باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ ۳/۱۲/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام عیسی پور امام جماعت محترم روستای روشناوند بود که پیرامون ولادت با سعادت حضرت زهرا علیها السلام و ویژگی های دوران آخر الزمان با نما گزاران سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
نه به وعده های اروپائیها باید دلخوش باشیم و نه از تهدید هایشان بترسیم .
حضور پر شور اقشار مردم در یادواره شهدا نشانگر استحکام فرهنگ شهادت است .
بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی باید بعنوان یک دستور العمل واجب هم برای عموم مردم ، هم برای دولت محترم و هم قشر جوان عزیز که مخاطب اصلی هستند مورد توجه قرار گیرد .

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین صادقی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 هدف از خلقت عبادت و بندگی خدا و خدمت به خلق است
 باید محاسبه کنیم تا چه اندازه به سبک زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها عامل و پایبند هستیم .
 حضرت زهرا در تمامی کمالات پیشگام بودند.
 در امر تربیت نیاز به تلاش و کوشش مضاعف است .
 از تلاش های امور تربیتی و مربیان بزرگوار صمیمانه تشکر قدر دانی می شود

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : مسئولیت های انسان در قبال خداوند متعال
خطبه دوم : تبریک روز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها ، روز زن و روز مادر ، گرامیداشت هشتم اسفند سالروز تشکیل امور تربیتی ، دیدار مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری ، بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی ، تقدیر از برگزاری یادوراه شهدای حاجی آباد
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / مسئولیت های انسان در قبال خداوند متعال
از دیدگاه دین مقدس اسلام خداوند جهان و نعمت هایش را برای بشر آفریده است بنابر این استفاده از آنها بدون اسراف و ریخت و پاش مانع سعادت و کمال انسان نمی شود اما ممکن است انسان بقدری شیفته دنیا و زرق و برق آن شود که از خدا و مسئولیت ها و وظایف خود غافل شود این جاست قرآن کریم هشدار می دهد و در سوره منافقون می فرماید : ای اهل ایمان مبا دا اموالتان و اولادتان شما را از یاد خدا غافل گرداند و به تعبیر از کمال و سعادت آخرت محروم سازد و هر کس چنین کند زیانکار حقیقی خواهد بود . مقام معظم رهبری برای ترسیم این پیام قرآن مثالی زده اند که وضعیت ما شبیه یک گروه کوه نوردی است که مامور شده اند تا قله بلند ترین کوه را فتح کنند اینها در مسیر خودشان به طرف کوه به چشمه های آب شیرین و سرد می رسند در سر راهشان درختان میوه جنگلی و کوهی قرار می گیرد به منظره های پر گل و سبز برخورد می کنند یک وقت از آن آب های چشمه می نوشند ، از میوه های درختان سر راه استفاده می کنند و براهشان ادامه می دهند هدف را فراموش نمی کنند این برخورد درست است اما اگر این گروه کوه نورد سرگرم شوند از ادامه حرکت به طرف قله کوه باز بمانند این نعمت ها مانع رسیدن به هدف شده و هرگز به مقصود خود که فتح قله است نخواهند رسید . اگر به مال و ثروت و پول و خانه و زندگی و فرزندان دل بستیم و همه توجهمان به آنها بود و از خدا و انجام وظائف فراموش کردیم هر گز به کمال و سعادت معنوی نخواهیم رسید و لذا قرآن هشدار می دهد و متاسفانه بسیاری از ما انسانها به قدری دلبسته به دنیا و زرق و برق آن می شویم که ا مبداء و معاد از نماز و عبادت و خدمت به خلق ، از انجام وظائف فردی و اجتماعی غافل می شویم کسانی هستند که بقدری خودشان را گرفتار دنیا کرده اند که در مسجد و نماز جماعت و کار های خیر و خدمت به خلق دیده نمی شوند بواسطه زیاد کردن ثروت چه بسا آلوده به ظلم و ستم و رشوه و گرانفروشی و احتکار و کم فروشی و غشکاری می شوند حق را نا حق می کنند . خلاصه هدف از خلقت عبادت و بندگی خدا و خدمت به خلق است .
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
فرا رسیدن سالروز ولادت خجسته حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام و روز مادر و بزرگداشت مقام زن را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری ، همه مسلمین مخصوصا شما برادران و خواهران تبریک عرض می کنم وقتی حضرت صاحب الزمان می فرماید : دختر پیامبر برای من سرمشق و الگوی خوبی است .تکلیف ما روشن است و باید سک زندگی آن بزرگوار را سرمشق خود قرار دهیم حضرت زهرا در تمامی کمالات پیشگام بودند در عبادت و بندگی خدا ، در علم و دانش ، در خدمت رسانی به مردم ، در ایثار و فداکاری در راه دین ، در رعایت حجاب و عفاف ، در همسر داری و تربیت فرزند ، در ولایتمداری و ساده زیستی ، در کار و تلاش ، در مبارزه با ظلم و ما نیز باید محاسبه کنیم تا چه اندازه به سبک زندگی حضرت عامل و پایبند هستیم .
روز مادر را گرامی می داریم قرآن کریم می فرماید به همه مردان سفارش می کند نبست به همسران خو دخوشرفتاری نمایند بر زنان نیز لازم است خوش رفتار باشند روز مادر و روز زن یک روز نیست بلکه در تمام دوران عمر باید قدر دانی شوند .
امروز سوم اسفند همزمان است با کودتای انگلیسی رضا خان در سال ۱۲۹۹ سران خبیث انگلستان به این مطلب رسیده بودند که رضا خان یک فرد مستبد ، جنایتکار و بی سواد است و می توان از او برای هموار کردن راه تاراج منابع ایران استفاده کرد لذا او را با کودتا روی کار آوردند و وقتی تاریخ مصرفش تمام شد او را برکنار کردند .
هشتم اسفند روز امور تربیتی و تربیت اسلامی نامیده شده که بر همه مربیان عزیز تربیتی و فرهنگیان عزیز واجب و لازم است که در تربیت نسل جوان کوشا باشند البته پدران و مادران بزرگوار نیز همانطوری که به فکر خوراک و پوشاک و درمان و مسکن فرزندانشان هستند خیلی بیشتر باید برای تربیت فرزندانشان اهمیت قائل شوند البته از تلاش های امور تربیتی و مربیان بزرگوار صمیمانه تشکر قدر دانی می شود . در امر تربیت نیاز به تلاش و کوشش مضاعف است .
مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذر بایجان نکات مهمی را مطرح کردند. در نکته سوم خطاب به مسئولان فرمودند دشمن را درست بشناسند مراقب باشند فریب او را نخورند چه هنگامی که مشت و دندان نشان می دهد و چه هنگامی که لبخند میز ند سپس فرمودند تکلیف آمریکا یی ها که مشخص است زیرا شمشیر را از رو بسته اند اما باید مراقب اروپائیها بود زیر آنها با خدعه عمل می کنند آری نه به وعده های آنها باید دلخوش باشیم و نه از تهدید هایشان بترسیم انشاء الله امید است مسئولانی که هنوز خوشبین هستند به این توصیه دلسوزانه توجه کنند . قصد جنگ با اروپا نداریم ولی به آنها اعتماد نداریم .
بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی باید بعنوان یک دستور العمل واجب هم برای عموم مردم عزیز و هم برای دولت محترم که در برنامه ریزی های کشور بر اساس آن برنامه ریزی عمل شود و هم قشر جوان عزیز که مخاطب اصلی هستند مورد توجه قرار گیرد که در این خطبه فقط به دو توصیه راهبردی اشاره می نمایم . اول توصیه به علم پژوهش در روایات آمده علم و دانش تسلط و قدرت می آورد و هر کس به آن دست یافت به آقایی می رسد جوانان عزیز بهترین زمان برای تحصیل علم همین دوران جوانی است دومین توصیه معنویت و اخلاق و خودسازی است که جوانان عزیز اگر سعادت دنیا و آخرت می خواهید در تقویت اعتقادات خود بکوشید ارزش های دینی در خود تقویت کنید .
یاد واره شهدای حاجی آباد با سخنرانی پر محتوای استاد ماندگاری و با حضور گستزرده مردم برگزار شد همانطور ی که خون های پاک شهدا روشنگر و تحول آفرین است تشیع جناره شهدا و یادواره شهداء نیز روشنگر و حیات بخش است حضور پر شور اقشار مردم از دور و نزدیک نشانگر استحکام فرهنگ شهادت است .