باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۲۵/۱۲/۹۶

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد

سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام سالاری بود که پیرامون اهمیت نهاد خانواده در اسلام و راهکار های استحکام خانواده با نماز گزاران سخن گفت .


امام جمعه گناباد :
تنها راه برون رفت از تهدید شیطان بزرگ بر خروج از برجام اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و افزایش اقتدار ملی با از سرگرفتن فن آوری های صلح آمیز هسته ای است
انتقال ارزش هایی که شهداء برای آن جانشان را فدا کردند به نسل جوان بهترین خدمت به اسلام و ایران است .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : محاسبه نفس
خطبه دوم : تبریک ولادت امام محمد باقر علیه السلام و سال جدید ، تسلیت سالروز شهادت امام هادی علیه السلام ، سنت های مثبت و منفی نوروز ، گرامیداشت سالروز رحلت حجه الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی و روز ملی شدن صنعت نفت ، توجه مسئولین به بیانات مقام معظم رهبری تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و افزایش اقتدار ملی، برگزاری یادواره شهدای دانش آموز و توجه به وصیت نامه های شهداء ، تقدیر از نیروی محترم انتظامی شهرستان در خصوص دستگیری سارقان سرقت های اخیر
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / محاسبه نفس
به مناسبت جمعه آخر سال لازم است عرض کنم یکی از وظایف مهم همه ما محاسبه نفس و محاسبه است همانطور که با نک ها و موسسات مالی در آخر سال تراز مالی تهیه می کنند و به حساب سود و زیان خود رسیدگی می کنند ما نیز باید در امور دینی و معنوی خودمان بررسی نمائیم که چه وضعیتی داریم آری یک سال نیز از عمر ما گذشت آیا در دینمان پیشرفت داشته ایم یا پسرفت که اگر نسبت به سال قبل بهتر شده باید خدا را شکر کنیم و اگر بدتر شده باید از خواب غفلت بیدار شویم به همین جهت پیامبر بزرگوار اسلام می فرمایند: به حساب خود برسید قبل از اینکه به حسابتان برسند . خداوند در سوره حشر آیه ۱۸ می فرماید : ای اهل ایمان از خدا بترسید و باید هر کسی نیک بیندیشد چه زاد و توشه ای برای فردای قیامت خویش فرستاده است و باز دو مرتبه می فرماید از خدا بترسید . از امام کاظم علیه الاسلام در کتاب تحف العقول نقل شده که فرمودند : از ما خاندان نیست کسی که در هر روز به حساب کارهایش نرسد اگر دید اعمالش خوبست از خداوند توفیق بیشتر بخواهد و اگر دید کار هایش ناپسند بوده طلب بخشش کند . در روایتی آمده که در قیامت به تعداد ساعت های عمر هر انسان صندوق هایی می آورند یک صندوق را باز می کند آنچنان نوری و عطری پخش می شود که انسان از شدت خوشحالی می خواهد قالب تهی کند و ان ساعتی است که مشغول کار نیکی بود، صندوق دیگر باز می شود بوی گندی پخش می شود که از شدت ناراحتی حالت سکته برایش پیش می آید و صندوق دیگر می بیند خالی است آنقدر حسرت می خورد که اگر مرگی در عالم آخرت بود می مرد .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
پیشاپیش دوشنبه آینده ولادت فرخنده پنجمین ستاره آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد باقر علیه السلام و سال جدید را به محضر مبارک امام زمان عجل الله فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه شما برادران و خواهران نماز گزار تبریک عرض می کنم و سالی پرا از خیر و برکت و سلامتی برای همه از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمائیم نا گفته نماند شب اول عید همزمان است با سالروز شهاد ت امام هادی علیه السلام ضمن عرض تسلیت این مناسبت لذا مراسم تحویل سال جدید در محل مرقد علامه بهلول و شهدای گمنام برگزار خواهد شد انشاء الله شرکت فرمایند . چنانکه می دانید اصل مراسم نوروز از نظر اسلام تایید شده هم دعای تحویل سال وارد شده و هم نماز مستحبی ، پوشیدن بهترین و پاکیزه ترین لباس و خود را خوشبو کردن و حتی روزه گرفتن و اما مراسم نوروز هم دارای سنت های مثبت و هم سنت های منفی است اما سنت های خوب و مفید نوروز عبارتست از: نظافت و غبار روبی و خانه تکانی که در اسلام بر رعایت نظافت همیشه تاکید شده است از رسول خدا نقل شده که فرمودند اسلام بر پایه نظافت استوار شده . سنت دید و بازدید و صله رحم و رابطه خوب داشتن با خویشاوندان واجب است . سنت گردشگری و مسافرت که اگر به قصد دیدن آثار قدرت خدا در کوه و دشت و بیابان باشد یا برای زیارت ائمه و امام زادگان باشد و یا به قصد عبرت گرفتن به تماشای آثار باستانی می روند پسندیده است . سنت خوب هدیه دادن به کودکان به خصوص اگر کتاب های آموزند ه باشد . اما سنت های منفی و ناپسند عبارتست از : اسراف و ریخت و پاش در مواد غذایی ، در مصرف زیاد آب و برق ، تلفن و گاز . پرداختن به لهو ولعب و موسیقی های حرام ، شادی و تفریح حلال اشکال ندارد اما موسیقی های حرام و شهوت انگیز ، رقاصی و قمار بازی از نظر اسلام ممنوع است . از دیگر سنت های ناپسند رعایت نکردن حجاب و پوشش اسلامی در کوچه و خیابان و میهمانیها . ضرر و زیان رساندن به مزارع و باغات مردم و تخریب مراتع و جنگل ها و ریختن زباله ها در معابر و مراتع که ا زهمشهریان عزیز می خواهیم ا ز انجام این سنت های ناپسند حود داری کنند .
در هفته گذشته همایش ۹۷ شهی دانش آموز و فرهنگی به همت اداره آموزش و پرورش و سایر نهاد ها و ادارات با شکوه برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر باید عرض کنم مسلما یاد شهداء ، معرفی ویژگی ها ی اخلاقی شهداء ، توجه دادن به وصیت نامه های شهداء که قهرمانان واقعی زمان ما هستند و انتقال ارزش هایی که شهداء برای آن جانشان را فدا کردند به نسل جوان بهترین خدمت به اسلام و ایران است .
۲۶ اسفند سالروز درگذشت حجه الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی و ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت با مجاهدت آیه الله کاشانی و دکتر مصدق گرامی می داریم. از لازم می دانم از جناب سرهنگ کیانی فرمانده محترم انتظامی شهر ستان و همکارانشان در خصوص پیگیری سرقت های اخیر و دستگیری سارقان تقدیر نمایم .
پیرو تصمیمات شورای فرهنگ عمومی ، شهرداری محترم و شورای محترم اسلامی روز یکشنبه را روز پاکسازی محیط زیست اعلان و بناست در این روز با کمک مردم زباله ها جمع آوری و محیط زیست پاکسازی شود که ضمن تشکر لازم است همکاری نمایید .
تهدید شیطان بزرگ بر خروج از برجام و تاکید لفظی اورپائیها بر پای بندی برجام به منظور تحمیل زیادی خواهی های ترامپ بر دولت و ملت ایران باید عرض کنم تنها راه برون رفت اولا آنست که همانطور که رهبر حکیم انقلاب اسلامی فرمودند و همه مسئولان اعلان کردند اگر آمریکا برجام را پاره کرد ما آنرا به آتش می کشیم و ثانیا دولت و ملت ایران تمرکز پیدا کند بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و ثالثا افزایش اقتدار ملی با از سرگرفتن فن آوری های صلح آمیز هسته ای که می تواند دشمنان را عقب براند .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( حکایت خوبان ) با موضواهل بیت علیهم السلام جهت مطالعه معرفی شد
آقای رضا بابایی با ذوق و سلیقه ای تحسین برانگیز، داستانهایی ناب و آموزنده از زندگیِ پیامبر اکرم را گزینش و پردازشی نو کرده و در ((حکایت خوبان))برای شما نقل کرده است