باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد ( دومین جمعه ماه مبارک رمضان )– مورخ۴/۳/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب سرهنگ فیاضی بود که پیرامون عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب جمعه گناباد :
رهنمود های راهگشا و حکیمانه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای اتمام حجتی بود برای دولتمردان .
دولتمردان در رویارویی با اتحادیه اروپا شروط شش گانه مقام معظم رهبری را مد نظر و با تحقق آن ولایتمداری خود را به اثبات برسانند.
خیرین از خیریه ها و مراکز نیکوکاری کمیته امداد حضرت امام (ره) حمایت کنند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : فضائل روزه داری
خطبه دوم : تبریک میلاد خجسته حضرت امام حسن مجتبی (ع) / گرامیداشت فتح خرمشهر و چهار خرداد روز دزفول و پایداری / تبیین رهنمود های راهگشا و حکیمانه مقام معظم رهبری
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / فضائل روزه داری
ضمن دعا برای قبولی نماز ها و روزه ها لازم دانستم اشاره به خطبه شعبانیه رسول خدا داشته باشم که در یک بخش فضائل روزه داری را بیان فرموده و در بخش دیگر به وظائف روزه داران پرداخته اند . بخش اول می فرمایند : ای مردم ماه مبارک رمضان با همه برکات ، رحمت ها و مغفرتهایش به شما روی آورد ماهی که روز هایش بهترین روز ها و شبهایش بهترین شبها و ساعاتش بهترین ساعات است (( البته برای کسانی که از این فرصت ارزشمند معنوی برای رسیدن به تقرب الهی استفاده نمایند نه برای کسانی که در غفلت بسر برده و یا نعوذ بالله با روزه خواری و گناه خود را جهنمی کند )) این ماه رمضان ماهی است که شما به میهمانی خدا دعوت شده اید و در این ماه شما مورد احترام و عنایت خدا قرار گرفته اید . نفس کشیدن شما در حال روزه پاداش تسبیح گفتن دارد و خواب شما روزه داران عبادت است .کار های خوب شما مورد قبول درگاه احدیت است .دعا ها در این ماه مستجاب است پس با دل های پاک و نیت های صادقه از خدا بخواهید که به شما توفیق روزه گرفتن ، نماز خواندن و تلاوت قرآنش را مرحمت فرماید .
اما وظایف روزه داران ، حضرت می فرمایند : به فقرا و مساکین کمک کنید (( افردای هستند که آبرو دارند ولی عیالوار ، کار می کنند اما نمی توانند نیاز های ضروری زندگی خودشان را تامین کنند یا کسانی هستند به دلیل بیماری یا سالخوردگی یا یتیمی توان کار کردن ندارند به آنها کمک کنید مخصوصا خویشان و همسایگان)) . به بزرگتر ها احترام بگذارید مانند پدران و مادران ، معلمان ، صلحاء ، سالمندان و ، با کوچکتر ها مهربان باشید و نسبت به خویشان صلحه رحم کنید که از واجبات است . زبانتان را از دروغگویی ، غیبت ، تهمت و ناسزاگویی حفظ کنید و گوشهایتان را از شنیدن آواها و موسیقی های حرام حفظ و نگهداری کنید . در این ماه از گناهان توبه کنید هر کسی هر اشتباهی دارد ، هر ضعفی دارد بهترین فرصت برای توبه و خودسازی همین ماه مبارک رمضان است .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
پیشاپیش میلاد خجسته دومین ستاره آسمان ولایت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمین مخصوصا شما برادران و خواهران تبریک عرض می کنم . هفته اطعام نیازمندان و اگرام ایتام را گرامی داشته یاد آوری می کنم به همت نیکوکاران شهرستان گناباد حسنه افطار گشایی به پیروی از امام مجتبی علیه السلام فعال است علاوه خیریه ها و مراکز نیکوکاری کمیته امداد حضرت امام (ره) زمینه اطعام چندین هزار نفر در شهر و روستا برگزار نموده است که از خیرین درخواست می شود از این برنامه های معنوی حمایت کنند .
مجددا سالگرد فتح خرمشهر را تبریک گفته و برای تمامی شهیدان ، شهدای فتح خرمشهر ، شهدای مدافع حرم و امام شهداء علو درجات مسئلت داریم . ملتی که چنین فتح عظیمی در کارنامه خود دارد و دلیران ،حماسه آفرینانی را در دامن خود تربیت کرده که صدام خبیث و آمریکا و ارتجاع عرب را به خاک سیاه نشاندند و خرمشهر را آزاد کرد این ملت برای سخنان احمقانه وزیر خارجه آمریکا که برای دوشیدن عرب ها بود اهمیتی قائل نیست و فقط به آنها اعلان می کند آرزوی تقسیم ایران با تفرقه افکنی میان اقوام و مذاهب را بگور خواهید برد .
امروز چهارم خرداد روز دزفول و پایداری است و فردا شنبه ا ز یک سو سالروز وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری علیها السلام و از سوی دیگر سالروز پیرزوی حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۷۹ است که این مناسبت ها را گرامی می داریم .
رهنمود های راهگشا و حکیمانه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با کار گزاران نظام اسلامی اتمام حجتی بود برای همه مخصوصا دولتمردان. ایشان تاکید نمودند در رویارویی با اتحادیه اروپا باید ۶ شرط رعایت شود . ما با اروپا دعوا نداریم اما به این اتحادیه بی اعتمادیم این سه کشور نشان داده اند در حساس ترین موارد با آمریکا همراهند . مسئولان و دلتمردان حل مسائل کشور را به برجام و مسائل خارجی که از اختیارمان خارج است گره نزنند . ایشان تاکید کردند ایران از مولفه های قدرت خود دست بر نمی دارد و دوباره با مسائلی چون ابزار های دفاعی و نفوذ منطقه ای مذاکره نخواهد کرد . انصاف در برابر دشمن اور ا گستاخ تر می کند این ایستادگی در مقابل آمریکا باعث عقب نشاندن اوست . ایران نمی تواند با آمریکا تعامل داشته باشد چون این کشور به تعهدات خود پایبند نیست و ثانیا این کشور در صدد گرفتن مولفه های قدرت و برندازی نظام اسلامی است و شرط ششم هر گونه ورود به مذاکره با اروپا تضمین های قطعی و عینی است اروپا باید ثابت کند بد عهدی و بی صداقتی مذاکرات سال های ۸۳ و ۸۴ را نخواهند داشت . انتظار ملت ایران از دولتمردان محترم آنست که سلیقه ها و تحلیل های شخصی خود را کنار گذاشته و با شجاعت از همان آغاز این شرائط را رعایت و عملا ولایتمداری خود را به اثبات برسانند .
در رابطه با مسائل داخلی فرمودند : فعالیت های دولت باید با گسترش خدمات ادامه پیدا کند اما با همه این تلاش ها وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد و بسیاری از مردم در فشار شدید گرانی و مشکلات هستند و در ادامه فرمودند مشکلات اقتصادی با تکیه بر ظرفیت های داخل کشور قابل حل است و اجرای اقتصا مقاومتی راه حل مشکلات است .
آری اقتدار ایران ، حضور ایران در منطقه و پشتیبانی کشور ها از ایران موجب شده دشمن نتواند از طریق نظامی به ایران ضربه بزند و اکنون از طریق جنگ اقتصادی وارد شده که باید با خرید کالای ایرانی و تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی با دشمن مبارزه کنیم .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( ماموریت در خرمشهر ) با موضوع سالروز فتح خرمشهر جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .