باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ ۲۳/۹/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام نصیری بود که پیرامون مقام شهداء با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
باید با قوت کار ساماندهی بانک ها ادامه پیدا کند سرمایه های بانک ها به بخش سرمایه گذاری در تولید ، حمایت از کار آفرینان سوق داده شود .
اتحاد دو قشر فرهیخته روحانی و دانشجو ضرورتی انکار ناپذیر است.
محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین صادقی در خطبه های نماز جمعه گناباد
 بعدا ز پیروزی انقلاب اسلامی روحیه پژوهشگری تقویت شد.
 اگر مسئولان کار ها را به جوانان دانشمند و شایسته واگذار کنند مسلما موفقیت های بیشتری بدست خواهد آمد .
 مسئولان محترم دانشگاه ه ها و استادان بزرگوار به موازات اهتمام به علم و فن آوری و ارتقاء علمی دانشجویان هم به رفع مشکلات آنها و هم به مسئله هدایت فرهنگی و تقویت ارزش های اسلامی اهتمام بیشتری داشته باشند .
 باید با قوت کار ساماندهی بانک ها ادامه پیدا کند و اگر سرمایه های بانک ها به بخش سرمایه گذاری در تولید ، حمایت از کار آفرینان سوق داده شود هم کسب و کار رونق می گیرد و هم ارزش پول ملی و قدرت خرید بالا خواهد رفت .
 یکی از مشکلات مهم مردم کاهش قدرت خرید است.
 بفرموده مقام معظم رهبری باید در برابر توطئه های شیطان بزرگ هوشیاری خود را حفظ کنید زیرا آمریکا ممکن است قصد فریب داشته باشد برای سال ۹۷ جنجال می کند اما مثلا برای سال ۹۸ نقشه بکشد .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اقسام ظلم
خطبه دوم : تبریک میلاد امام حسن عسکری علیه السلام و تسلیت وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه / گرامیداشت روز پژوهش ، روز حمل و نقل و روز وحدت حوزه و دانشگاه / لزوم برخورد با دلالان اقتصادی و سوق دادن سرمایه بانک ها به بخش سرمایه گذاری و حمایت از تولید ملی / تبیین بیانات مقام معظم رهبری و هوشیاری در برابر توطئه های آمریکا
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / اقسام ظلم
از آیات و روایات اهل بیت علیهم السلام استفاده می شود که ظلم و ستم از گناهان کبیره است و بشدت از آن بر حذر داشته اند . خداوند در سوره هود آیه ۱۸ می فرماید : آگاه باشید لعنت خدا بر ستمگران باد و باز در آیه ۱۱۳ هود می فرماید : گرایش و میل به ستمگری پیدا نکنید چون نتیجه اش گرفتاری به آتش است همچنین می فرماید : خدا گروه ستمگران را هدایت نمی کند ، خدا ستمگران را دوست ندارد و ستمگران رستگار نمی شوند .
از دیدگاه امام علی علیه السلام در خطبه ۱۷۶ سه قسم ظلم وجود دارد حضرت می فرمایند : آگاه باشید ستم سه جور است ظلمی که بخشیده نمی شود شریک قائل شدن برای خداست . دوم ظلم انسان به خودش هست که با گناه کردن خودش را جهنمی می کند . گناه ، فساد و فحشاء مانند سم روح انسان را از بین می برد پس گناهکار به خودش ستم کرده و باید با توبه واقعی جبران کند و اما آن ظلمی که انسان رهائی ندارد ظلم ما انسانها بر یکدیگر است که به آن حق الناس گفته می شود چون خدا عادل است اگر ما ظلم به کسی کردیم خود مظلوم باید ما را ببخشد و کار سخت است یکی از مصادیق حق الناس آسیب جانی و بدنی رساندن به دیگران است که دیه دارد . از مصادیق حق الناس آسیب رساندن به مال دیگران است ، کارگری گرفته مزدش را نمی دهد ، نسیه گرفته نمی پردازد ، از مصادیق ظلم به دیگران ریختن آبروی آنهاست با غیبت ، تهمت و دروغ و ناسزاگویی این هم ظلم بزرگی است باید خیلی دقت کنیم آلوده به ظلم و ستم نشویم که اگر اتفاق افتاد فورا توبه کنیم و اشتباهمان را جبران کنیم .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
فرا رسیدن میلاد امام حسن عسکری علیه السلام را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمین بویژه شما برادران و خواهران تبریک و متقابلا روز سه شنبه دهم ربیع الثانی وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه علیهالسلام را تسلیت عرض می کنم .
۲۵ آذر روز پژوهش نامگذاری شده است قرآن کریم و روایات مردم را به تفکر ، تحقیق تشویق فراوانی کرده اند بعدا ز پیروزی انقلاب اسلامی روحیه پژوهشگری تقویت شد و دانشمندان ما در تولید علم و فن آوری ، تولید سلاح های دفاعی ، تولید سلول های بنیادی ، در نانو ، در فضا هوا ، در تولید دارو های استراتژیکی ، در فن آوری هسته ای پیشرفت های حیرت آوری کردند علیرغم تحریم و سنگ اندازی های مختلف اگر مسئولان کار ها را به جوانان دانشمند و شایسته واگذار کنند مسلما موفقیت های بیشتری بدست خواهد آمد .
۲۶ آذر روز حمل و نقل است ضمن تشکر از قشر زحمتکش راننده برای همه آنها سلامت و سعادت از درگاه خداوند مسئلت داریم .
۲۷ آذر سالروز شهادت آیه الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه را گرامی می داریم . قشر دانجشو و طلبه از اولین اقشاری بودند که دعوت امام را لبیک گفته و فیضیه و دانشگاه تهران بعنوان دو مرکز جوشش تفکر انقلاب اسلامی گردید و پیام انقلاب اسلامی را به سراسر ایران گسترش دادند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مدیریت کشور را بر عهده گرفته و در دفاع مقدس شهدای زیادی تقدیم و در عمران و آبادی و سازندگی کشور نیز پیشقدم بودند امروز نیز اتحاد این دو قشر فرهیخته ضرورتی انکار ناپذیر است . با توجه به اینکه شهرستان گناباد میزبان ده هزار دانشجو است از همه همشهریان عزیز مخصوصا مسئولان محترم دانشگاه ه ها و استادان بزرگوار در خواست نمایم به موازات اهتمام به علم و فن آوری و ارتقاء علمی دانشجویان هم به رفع مشکلات آنها و هم به مسئله هدایت فرهنگی و تقویت ارزش های اسلامی اهتمام بیشتری داشته باشند و دانشجویان عزیز هم اصول و ارزش ها را بیشتر رعایت کنند البته اکثرا این اهتمام را دارند .
با تشکر از تلاش هایی که برای واقعی کردن دلار از سوی دولت و بانک مرکزی صورت می گیرد امروزه یکی از مشکلات مهم مردم کاهش قدرت خرید است مقام معظم رهبری فرمودند مهمترین عامل در کاهش ارزش پول ملی تورم است و تورم ناشی از عوامل مختلفی است که مهمترین آنها افزایش افسار گسیخته نقدینگی ، تضعیف تولید ملی و رها بودن دلا لان در اقتصاد کشور است که دولت باید با بهره گرفتن از نظرات کارشناسان صادق و پاک دست بطور جدی برنامه ریزی و اقدام کند الحمد لله کار شروع شده ولی باید با قوت ساماندهی بانک ها ادامه پیدا کند و اگر سرمایه های بانک ها به بخش سرمایه گذاری در تولید ، حمایت از کار آفرینان سوق داده شود دست واسطه ها و رانت خواران کوتاه گردد هم اشتغال ایجاد می شود ،هم کسب و کار رونق می گیرد و هم ارزش پول ملی و قدرت خرید بالا خواهد رفت .
مقام معظم رهبری در رابطه با توطئه های شیطان بزرگ فرمودند مراقب باشید هوشیاری خود را حفظ کنید زیرا آمریکا دشمن خبیث و حیله گر ی است ممکن است قصد فریب داشته باشد برای سال ۹۷ جنجال می کند اما مثلا برای سال ۹۸ نقشه بکشد سپس خطاب به آمریکا فرمودند ملتی که به استقبال خطر رفتند در راه خدا و شهادت در راه او را سعادت می داند هیچ نیرویی توان ایستادگی در مقابل آنرا ندارد .
لازم می دانم از برگزار کنندگان جشنواره شهید ابراهیم هادی و عزیزانی که در آزمون حضوری شرکت کردند تشکر نمایم .