باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ۱۶/۶/۹۷
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین مدنی امام جمعه موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام صبور بود که پیرامون احکام نذر با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه موقت گناباد :
پیروی از دستورات و منویات مقام معظم رهبری و حفظ و حدت تنها راه غلبه بر موانع داخلی و خارجی است .
ملت ایران اهل کوفه نیستند و پای راه امام حسین علیه السلام ایستاد ه اند.
محافل امام حسین علیه السلام باید تحقق بخش اراده الهی در ماندگاری نهضت حسینی باشد .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : پیام و نکته ها از سوره بلد

خطبه دوم : گرامیداشت یوم الله ۱۷ شهریور ، ماه محرم ماه بندگی ، ماه بصیرت و پیام آزادگی ، اهمیت پیروی از منویات مقام معظم رهبری

خطبه اول :
موضوع : سفارش به تقوی / پیام و نکته ها از سوره بلد
سوره مبارکه بلد داستان خلقت انسان و چگونگی زندگی اوست . نکته اول در این داستان واقعی این است که خداوند انسان را در رنج و محنت آفریده است . این سنت و قانون الهی است و در این سنت هیچ تفاوتی بین فقیر و انسان دارا وجود ندارد البته شکل این محنت ها متفاوت است و لکن همه باید بدانند آنچه انسان به آن دست پیدا می کند در این دنیا ناخالص تر از آن چیزی است که توقع دارد و برای همین است همیشه سختی و رنج امور دنیوی از انسان خارج نمی شود . برای همین انسان همیشه در این دنیا خسته و در رنج است چرا که خواست انسان در این دنیا تحقق پذیر نیست . نکته دوم این است که انسان در طول تاریخ خواسته این سنت الهی را نپذیرد غافل از اینکه اراده خداوند بر این است که خواست انسان در این دنیا ناقص محقق شود تازه اگر اهل تلاش باشد . نکته سوم در این داستان واقعی که خداوند از خلقت بشر در این سوره بیان می کند این سنت از طرف دشمن انسان وضع نشده بلکه از سوی خداوند که بینا و حکیم است وضع شده . نکته چهارم این است که تا انسان گرفتار تحقق خواسته های خودش هست قدم در آن گذرگاه سخت نمی تواند بگذارد گذر گاهی که بدون عبور ا زآن به سعادت نمی رسد آن گذرگاه بر سر سعادت انسان گذاشته شده و برای خوشبختی باید از آن بگذرد ،آن گذرگاه آزاد گردن نفس است . اطعام دادن در روز قحطی است ، رسیدگی به خویشاوندان است . آن گذرگاه صبر است که باعث موفقیت می شود . نکته پنجم این است که اگر انسان از این گردنه عبور نکند ، اگر نفس را آزاد نکنیم ، اگر خدمت به ناتوان را در این دنیا پیشه نکنیم عاقبت بسیار سختی در انتظار مان است در این شرایط انسان اهل شقاوت خواهد بود ، در انتظار اینها آتشی است که از هر سو پوشیده است .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته و مسائل روز
خود مراقبتی الهی بهترین توشه برای انسان است .
شنبه ۱۷ شهریور سالروز کشتار مردم تهران بدست ماموران پهلوی در سال ۵۷ است . یاد این شهیدان و شهید محراب آیت الله مدنی گرامی می داریم . در آستانه سال تحصیلی جدید هستیم موسسات و خیریه ها برای دانش آموزان نیازمند کمک جمع می کنند که امید است همکان در این امر خیر مشارکت کنیم .
سه شنبه اول ماه محرم است نهضتی که ما را متوجه انسان هایی می کند که محبت به آنها و حرکت در راه آنان انسان را نجات می دهد در راس آن حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام که در سخت ترین شرایط درس بندگی ، بصیرت و سرود آزادی و آزادگی به جهانیان می دهند . امروز همه به این مسئله اعتراف داریم که این سرود ماندگار شد و هر روز بر عمر تاریخ این حرکت می گذرد تاثیر گذاری بیشتری دارد . خداوند برای آزادگان عالم الگو معرفی می کند . اخلاص ابا عبدالله الحسین علیه السلام ، وفای به عهده انصار و یاران امام حسین علیه الاسلام ، بصیرت و صبر و تحمل و روشنگری امام سجاد علیه السلام و اهل بیت در طول تاریخ بویژه روشنگری و صبر حضرت زینب کبری سلام علیها ، بصیرت ، روشنگری و انفاق شعیان پاک از عوامل اصلی در ماندگار شدن این حرکت است که اراده الهی بر آن قرار گرفته است . همه باید تلاش کنیم در حد تلاش شهدای کربلا ،در حد از خودگذشتگی ائمه اطهار علیه السلام ، باید سعی کنیم مجالس در ماه محرم عمق و بصیرت لازم داشته باشد . محافل امام حسین علیه السلام باید تحقق بخش اراده الهی در ماندگاری نهضت حسینی باشد . ترویج راه امام حسین علیه السلام در عمل است نه در حرف تنها . امروز ملت ایران از آزادگان دنیا دفاع می کند ، ملت ایران گرچه برای تحقق این سرود هزینه های سنگین پرداخت کرده و می کند اما به پیروی از ولایت سرود انسانیت را با تمام توان می سراید . امروز در حالی که دنیای اسلام در سکوت سنگینی فرو رفته جمهوری اسلامی سرود دفاع از مظلومین دنیا را می سراید . صدای مردم ایران بلند است در برابر آمریکا ، که چرا کودکان مظلوم را می کشی ، چرا ملت های ستمدیده را نمی گذاری رشد کنند که این سرود بر گرفته از نهضت حسینی است که نباید ذلت را بپذیریم . البته در داخل و خارج انسان ها و مسولینی بوده و هستند که به هر دلیلی نمی خواهند هزینه های آن بپردازند و مانع تراشی می کنند امروز قالب جامعه ما با مشکلات عدیده ای روبرو هستند ، قطعا عده ای حاضر نیستند هزینه ایستادگی را بپر دازند ما نیاز به مدیریتی جهادی در کشور و روحیه انقلابی در بین توده های مردم و نیاز به عزم جدی برای محاکمه خائنین هستیم . لکن همه باید بدانند ملت ایرا ن در این راه مقدس قرار نگرفته که بر گرد د و بدانند ملت ایران اهل کوفه نیستند و پای راه امام حسین علیه السلام ایستاد ه اند . برای غلبه بر موانع داخلی و خارجی که عمده آن هم داخلی است که از ضعف مدیریت است ، پیروی از دستورات و منویات مقام معظم رهبری و حفظ و حدت است .
در نماز جمعه امروز :
کتاب ( محبوبه صبح ) با موضوع حوادث شهریور ماه در سال ۵۷جهت مطالعه به نماز گزاران معرفی شد .