باسمه تعالی

گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ۲۶/۵/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم شهرستان گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : آزاده سرافراز جناب آقای پایاب بود که پیرامون سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
یکی از مطالبات مردم تغییر تیم اقتصادی دولت است که با سیاست های غلط چوب حراج بر ذخائر طلا و ارز کشور زدند و موجبات افزایش قیمت ها را فراهم کردند.
هم از دولت ، هم از مجلس و هم از قوه قضائیه مصرانه درخواست می کنیم در شرائطی که همه مردم از مشکلات اقتصادی رنج می برند و عده ای از مفسدین فرصت طلب کشور را دچار چالش کرده اند با عمل به دستورات مقام معظم رهبری و برخورد سریع ،قاطع و عادلانه با مفسدین اقتصادی ضمن گرفتن داد مردم ، ولایتمداری خود را به اثبات کنند .
آزادگان تا پای شهادت استقامت کردند و با تنی مجروح اسیر دشمن شدند و هرگز حاضر نشدند به انقلاب اسلامی خیانت کنند .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : مسابقه انسان در دنیا
خطبه دوم : تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام ، تبری عید سعید قربان ، دعای مقام معظم رهبری در حق مردم همیشه در صحنه گناباد ، گرامیداشت سالروز ورود آزادگان سرافراز ، سالگرد شهادت زائران خدا توسط آل سعود ، تبین فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف مردم و لزوم حمایت همه جانبه از دستورات مقام معظم رهبری و عملی کردن آن در جهت رفع مشکلات اقتصادی .
خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / دنیا میدان مسابقه
قرآن کریم دنیا را میدان مسابقه ای تشبیه کرده است برخی از افراد به دلیل هوشمندی و تلاش فراوان برنده و برخی به دلیل غفلت ، تنبلی و هوسرانی بازنده می شوند .خداوند در سوره بقره آیه ۱۴۸ می فرماید : برای هر کسی راهی است بسوی حق که به آن روی می آورد .پس در رابطه با کار های خوب با یکدیگر مسابقه دهید . بطور کلی از دیدگاه اسلام دونوع مسابقه وجود دارد ، مسابقه منفی و مسابقه مثبت و مفید . اما مسابقه منفی همان چشم و هم چشمی در مادیات و تشریفات زندگی است مانند اینکه شخصی خودش را با برادر و خواهر و همسایه و همنوع و همکار در امکانات زندگی از قبیل خانه ، ماشین و امثال آن مقایسه نماید و بعد جوش بزند که چرا فلان شخص منزل آنچنانی دارد و من ندارم و اینگونه مقایسه ها که این افراد در مسابقه چشم و هم چشمی در مادیات دارند برای کسب درآمد وادار به کار های حرام و ممنوع شوند و یا اقدام به قرض گرفتن از بانک ها کردند و سپس برای پرداخت اقساط آن مشکل پیدا کنند همه این پیامد ها چه جوش زدن ، چه آلوده شدن به حرام و چه قرض گرفتن نتیجه چشم و هم چشمی است . امام صادق علیه السلام در ج ۸ کافی ص ۲۴۵ می فرمایند : در امکانات مادی به کسانی نگاه کن که از تو ضعیف تر ند و مبادا به بالاتر ها نگاه کنی . اگر خودمان را با افراد ضعیف مقایسه کنیم اولا جوش بی فایده نخواهیم زد ثانیا شکر گزار نعمت های خدا خواهیم بود ثالثا مجبور نخواهیم شد کسب در آمد های حرام کنیم و اما مسابقه مثبت مورد تاکید قرآن است می فرماید : در کار های خوب با یکدیگر مسابقه بدهید یکی از مصادیق خیرات و کار های خوب عبادت و بندگی خداست ، همچنین در علم و دانش هر چه بیشتر رقابت کنیم بهتر است ، در خدمت به خلق و کار های نیک ما باید خودمان را با بالاتر مقایسه کنیم و بکوشیم خدمات بهتر و نیکو کاری بیشتر داشته باشیم . در اخلاق خوب و صفات پسندیده خود را با اولیاء خدا مقایسه کرده و بکوشیم اخلاق را در خودمان نهادینه کنیم .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
پیشاپیش فر ا رسیدن سالروز شهادت پنجمین ستاره آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد باقر علیه السلام را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمین تسلیت می گوییم .
سالگرد آغاز بازگشت آزادگان سرافراز دفاع مقدس به میهن عزیز اسلامی را گرامی داشته همانطوری که می دانید وقتی میهن عزیز اسلامی ما مورد تهاجم وحشیانه بعثیان قرار گرفت بهترین مومنان مجاهد از همه کشور به جبهه شتافتند و با فداکاری های فراوان میهن اسلامی را حفظ کردند گروهی به شهادت رسییدند و گروهی مجروح و جانبا زشدند و گروهی تا پای شهادت استقامت کردند و با تنی مجروح اسیر دشمن شدند با اینکه رژیم صدام آزادگان را تحت انواع شکنجه های روحی و جسمی قرار می داد و به آنها پیشنهاد همکاری می د اد اما این آزادگان دلاور هرگز حاضر نشدند به انقلاب اسلامی خیانت کنند و همه شکنجه ها را به جان خریدند و مناسب است یادی بکنیم از حجه الاسلام والمسلمین ابوترابی که نقش بزرگی در سازماندهی امور اسرا داشت و با صبر و استقامت در مقابل شکنجه ها از یکسو به اسرا درس مقاومت می داد و از سوی دیگر با برخورد های خوب با شکنجه گران موجب خجالت دشمن و عذر خواهی آنان می شد اینگونه رفتار موجب شد فرماندهان عراقی ایشان را آزاد بگذارند و اجازه دهند به همه اردوگاه ها رفت و آمد کند و ایشان از این فرصت استفاده کرده در همه اردوگاه ها کلاس های درس دائر کرد درس های قرآنی ، دینی و کلاسیک و علمی و موجبات رشد و استقامت آنها را در راه دین فراهم نمود .
فردا سالگرد شهادت زائران خانه خدا توسط آل سعود در سال ۱۳۶۶ است که ملت ایران هرگز این جنایت را فراموش نخواهند کرد . نهم ذی الحجه روز عرفه روز دعا و نیایش و دعای عرفه و شهادت اولین سرباز فداکار سید الشهداء مسلم بن عقیل و هانی بن عروه است روز چهارشنبه روز عید قربان که از بزرگترین اعیاد مسلمانان است این عید بزرگ را تبریک می گوییم .
هفته گذشته آیه الله علم الهدی در جمع ائمه جمعه استان خراسان رضوی از شما مردم شریف و همیشه در صحنه گنابا د تشکر کردند و گفتند خدمت مقام معظم رهبری گزارش سفر به گناباد و حضور باشکوه مردم را ارائه دادیم آقا خوشحال شدند و برای مردم گناباد دعا کردند . مراسم باشکوه یکصدمین سالگرد تاسیس آموزش و پرور ش گناباد با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد که در این مراسم قولهایی داده شد که امید است جامع عمل بپوشد . مقدم اعضای کاروان پیاده حرم تا حرم زائران بارگاه نورانی حضرت امام رضا علیه السلام که از شهرستان گناباد عازم مشهد مقدس هستند گرامی می داریم .
مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف مردم مثل همیشه مطالب مهمی را بیان کردند ایشان فرمودند : مشکلات اقتصادی عمدتا ریشه داخلی دارد و زائیده سوء مدیریت است . یکی از مطالبات مردم تغییر تیم اقتصادی دولت یعنی وزیر اقتصاد و وزیر صنعت و معدن است که با سیاست های غلط چوب حراج بر ذخائر طلا و ارز کشور زدند و موجبات افزایش قیمت ها را فراهم کردند . برای حل مشکلات ، اقتصاد دانها به دولت نامه ای نوشتند و را ه حل عبور از مشکلات را بیان کردند و مسئولان برای عبور از مشکلات باید کمر همت بر بندند . با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد چون به تجربه ثابت شده ضر ر دارد زیرا رژیم آمریکا زور گو ، پر توقع و غیر قابل اعتماد است . اقتدار نظام اسلامی باعث شده که تهدید نظامی و وقوع جنگ از دستور کار دشمن خارج شود زیرا جمهوری اسلامی و ملت ایران ثابت کرده اند به هر متجاوزی ضربه بزرگتری وارد خواهند کرد .فساد یک اژدهای هفت سر است که باید با آن بطور کامل و جدی مقابله شود قوه مجریه ، قوه مقننه ، دستگاه های امنیتی و نظارتی باید گلوگاه های فساد را مسدود نمایند در این میان قوه قضائیه باید با همه توان به میدان مبارزه بیاید چرا که بنای نظام اسلامی برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مفسد است .
ما نماز گزاران جمعه شهرستان گناباد در راستای حمایت از دستورات مقام معظم رهبری هم از دولت ، هم از مجلس و هم از قوه قضائیه مصرانه درخواست می کنیم در شرائطی که همه مردم از مشکلات اقتصادی رنج می برند و عده ای از مفسدین فرصت طلب کشور را دچار چالش کرده اند با عمل به این دستورات و برخورد سریع ،قاطع و عادلانه ضمن گرفتن داد مردم ، ولایتمداری خود را به اثبات کنند.
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( یازده ، خاطرات اسارت پرفسور احمد چلداوی در زندان مخفی صدام) با موضوع سالروز ورود آزداگان سرافراز به میهن اسلامی جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .