باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ۱۲/۵/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب آقای باقرزاده مسئول محترم شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان گناباد بود که پیرامون وظایف این شورا با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
ملت ایران هرگز سابقه کثیف و ماهیت خبیث آمریکا را فراموش نکرده و فریب مذاکره با آمریکا نمی خورند.
چرامسولان و مدیرانی که کارنامه خوبی ندارند کنار گذاشته نمی شوند ؟
از حضور گسترده و چشمگیر و حماسی مردم با ایمان و همیشه در صحنه و ولایتمدار شهرستان گناباد که هم به احترام نماینده معزز ولی فقیه آیه الله علم الهدی و هم مراسم سالگرد ارتحال علامه بهلول سنگ تمام گذاشته و حماسه آفریدند صمیمانه تشکر و قدر دانی می نمایم.
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : عدالت
خطبه دوم : تقدیر و تشکر از حضور حماسی مردم با ایمان و ولایتمدار شهرستان در مراسم سیزدهمین سالگرد ارتحال علامه بهلول گنابادی ، گرامیداشت (روز تغذیه با شیر مادر، سالگردتاسیس شورای هماهنگی تبلغات اسلامی ، روز خبر نگار ،روز حقوق بشر اسلامی و روز زیارتی حضرت امام رضا علیه السلام )، لزوم برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی.
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / عدالت
یکی از صفات پروردگار متعال عدالت است به دو قسم تقسیم می شود ۱- عدالت تکوینی ۲- عدالت تشریعی . عدالت تکوینی یعنی خداوند به هر موجودی از جمله انسان به اندازه ظرفیت وجود یش نعمت عطا کرده است و اما عدالت تشریعی به دو بخش تقسیم می شود بخش اول اینکه خداوند هیچکس را جز به اندازه توانش مکلف نکرده است قران کریم می فرماید لا یکلف .. نفسا الا وسعها خداوند هیچکس را جز به اندازه توانش مکلف نکرده است .مراجع در رسا له ها نوشته اند افرادی که سالم اند و توانایی دارند باید نماز را با تمام شرائط یعنی ایستاده و با بدن و لباس پاک انجام دهند اما اگر بیمارند و نمی توانند ایستاده نماز بخوانند نشسته هم کافی است و حتی اگر قادر به نشستن نباشند می تواند نماز را خوابیده بخواند . اما بخش دوم عدالت تشریعی آنست که خداوند در کیفر و پاداش دادن عادل است در سوره انبیاء آیه ۴۷ می فرماید ما ترازو های عدالت را در روز قیامت می گذاریم به هیچکس کوچکترین ستمی نمی شود مطلب قابل توجه در این آیه شریفه این است نفرموده ما ترازوی عدل را بر پا می کنیم می فرماید ما ترازوی عدل را می گذاریم فلسفه اش آنست که بعضی انسان ها ممکن است در انجام نماز و روزه موفق باشند یعنی سر وقت در مسجد با جماعت نماز بخوانند اما اخلاقشان خوب نباشد و پدر و مادر و همسر و فرزندان و همسایگان و همکاران از برخورد های بد آنها رنج ببرند در این صورت ترازوی نماز و روز ه اش سنگین است اما ترازوی اخلاقش سبک است ممکن است کسی اهل خدمت به خلق و نیکو کاری باشد و کار های خیر انجام دهد به فقرا کمک کند اما نسبت به نماز و روز ه اش خیلی مقید نباشد اینجا ترازوی نیکوکاری و خدمتش سنگین اما ترازوی نماز و روز ها ش سبک است همینطور ممکن است شخصی باشد که حق پدر و مادر و افراد خانواده را رعایت می کند اما نسبت به حقوق اجتماعی مثل بیت المال ، اموال اداره ، سرگرداندن مراجعین در اداره بی توجه و بی اعتنا است. اینجا میزان حقوق خانواده سنگین ولی ترا زوی رعایت حقوق مردم سبک است و مواخذه و کیفر خواهند شد .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
لازم می دانم از حضور گسترده و چشمگیر و حماسی شما مردم با ایمان و همیشه در صحنه و ولایتمدار شهرستان گناباد اعم از مرکز شهر تا بخش کاخک ، شهر های اقماری و روستا ها بویژه بسیجیان عزیز و اقشار مختلف از برادر و خواهر مخصوصا مردم دار المومنین بیلند و باغسیا و مند که هم به احترام نماینده معزز ولی فقیه آیه الله علم الهدی و هم مراسم سالگرد ارتحال علامه بهلول سنگ تمام گذاشته و حماسه آفریدند صمیمانه تشکر و قدر دانی می نمایم . همچنین لازم است از ستاد ارتحال علامه بهلول ، هیات امنا مرقد ، ستاد نماز جمعه ، فرمانداری و بخشداری ها ، ادارات ، نهاد ها مخصوصا اداره اوقاف و امور خیریه ، نیرو های نظامی و انتظامی تقدیر و تشکر نمایم .
دهم مرداد روز تغذیه با شیر مادر نامیده شده که پیامبر اسلام فرمودند برای کودک غذائی بهتر از شیر مادر نیست و امرزو علم و دانش این معجزه علمی را تایید می کند .
دوازدهم مرداد سالروز تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را گرامی داشته یاد آوری می شود این شورا در برگزاری راهپیمایی ها و تجمعات مردم و آوردن مردم به صحنه برای دفاع از ارزش ها و مبارزه با فتنه ها و مقابله با توطئه ها ی دشمنان نقش تعیین کننده دارد .
چهاردهم مرداد بعنوان روز حقو ق بشر اسلامی معرفی شده که در یک کلمه حضرت امیر می فرمایند انسانها دو گروهند یا برادر دینی تو هستند و یا همنوع تو که لازم است حقوق آنها را رعایت کنی اما حقوق بشر غربی حقوق بشر زور مندان است که نمونه اش آمریکاست این همه دم از حقوق بشر می زنند ولی بدترین جنایات را بر ضد بشر مرتکب شده آمریکا فقط در یک حمله اتمی به هیرو شیما ی ژاپن ۷۰ هزار نفر را کشت و ۹۰ هزار نفر را مجروح نمود و باز هم خجالت نمی کشد و دم از حقوق بشر می زند با آن کارنامه ننگین در عراق ، افغانستان ، سوریه و همه جهان .
دوشنبه ۲۳ ذی القعده روز زیارتی مخصوص حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است که کسانی که تمکن دارند انشاء الله از نزدیک و کسانی که نتواستند از همان راه دور از زیارت غفلت نکنند .
۱۷ مردا دروز دحو الارض و شهادت شهید صارمی خبرنگا ر جمهوری اسلامی و روز خبرنگار که لازم می دانم از خبرنگارانی که صادقانه اطلاع رسانی سالمی دارند و مشکلات مردم را به مسئولان منتقل می کنند و خدمات نظام اسلامی را گزارش می دهند و جامعه را به سوی همکاری ، اتحاد ، پیشرفت و کمال راهنمایی می کنند تشکر و تقدیر نمایم .
رئیس جمهور آمریکا بعد از چند ماه تهدید و جنجال علیه ایران ناگهان در هفته گذشته پیشنهاد گفتگو با ایران را بدون هیچ پیش شرطی مطرح کرد علت این چرخش در مواضع ترامپ آنست که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا به او گوشزد کرده اند فشار ها و تهدید هایش مردم ایران را متحدتر کرده است تا آنجا که حتی افراد بی تفاوت نیز آمریکا را غیر قابل اعتماد و دشمن ایران می دانند به همین دلیل ترامپ با هدف ایجاد اختلاف میان ملت ایران پیشنهاد مذاکره داد که باید گفت ملت ایران هرگز سابقه کثیف و ماهیت خبیث آمریکا را فراموش نکرده و فریب مذاکره با آمریکا نمی خورند و نه از تهدید های شیطان بزرگ می ترسند و با اتحاد در کنار رهبری و مسئولان همه توطئه های شیطان بزرگ را نقش بر آب خواهند کرد .
مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان ضمن تمجید از بعضی از مواضع رئیس جمهور تاکید کردند وقتی کسی تخلف می کند برخورد قاطع کنید . مردم از این برخورد های قاطع استقبال می کنند و البته حرف دل همه مردم است که چرا برخورد قاطعی صورت نمی گیرد چرا لیست اسامی تعداد اندک مدیران فاسد که همه را بد نام کرده اند اعلام نمی کنید ؟ چرا با اختلاس گران که مفسد هستند برخورد قاطع صورت نمی گیرد و برخی اعدام نمی شوند ؟ چرامسولان و مدیرانی که کارنامه خوبی ندارند کنار گذاشته نمی شوند تا جوان های انقلابی و با انگیزه و متخصص کار ها را بدست بگیرند ؟ چرا گلوگاه های فسا در گمرگ، بنادر ، بانک ها و مناطق آزاد بسته نمی شود؟ امید واریم با نظارت مستمر و کنترل پییوسته ، دولتمردان محترم بتوانند مطالبات مقام معظم رهبری و مردم را اجرا و روحیه امید به آینده را تقویت کنند .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( مردم گله مندند ) نوشته حسین ایزدی جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .