باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد  – مورخ۲۹/۴/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم   شهرستان گناباد

سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام تقوی ریاست محترم اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گناباد بود که پیرامون روز تکریم  امامزادگان با نماز گزاران سخن گفت  .

خطیب  جمعه گناباد :

استراتژی  نگاه به شرق  و همسایگان  به آمریکا و غربی ها فهماند  که  ایران در مقابل آنها دست بسته نیست  .

مرحوم حاج شیخ عبدالکریم نصیری  نماد یک عالم  ربانی بود  .

مسئولان با رسیدگی بیشتر به بقاع متبرکه بحث گردشگری حلال را  تقویت کنند

موضوعات خطبه ها

خطبه اول :  ویژگی های جامعه ایمانی

خطبه دوم :  تبریک دهه کرامت  و میلاد با سعادت حضرت امام رضا علیه السلام ،  تسلیت درگذشت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالکریم  نصیری ، تدبیر مقام معظم رهبری  تشکیل هیات دولت و برنامه ریزی جهت رفع مشکلات ،  دستاورد سفر دکتر ولایتی به روسیه

خطبه اول :

موضوع : ویژگی های جامعه ایمانی

به مناسبت ولادت خجسته حضرت امام رضا علیه السلام  یکی از رهنمود های آن حضرت  در باره وظائف اجتماعی  اهل ایمان  تقدیم می کنم .  حضرت طبق آنچه  در کتاب عیون  اخبار الرضا  آمده فرمودند :  از حقوق اهل ایمان  نسبت به یکدیگر  آنست که از عمق  وجود یکدیگر  را دوست بدارد  و خودش را در غم و شادی  آنها شریک بداند . حق دوم مومن  مواسات مالی است یعنی اگر مومنی مشکل مالی داشت بر دیگران  لازم است  در رفع آن بکوشند . حق دیگر آنست که اگر دیدید  بر فرد مومنی ستم می شود  مظلوم را یاری کند . مومن به مومن ظلم نمی کند  نه ضرر جانی به کسی  می زند و نه ضرر مالی  و نه ضرر آبرویی  . مومن نسبت به مومن  غشکاری نمی کند . مومن به مومن خیانت نمی کند  . مومن غیبت مومن نمی کند  اگر انتقادی دارد مخفیانه  و با محبت و احترام مطرح می کند . مومن به مومن دروغ نمی گوید  اگر قولی می دهد  قرار می گذارد  سر قولشان باشند . بد قولی دروغ عملی است .

خطبه دوم

موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز

مجددا دهه کرامت و پیشاپیش میلاد خجسته حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام  را به خدمت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  ، مقام معظم رهبری  ، مسلمانان  و شما برادران و خواهران تبریک می گویم .

لازم می دانم ضایعه درگذشت عالم زاهد و مخلص حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالکریم نصیری  را به بیعت محترم فرزندان  و همسر مکرمه بویژه حجه الاسلام والمسلمین  حاج شیخ عبدالجوادنصیری امام جمعه محترم موقت  شهرستان تسلیت عرض کرده برای آن مرحوم و پدر بزرگوارشان علو درجه  و برای بازماندگان  محترم صبر و اجر مسئلت داریم  مرحوم حاج شیخ عبدالکریم نصیری  نماد یک عالم  ربانی بود  که خالصانه چهل سال امامت  جماعت مسجد و مصلی  را برعهده داشتند بدون هیچگونه چشم داشتی  ۱۷ سال رئیس بنیاد شهید  بودند حتی یک ریال حقوق نگرفتند  آنهم در دوران  دفاع مقدس  که هر روز شهید می آوردند  هر شب  هم در مسجد  و مصلی  افتخاری سخنرانی و روضه داشتند  خداوند  روح ایشان  را با ارواح ائمه اطهار  محشور فرماید  لازم می دانم از حضور شما مردم  با ایمان  و وفا دار  در تشیع جنازه  با شکوه  و همچنین جلسات ترحیم ایشان صمیمانه تشکر نمایم .

دهه کرامت  دهه بزرگداشت  امام زادگان واجب التعظیم  را گرامی داشته  و خدا را شاکریم  شهرستان گناباد چندین زیارتگاه بویژه مرقد منور حضرت سلطان محمد عابد  کاخک وجود دارد  که پناهگاه مردم است  و ما ضمن تایید گردشگری حلال و تفریحی  از همه مسئولان  تقاضا می کنیم  بحث گردشگری و زیارت امام زاد ها را بیشتر  تقویت کنند  چون به اعتراف  مسئولان  ۸۰% گردشگران  را زائران امام زاده ها  تشکیل می دهند و بیشتر برسند  به بقاع متبرکه شهرستان . آستان قدس خدمات خوبی را ارائه کرده غیر از توسعه حرم رضوی در هر شهرستانی هم خدمات زیادی ارائه می شود . در گناباد چندین طرح از سوی آستان قدس رضوی انجام شده از جمله ساخت  حوزه های  علمیه گناباد و بیدخت  ، ساخت دوباب آموزشگاه ، اختصاص بودجه برای لایروبی قنوات آستان قدس در شهرستان ، کاشت پسته  که موجبات ایجاد شغل را فراهم نموده که انتظار است آستان قدس سرمایه گذاری بیشتری در شهرستان داشته باشد .  یکی از برکات تشریف فرمایی  اما م رضا علیه السلام  به ایران گسترش  تشیع بود  که قم و مشهد  بعنوان  مرکز معنوی  نشر معارف تشیع در آمد .

در هفته گذشته مقام معظم رهبری ضمن دعوت  از رئیس جمهور و هیات دولت  رهنمود های مهمی داشتند  بطور خلاصه  فرمودند  اولا دولت  باید نقشه  راه برون رفت  از مشکلات  اقتصادی  تهیه کند  ثانیا  مسئولان  باید ارتباط نزدیکتری  با مردم برقرار  نمایند  و ثالثا  فرمودند مخالف مذاکره  با اروپا نیستم  اما مشکلات  کشور را معطل برجام نباید کرد  و باید با تقویت بخش خصوصی  برخورد قاطعانه  با متخلفان  و جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی  به حل مشکلات پرداخت . همچنین ایشان با فرستادن  دکترولایتی  به روسیه  که با استقبال پوتین روبرو شد  به آمریکا و غربی ها فهماندند  که  ایران در مقابل آنها دست بسته نیست  و استراتژی  نگاه به شرق  و همسایگان  را در پیش گرفته  که در این سفر  زمینه  قرار داد ۵۰ میلیاردی نفت و گاز  با روسیه فراهم شد .

در رابطه با سالگرد پذیرش قرار داد سازمان ملل در فضای مجازی شبه افکنی فراوان است که چرا ایران زودتر آتش بس را نپذیرفت  باید بطور کلی  عرض شود  که  بخش های زیادی  از کشور در تصرف صدام بود  و اگر آنزمان آتش بس پذیرفته  می شد  صدام دست بالا داشت اما در سال ۶۷ زمینه فراهم بود .

در نماز جمعه امروز :

کتاب   ( نیمه پنهان     ) با موضوع  جنگ تحمیلی  راز قطعنامه  چرایی و چگونگی پایان جنگ تحمیلی جهت مطالعه  به نماز گزاران معرفی شد .