باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد – مورخ۲۱/۲/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام عقیلی بود که پیرامون نقش ولایت فقیه در پیشرفت ایران و خنثی سازی توطئه های دشمنان با نماز گزاران سخن گفت.
امام جمعه گناباد :
اروپائیها هم مثل آمریکا غیر قابل اعتمادند .
یکی ا ز اهداف ترامپ ایجاد اختلاف میان ملت ایران است.
تنها راه مقابله با تحریم ها و جنگ اقتصادی آمریکا اجرای اصول کامل اقتصاد مقاومتی است .
از همشهریان عزیز که از اول امسال با خرید کالای ایرانی عملا از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تبعیت کرده اند تشکر می نمائیم .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : انسان موجودی دوبعدی و لزوم خودسازی معنوی
خطبه دوم : تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ، گرامیداشت روز جهانی صلیب سرخ ، خارج شدن ترامپ از برجام و راهکار های مقابله با آن ، پاسخ کوبنده ارتش سوریه به تجاوز اسرائیل
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / انسان موجودی دوبعدی
از آیات شریفه قرآن و روایات از اهلبیت علیهم السلام استفاده می شود انسان موجوی است دوبعدی و دارای جسم و روح . ((در قرآن کریم آمده : سپس جسم انسان را تکمیل نمود و از روح خود در او دمید )) . انسان وقتی خوشبخت و سعادتمند است که به نیاز های جسمی و روحیش پاسخ مساعد بدهد یعنی همانطور که برای تامین غذا ، لباس ، مسکن و سایر نیاز های جسمانی خودمان تلاش می کنیم لازم است برای سعادت جنبه روحی ، اخروی و معنوی خویش نیز کوشا باشیم و بهترین فرصت برای خودسازی معنوی ماه رجب ، شعبان و رمضان است که در پیش داریم . انسان هنگامی به مقام انسانی می رسد و از حیوانات فاصله گرفته و مقرب درگاه خدا می شود که اقدام به خودسازی و اصلاح نفس کند از یکسو صفات زشت مانند خود خواهی ، کینه ، بخل و حسد و تکبر ، ریاست طلبی ، بی بند و باری ، بد زبانی ، ظلم و ستم را ریشه کن نموده و از سوی دیگر صفات نیکو مانند ایمان ، اخلاص ، نوعدوستی ، نیکوکاری ، خدمت به خلق ، خوش اخلاقی و خیر خواهی را در خود نهادینه کند قرآن کریم می فرماید رستگار شد کسی که نفس خود را از صفات زشت پاکسازی و اصلاح نمود و نا امید گشت کسی که استعداد های معنویش را نابود ساخت . در کتاب جامع السعادت ج ۳۴ روایتی از حضرت امیر علیه السلام نقل شده به این مضمون که خداوند سه نوع مخلوق دارد فرشته ، حیوان و انسان .خداوند به فرشتگان عقل داده اما شهوت و غضب نداده لذا از فرشتگان هیچگونه گناه و معصیتی سر نمی زند اما خداوند به حیوان شهوت و غضب داده ولی عقل نداده به همین جهت حیوانات تحت تاثیر غریزه شهوت و غضب جرم و جنایات زیادی انجام می دهند و مایه تعجب نیست زیرا عقل ندارند و نمی فهمند اینکار ها بد است و اما خداوند به انسان هم شهوت و غضب داده و هم عقل و فهم پس اگر غریزه شهوت و خشم در پرتو عقل و کنترل و مدیریت شود از فرشتگان بالاتر است . بنابراین خودسازی یعنی اینکه انسان به قدری ایمان ، عقل و اراده خود را تقویت کند که با اینکه غریزه شهوت و غضب دارد اما خلافی از او سر نمی زند

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ماه خودسازی را به محضر مبارک امام زمان عجل ا… فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری ، همه مسلمین و شما تبریک عرض می کنم خداوند به همه ما توفیق روزه گرفتن و استفاده هر چه بهتر از این فرصت معنوی مرحمت فرماید . دهه غبارروبی و عطر افشانی مساجد را گرامی داشته و از عموم برادران و خواهران مخصوصا هیات امنای مساجد که در پاکیزه نمودن و خوشبو کردن مساجد تلاش دارند صمیمانه قدر دانی می نمائیم .
۱۸ اردیبهشت بعنوان روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نامگذاری شده همانطوری که می دانید جمعیت هلال احمر در امداد رسانی و ارائه خدمات انسانی به آسیب دیدگان از جنگ ، زلزله ، سیل ، اتش سوزی و سایر بلایای طبیعی پیشگام و موفق است و امروز هم در خدمت نماز گزاران هستند که از خدماتشان تشکر می گردد .
لازم است از تمامی دست اندرکاران که با اجرای برنامه های سازنده و شاد در عین حال قانونی و شرعی زمینه نشاط هر چه بیشتر جامعه را فراهم می کنند تشکر کنم همچون برنامه های اداره ورزش و امور جوانان و باید از اجرای برنامه هایی که در چار چوب قانون نیست و ناپخته است جلوگیری شود و دیگر شاهد تکرار آن نباشیم .
در رابطه با خارج شدن ترامپ از برجام که مسئله روز است توجه شما نماز گزاران عزیز را به چند نکته جلب می نمایم . نکته اول اینکه خروج آمریکا از برجام می تواند دستاورد های خوبی داشته باشد بشرط اجرای کامل اقتصاد مقاومتی آری تنها راه مقابله با تحریم ها و جنگ اقتصادی آمریکا اجرای اصول کامل اقتصاد مقاومتی است باید دولت ، قوه قضائیه به صورت قاطع از قاچاق کالا و واردات بی رویه کالا های مشابه داخلی دارند بشدت جلو گیری نموده و متقابلا هم از تولید کنندگان و کار آفرینان حمایت و هم برای بهبود کیفیت کالا ها نظارت کنند باید دولت و مجلس و قوه قضائیه با تما م توان با تبعیض ، حقوق های نجومی و فساد مبارزه نمایند . لازم است مردم و دولت بعنوان یک وظیفه شرعی از کالا های ایرانی حمایت کنند و همین جا باید تشکر کنم از همشهریان عزیز که از اول امسال با خرید کالای ایرانی عملا از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تبعیت کرده اند و همچنین لازم است از برخی دانشگاه ها و ادارات که بخشنامه صادر کردند که خرید کالا های خارجی که مشابه داخلی دارند ممنوع است تشکر نمائیم . نکته دوم مسئولان اعلان کرده اند که بحمد الله پیش بینی لازم برای تامین کالا های اساسی و ضروری بعمل آمده است و نکته سوم اتحاد و وحدت همیشه خوبست ولی امروزه از اولویت بیشتری برخوردار است چون یکی ا ز اهداف ترامپ ایجاد اختلاف میان ملت ایران است ، نکته چهارم دولتمردان محترم ما اگر بناست با اروپا راجع به برجام مذاکره نمایند باید همانطوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند تضمین قطعی و قابل اعتمادی از اروپا ئیها بگیرند چون آنها نیز مثل آمریکا غیر قابل اعتمادند و پنجمین نگته باید توجه داشت که یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام شکست هایی است که آمریکا در عراق ، سوریه و لبنان خوردند و لذا بحث محدود کردن توان موشکی ایران را مطرح کردند ولی بر اساس دستور قران باید از نظر دفاعی قوی باشیم تا هیچ دشمنی جرات حمله به ما نداشته باشد انشا ء ا… بعد از نماز به نشانه اعتراض به بد عهدی های آمریکا در راهپیمایی شرکت می کتیم .
حملات مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه این باره با پاسخ کوبنده ارتش سوریه رو برو شد و در نتیجه ده پایگاه نظامی رژیم اسرائیل درهم کوبیده گشت تا درس عبرتی برای متجاوزان باشد .
در نماز جمعه امروز :
به مناسبت هته معلم کتاب ( شوق استاد ) با موضوع سالروز شهادت استاد شهید مطهری جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .
نماز گزاران جمعه گناباد با شرکت در راهپیمایی جواب بد عهدی آمریکا در برجام را با شعار رسای مرگ بر آمریکا اعلام و بر تبعیت دولت و ملت از منویات مقام معظم رهبری در تمامی ابعاد تاکید کردند .