باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد ( اولین جمعه ماه مبارک رمضان )– مورخ۲۸/۲/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام سخنور بود که پیرامون فضائل ماه مبارک رمضان با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب جمعه گناباد :
مسلمانان جهان برخلاف دولت های دست نشانده نسبت به فلسطین و قدس شریف حساس اند و با اتحاد از مقاومت اسلامی و مردم فلسطین حمایت می کنند .
در مورد تدبر و تفسیر قرآن باید بیشتر تلاش کنیم .
ملت ایران با ایمان و اتحاد و پیروی از رهبر توانسته اند توطئه ها را خنثی و انقلاب اسلامی را حفظ کنند.
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : فلسفه روزه
خطبه دوم : بزرگداشت مناسبت های هفته / گرامیداشت روز فتح خرمشهر / محکومیت جنایات اسرائیل بر علیه مردم مظلوم فلسطین
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / فلسفه روزه
بطور کلی احکام و تکالیف خداوند متعال تابع مصالح و مفاسد است یعنی هر چه خداوند حکیم واجب کرده دارای مصالح و فوائدی است . اولین فلسفه روزه داری اطاعت از فرمان آفریدگار و خالق ماست که موجب آمرزش گناهان می شود فلسفه دوم روزه تقویت اراده معنوی و پیدایش تقوا ست در واقع روزه یک نوع تمرین است برای رسیدن به مقام تقوی تا انسان را از اسارت هوی و هوس شکم و شهوت و خشم و غضب آزاد کند . سومین فلسفه روز قدر دانی از نعمت های خداست انسان تا وقتی در نعمت است قدر آنرا نمی داند اما وقتی طعم محرومیت را چشید قدر دان می گردد . چهارمین فلسفه روزه کمک به محرومین است وقتی هشام بن حکم از امام صادق علیه السلام پرسید خداوند برای چه روزه را واجب کرده فرمودند برای آنکه ثروتمندان در شرایط افراد نیازمند قرار بگیرند و به آنان کمک کنند . وبه خیریه ها و مراکز نیکوکاری کمک کنند . پنجمین فلسفه روزه آموزش عملی قناعت و ساده زیستی است بعضی از ما اسیر عادات و یا تشریفات زائد هستیم دستاور د روزه آن است که انسان عملا اثبات می کند می تواند با این عادات مبارزه کند . ششمین فلسفه روزه آثار بهداشتی و درمانی آن است بسیاری از بیماریها زائیده پر خوری و مصرف زیاد مواد غذایی است و به تجربه ثابت شده روزه برای اکثر مردم مفید است . هفتمین فلسفه روزه نورانیت دل و صفای باطن است و هشتمین فلسفه آن توجه بیشتر به عالم آخرت و روز قیامت و حساب و کتاب و اعمال و رفتار است وقتی بشر بر همین تشنگی و گرسنگی یک روز که چند ساعت باشد بی طاقت شود آنجا ( روز قیامت ) چه خواهد کرد و روزه داران در امان هستند .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن ، تلاوت قرآن و خود سازی در پرتو قرآن که عید اولیاء ا… است را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری همه مسلمین بویژه شما برادران و خواهران تبریک عرض می کنم انشاء الله خداوند به ما توفیق هر چه بهتر و بیشتر از این فرصت معنوی مرحمت نماید .
مناسبت های هفته ۲۸ اردیبهشت بزرگداشت خیام ، ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت و روز اهدای عضو و اهدای زندگی ، اول خرداد روز بهره وری و بهینه مصرف و سوم خرداد حماسه فتح خرمشهر و روز مقاومت و ایثار و پیروزی که این مناسبت ها را گرامی می داریم .
فتح خرمشهر حماسه ای بود که همه کارشناسان نظامی جهان را متحیر کرد زیرا رزمندگان اسلام توانستند با عبور برق آسا از خاکریز ها ی متعددو میدان های مین ،موانع ایذائی و سنگر های بتنی دشمن چندین لشکر و تیپ را منهدم ، ۱۶هزار نفر از دشمن را کشته و مجروح و ۲۰ هزار نفر را به اسارت گرفته و ۶ هزار کیلومتر از میهن اسلامی را آزاد نمایند که در تاریخ کم نظیر است لذا حضرت امام (ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد البته لطف خدا شامل می شود وقتی که ایمان باشد ، اتحاد باشد ، اطاعت از ولی فقیه باشد و بحمد ا… امروز ه هم ملت ایران با همان ایمان و اتحاد و پیروی از رهبر توانسته اند توطئه ها را خنثی کنند و انقلاب اسلامی را حفظ کنند در همین هفته گذشته به همت حوزه علمیه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادواره شهدای امنیت و شهید حدادیان با شکوه و پر محتوی برگزار شد که از دست اندر کاران تقدیر می شود .
ما خدا را سپاسگزاریم که از برکت مجاهدت حضرت امام (ره) و هدایت های مقام معظم رهبری و خون های پاک شهداء در شهرستان گناباد صد ها جلسه تلاوت در ماه مبارک رمضان برگزار می شود که از همه برگزار کنندگان و شرکت کنندگان تشکر می شود اما در مورد تدبر و تفسیر قرآن باید بیشتر تلاش کنیم هدف از تلاوت قرآن آشنا شدن با پیام ها ی قرآن و سپس عمل به قرآن است مقام معظم رهبری فرمودند تدبر در قرآن فراموش نکنید امروز بلای دنیای اسلام دوری از قرآ ن است نکبت بعضی از جوامع اسلامی به خاطر دوری از قرآن است وضع فلسطین را ببینید یک ملتی از خانه خودآواره شده آنهایی که در خانه هایشان مانده اند زیر انواع فشار ها قرار دارند که یک نمونه اش چند روز گذشته مشاهده کردید شهدای فراوانی ، چند هزار مجروح و زخمی بدست یک رژیم غاصب و خبیث و مسلمانها همینطور دارند نگاه می کنند تماشا می کنند حکومت های اسلامی باید بایستند که نمی ایستند چرا چون از قرآن دورند چون به قرآن بی اعتقادند بر طبق دستور قرآن باید اشداء علی الکفار باشند اما عکسش عمل می کنند آری به خاطر همین دوری از قرآن است که ترامپ جرات می کند در یک اقدام جنایتکارانه سفارت آمریکا را به بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل منتقل کند که با چراغ سبز آل سعود و سکوت برخی از سران مرتجع عرب و مجامع حقوق بشری صورت گرفت آنها تصور می کنند با این اقدام خیانتکارانه ملت فلسطین را وادار به سازش خواهند کرد اما غافل از اینکه مسلمانان جهان برخلاف دولت های دست نشانده نسبت به فلسطین و قدس شریف حساس اند و با اتحاد و حمایتشان از مقاومت اسلامی و مردم فلسطین شیشه عمرشان را به سنگ خواهند کوبید .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( من و خدا ) با موضوع ماه مبارک رمضان جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .
“اغلب توقع داریم که در نماز خیلی بانشاط باشیم در حالی که هیچ شناختی نسبت به مخاطب در آن نداریم. تصور کنید با فرد بسیار مهمی قرار ملاقات دارید؛ در این دیدار کسالت اصلاً معنی ندارد؛ با ذوق و شوق زیادی به دیدار او میروید؛ چون نسبت به او شناخت دارید. اما خداوکیلی چقدر نسبت به مخاطبمان شناخت داریم؟ متاسفانه ارتباط با او برای ما مبهم است. نه خدا را میشناسیم و نه ارزش و ثمره رابطۀ عاشقانه را. خدا میگوید بیایید با من صحبت کنید، ولی ما حوصله نداریم؛ خدا می گوید من با شما حرف دارم، ولی ما حوصله نداریم؛ اولین دلیل کسالت در نماز این است که نمیدانیم طرف حسابمان کیست.” پیشنهاد میکنیم در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان، باطری روحتان را شارژ کنید و با خواندن این کتاب رابطه تان را با پروردگار متعال بهتر از گذشته تنظیم کنید: