گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ ۷/۲/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین اسلامی امام جمعه محترم موقت شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام سالاری بود که پیرامون اهمیت خانواده در اسلام با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه موقت گناباد :
اوضاع مصیب بار یمن لکه ننگی بر دامن آل سعود است .
متاسفانه کار فرهنگی و اغنایی در موضوع حجاب انجام نشده است .
حجاب خط مقدم فرهنگی است .
مسئولین با مدارای مضاعفی انتقادات جوانان را بشنوند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اختیار در انسان
خطبه دوم : تبریک میلاد امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف ، گرامیداشت روز جوان ، برخورد با بد حجابی با کار فرهنگی و اغنایی ، اوضاع تاسف بار یمن

خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / اختیار در انسان
شبهه ای در باره عدالت و قدرت و رحمت پروردگار مطرح است و آن سئوال این است که مگر خدایی که مومنان به آن اعتقاد دارند علم ندارد ، عادل نیست چرا اجازه داد در دستگاه خلقت کسانی مثل هیتلر ها ، شمر ها و مفسدین باشند ؟ این سئوالی است که از سوی ملحدین بعنوان یک شبهه بیان می شود . این سئوال ذهن ملائکه هم در آغاز خلقت انسان درگیر آن بوده که سئوا ل کردند چرا انسانی باید خلق شود که می خواهد ستم کند و پاسخ خدا این است که فرمود من چیزی می دانم که شما از آن خبر ندارید . پاسخ این سئوال از سوی فیلسوفان اسلامی چنین بیان می شود که خداوند موجودانی خلق کرده است به نام ملائکه که قدرت گناه و معصیت ندارند . سوال این است که آیا گناه نکردن بدون اختیار ارزشمند تر است یا گناه نکردن همراه با اختیار ؟ معلوم است در دایره هستی مقام و کمال معنوی است که تنها از رهگذر اختیار بدست می آید . امام علی علیه السلام می فرماید انسان معجونی از عقل ، شهوت و اختیار است . لذا ارزش و زیبایی کار انسان به اختیار اوست . اختیار شمشیر دولبه است هم بستر و راه رسیدن به عالی ترین مقام و هم بستر شر و گناه و معصیت . امکانات اختیار برای انسان هم می تواند تهدید باشد و یا یک فرصت برایش باشد تا به درجات عالی برسد . صالحان از ستم ستمگران به نفع کمال خود بهره برداری می کنند .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
در هفته پیش رو سالروز میلاد منجی عالم بشریت مهدی موعود عج الله تعالی فرجه الشریف داریم که این مناسبت نورانی را تبریک می گویم .
۱۱ شعبان مصادف است با سالروز ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان است . وجود نازینین آقا علی اکبر الگوی کاملی است برای جوان مومن انقلابی است . همه مولفه ها در طراز ایمان را آن حضرت دارا ست . سخاوت ، مروت ، فتوت ایشان زبانزد در تاریخ زبانزد است . حق طلبی و عدالت طلبی او ، شجاعت و سلحشوری او یک الگوی کامل است . ایشان یک قهرمان حقیقی است برای جوانان . نخبه ای بود که دشمنان اهل بیت به عقل سیاسی او اعتراف داشتند . در رابطه با جوان سخن فراوان است . امروز گلگوگاه دشمن برای شکست ملت ایران این است که جوان ایرانی را بر طبق ذائقه آمریکا تربیت کنند . با ابزار های مختلف چون ماهواره ، فضای مجازی و سینما می کوشند ذائقه جوانان را بسوی آمریکا تغییر دهند . امروز در کشور های پیشرفته دنیا ازدواج همجنس بازان رسمی شده ، غرب مدرن این رفتار مستهجن را رسمی کرده . در این دنیا که تمامی فساد ها بر سر جوانان می ریزد در کشور ما این همه جوان پاک هستند که ایمان خودشان را حفظ می کنند پاکی جوانان امروز هزار برابر شرافت دارد به پاکی جوانان در چهل سال پیش که بفرموده مقام معظم رهبری این از معجزات انقلاب اسلامی است و این مرهون نسل جوان انقلابی امروز کشور است . جوان امروز فولاد آبدیده است از زیر آماج فساد و کفر ، الحاد حججی ها متولد می شود که دنیار را به شکفتی وا می دارد . مقام معظم رهبری فرمودند که اگر جوانان خطایی در مسئولین ببیند آن خطا را فریاد بکنند . البته انتقاد دلسوزانه و با هدف اصلاح . مسئولین هم باید با مدارای مضاعفی انتقادات جوانان را بشنوند و سخن آنان را گوش کنند .
اخیرا کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که گشت ارشاد با دختر ی که قصد کشف حجاب داشت درگیر می شود . ماموران شریف نیروی انتظامی پست حساسی دارند . البته یک مسئله فرهنگی چون حجاب نمی شود با خشونت درست کرد . به بهانه این کلیپ برخی فضای مسموم رسانه ای درست کردند که کلیت مسئولیت نیروی انتظامی را زیر سئوال ببرند این ها کسانی هستند که کعبه آمال آنها آمریکا است . کجای دنیا هست که با پلیس درگیر شوند و با آن برخورد نشود . نیروی های شریف انتظامی هر روز برای امنیت این ملت زحمت می کشند . مسئله حجاب و برخورد با بد حجابی مسئله اول کشور نیست مسئله اول کشور اقتصاد است ، بانک های ربوی است ، به بن بست رسیدن برجام است که برخی ذهن مردم را منحرف می کنند . جمعیت میلیونی زن با حجاب را نمی بینند و یک عده اندکی را می بینند . منطق قرآن در باره حجاب این است . گناه دوجنبه دارد یک جنبه فردی و در خانه است که اندرونی است . اما اگر کسی آمد به گناه خودش جنبه اجتماعی داد این جا نقش ذاتی حاکمیت است که برخورد کند . حجاب امروز در کشور ما خط مقدم فرهنگی است . متاسفانه در این چهل سال از انقلاب کار فرهنگی و اغنایی در موضوع حجاب انجام نشده است . اگر حوزه های علمی یک درصد از کار فقهی خود را به حجاب اختصاص می دادند و همچنین سایر مسئولین ذیربط مشکل بد حجابی یا بی حجابی خیلی کمتر بود .
اوضاع مصیبت بار یمن که آدم باید به این مردم فقیر خون گریه کند. سه سال است در محاصره هستند و امکان ورود غذا و دارو نیست . این جنایاتی که در یمن انجام می شود بدست رژیم نامسلمان و ضد بشر رژیم آل سعود است . نفرین بر آل سعود که نه اسلام دارد و نه مسلمان است و نه شرف دارد . مقام معظم رهبری فرمودند برخی از کشور های عربی دچار بیماری حقارت هستند . باید گفت بن سلمان سرطان حقارت دارد . چهل سال پیش محمد رضا پهلوی گاو شیر ده برای آمریکا بود و انقلاب اسلامی ما را به این عزت رساند و امروز رژیم آل سعود گاو شیر ده برای آنهاست .

در نماز جمعه امروز :
به مناسبت میلاد حضرت ابوالفضل علیه السلام کتاب ( سقای آب و ادب ) نوشته آقای سید مهدی شجاعی جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .