (ره) ، اهمیت ثبت نام در حوزه های علمیه ، ۱۵ اسفند روز درختکاری ، توجه مسئولین به تنظیم بازار ، تبیین بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان اهلبیت
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / فضائل و کمالات حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
با عرض تبریک به مناسبت میلاد خجسته حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام لازم است یاد آوری نمایم که آن بزرگوار علیرغم عمر کوتاه خویش در همه فضائل و کمالات نمونه و الگو می باشند در ایمان ، تقوی ، در عبادت و بندگی ، در علم و دانش ، در حجاب و عفاف ، در خدمت به خلق و اخلاق خوب ، در صبر و استقامت ، در کار و تلاش ، در ساده زیستی ، در رعایت حق دیگران ، در همسر داری ، در تربیت فرزندان شایسته ، در مورد حضور در صحنه های اجتماعی ، در ولایتمداری ، در مبارزه با کفر و ظلم و مفاسد ، به همین دلیل از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نقل شده که فرمودند دختر پیامبر برای من الگوی نیکویی است . اولین ویژگی اخلاق خوب و نیکوی ایشان بود بقدری اخلاق حضرت فاطمه زهرا خوب بود که حضرت امیر علیه السلام فرمودند در تمام دوران زندگی حضرت زهرا مرا یک بار ناراحت نکرد و نافرمانی ننمود هر گاه به ایشان نگاه می کردم همه غم ها و غصه هایم برطرف می شد. البته حضرت امیر علیه السلام نیز حضرت فاطمه را ناراحت نکردند . ویژگی دوم حجاب و عفاف : حضرت فاطمه نیز نمونه بود با اینکه در صحنه های اجتماعی حضور داشتند در برخی جنگ ها امداد رسانی می کردند در کمک به محرومان و نیازمندان تا آنجا موفق بودند که سوره هل اتی نازل شد اما کاملا حجاب اسلامی را حفظ می نمودند. بانوان فراوانی هستند که با الگو گرفتن از حضرت زهرا در دانشگاه ه ها ، مدارس ، وزارتخانه ها در عین انجام وظیفه خدمت رسانی به جامعه ، حجاب و عفاف را رعایت می کنند و مایه افتخارند اما متاسفانه بعضی دختران و زنان هم هستند که حجاب و عفاف را رعایت نمی کنند و گناه بزرگی است . حجاب و عفاف یادگار حضرت زهرا علیها السلام است که باید رعایت شود . ویژگی سوم ساده زیستی حضرت فاطمه است ایشان با اینکه دختر خدیجه بودند که ثروتمند ترین زن بود و دختر پیامبر و همسر حضرت امیر بودند اما در لباس ، مسکن ، امکانات زندگی مثل مردم معمولی زندگی می کردند .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
ولادت خجسته کوثر قرآن بانوی نمونه جهان اسلام حضرت صدیقه کبری علیها السلام ، روز مادر و تجلیل از مقام زن و همچنین میلاد حضرت امام راحل (ره) را به محضر مبارک بقیه الله الاعظم و مقام معظم رهبری و شما نماز گزاران تبریک عرض کرده امید وارم خداوند توفیق معرفت کامل ، پیروی و زیارت اهل بیت علیهم السلام را در دنیا و شفاعتشان در آخرت به ما عنایت کند
ازپانزدهم اسفند ثبت نام در حوزه های علمیه برادران و خواهران شروع شده همین جا درخواست می شود آن خانواده های محترم و جوانان و نوجوانان عزیزی که آمادگی سربازی امام زمان دارند ، کسانی که علاقه دارند در این دوره آخر الزمان درکسوت روحانیت تبلیغ دین کنند از این فرصت استفاده نموده و ثبت نام نمایند .
چهاردهم اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد امام (ره) را گرامی داشته از فعالیت های این نهاد در محرومیت زدائی مخصوصا موضوع اشتغالزایی که بحمد الله رتبه اول استان را بدست آورده اند صمیمانه تقدیر می کنم از همشهریان عزیز درخواست می شود در این هفته نیکوکاری از کمک به نیازمندان غافل نشوند .
پانزدهم اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی را نیز گرامی می داریم از همشهریان عزیز بویژه روستائیان عزیز درخواست می شود به عنوان یک وظیفه از مراتع و جنگل و فضا های سبز و درختان حفاظت و نگهداری نمایند . لازم می دانم از رویکر جدید منابع طبیعی ، شهرداری ، دانشگاه ها در کاشتن درخت های مثمر تشکر نمایم .
۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد گرامی می داریم لازم است فرزندان خود را تشویق کنیم به مساجد رفت و آمد کنند ، در برنامه های کانون ها و پایگاه ها مشارکت داشته باشند که در پرتو این کار نوجوانان و جوانان در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان واکسینه می شوند .
چهارشنبه آخر سال را پیش رو داریم که برخی از جوانان و نوجوانان اقدام به بازی خطرناک آتش بازی و مواد محترقه می کنند که هر سال تلفات و معلولیت های زیاد و خسارات فراوانی به بار می آورد اولیا ء محترم فرزندانشان را توجیه کنند امید است جوانان عزیز فرهنگ بالای خود را با پرهیز از کار های خطر ساز اثبات و با پلیس همکاری نمایند .
از مسئولین محترم تنظیم بازار تعزیرات حکومتی ، اداره صنایع و معادن و تجارت ، اطاق اصناف درخواست می شود در این آخر سال نظارت بیشتری اعمال و از گرانفروشی جلوگیری نمایند ضمن اینکه لازم است از اکثریت اصناف و کسبه محترم و شریف و درستکار و با انصاف صمیمانه تشکر نمائیم .
تذکر دیگر اینکه بعضی ا زآب های قنات برای شستن قالی و یا ماشین استفاده می کنند که صاحبان قنات اعلان کرده اند راضی نیستند چون مواد شوینده و روغن ماشین به زمین و زراعت آنها آسیب می رساند لذا خواهشمندیم از آلوده کردن آبها ، اسراف در آبها خود داری نمایند .
۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان امام راحل و رز بزرگداشت شهداست که لازم است از خدمات بنیاد شهید و ایثار گران برای تقویت فرهنگ شهادت طلبی تشکر و تقدیر نماییم این شهدا بودند که به پیروی از سید الشهداء و فدا نمودن جانشان اسلام و ارزش ها را زنده کردند .
وزیر امور خارجه فرانسه به جای اینکه در نقش نماینده کشورش با موضوعات اقتصادی ، علمی و صنعتی به ایران سفر کند در نقش نماینده آمریکا برای محدود کردن قدرت موشکی ایران ، تغییر در قرار داد برجام و عدم حضور ایران در منطقه سفر کرد که با مواضع انقلابی مسئولان ف ریاست محترم جمهوری وزیر امور خارجه و دبیر شورای امنیت ملی روبرو شد و دست از پا دراز تر به کشورش برگشت که از مواضع انقلابی مسئولان تشکر می کنیم .
مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان اهلبیت فرمودند چهل سال است دشمنان علیه نظام اسلامی توطئه می کنند آنها برنامه ریزی کردند زمان هم تعیین کردند که ما دردیماه ، بهمن و اسفند نظام اسلامی را جمع می کنیم در دیماه و بهمن ماه دیدید ملت چه جوابی دادند در اسفند ماه هم ملت ایران آماده است هر متجاوزی و معترضی را با قاطعیت سر جای خود بنشاند.
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( گام های سیر و سلکوک ) جهت مطالعه معرفی شد
»آقای حسن قدوسیزاده در کتاب »گامهای سلوک« که پنجمین دفتر از مجموعه دفاتر ملکوتی است و به دلیل استقبال چشمگیرِ جوانان خصوصاً قشر دانشجو، تاکنون در حدود ۰۴ هزار نسخه از آن به چاپ رسیده، دست شما را در دستان نورانی آیات و روایات و توصیه های ناب عرفا و علمای ربانی گذاشته تا با چهل قدم اساسی به مهمترین منزل سیر و سلوک یعنی خودسازی برسید. البته ناگفته نماند که حالِ مخاطب امروزی را هم رعایت کرده و مطالب کتاب را کشکول وار و در قالب مطالبی کوتاه و متنوع ارائه کرده است تا خستگی و کسالت سراغ مخاطب نیاید.
به ده نفر از خواهران محترم به قید قرعه که نام آنها از القاب حضرت زهرا علیها السلام می باشد توسط امام جمعه محترم به مناسبت روز زن هدایایی اهداء شد