باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد – مورخ ۱۷/۱۲/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب آقای شهابی ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران گناباد بود که پیرامون روز شهدا و فعالیت های بنیاد شهید شهرستان با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب جمعه گناباد :
دشمنان اسلام باید بدانند ملتی که ۲۳۰ هزار شهید تقدیم اسلام و کشور کرده هر گز در مقابل قدر ت های باطل و دشمن اسلام تسلیم نخواهند شد .
از مقامات عالی رتبه کشور انتظار داریم مشکل بیمه درمانی خانواده شهداء را حل کنند .
از وزیر ارتباطات درخواست می شود برای سالم سازی فضا های مجازی اقدام موثری انجام دهند.

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین صادقی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 مفهوم احسان گسترده است هم کمک های مالی به دیگران را شامل می شود و هم تمامی خدمات خدا پسندانه و عمومی را شامل می شود .
 هر چه احسان و نیکوکاری خالصانه تر باشد ثواب و اجرش بیشتر است.
 ما مدیون شهداء و خانواده های شهداء هستیم.
 باید در توسعه و حفاظت منابع طبیعی بکوشیم .
 آموزش و پرورش درسی بنام راه های استفاده درست از فضای مجازی در کتاب های درسی بگنجاند .
 نیکوکاران از کمک به جشن نیکوکاری فراموش نکنند .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اهمیت احسان و نیکوکاری
خطبه دوم : تبریک فرا رسیدن ماه رجب ، گرامیداشت هفته احسان و نیکوکاری ، هفته منابع طبیعی ، ۲۲ اسفند روز شهدا ء ، آسیب های استفاده نادرست از فضای مجازی
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / اهمیت احسان و نیکوکاری
به مناسبت هفته احسان و نیکوکاری لازم است یاد آوری می کنم قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت ما را به احسان و نیکوکاری سفارش نموده اند قرآن کریم در آیه ۱۹۵ سوره بقره می فرماید نیکوکار باشید چون خداوند نیکوکاران را دوست دارد . همچنین در سوره نحل آیه ۹۰ می فرماید خداوند به رعایت عدل و نیکوکاری فرمان داده است و باز در سوره عنکبوت آیه ۶۹ آمده خدا همراه نیکوکاران است . مفهوم احسان گسترده است هم کمک های مالی به دیگران را شامل می شود و هم تمامی خدمات خدا پسندانه و عمومی را نیز شامل می شود . یعنی همانطوری که کمک به نیازمندان ، بیماران ، سالخوردگان و ایتام نیکوکاری است و اجر و پاداش دارد کسانی که به جامعه خدمت می کنند مشکلات را حل می کنند حتی از روایات استفاده می شود یک سنگی را از سر راه مردم بر می دارند نیکوکار محسوب می شوند . پس اینکه قرآن کریم می فرماید و بالوالدین احسانا یعنی اگر پدر و مادر انسان از لحاظ مادی در فشار باشند بر فرزندان واجب است کمک مادی کنند و اگر نیازی دارند باید به آنها خدمت کنند باید احترام آنها نگه دارند . مطلب دیگر اینکه هر چه احسان و نیکوکاری خالصانه تر باشد ثواب و اجرش بیشتر است حتی الامکان سعی کنید طوری کمک کنید که طرف خجالت نکشد و بهترین مورد همین صندوق های کمیته امداد حضرت امام (ره) و خیریه ها مراکز نیکوکاری است . نکته دیگر ی که باید توجه داشت وقتی کسی به ما احسان و یا خدمت کرد طبق دستور قرآن ما نیز باید از او تشکر کنیم قرآن کریم می فرماید آیا جواب احسان جز احسان کردن چیزی هست و اگر کسی خدمتی کرد حداقل با زبان از او باید تشکر کنیم .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
میلاد خجسته پنجمین ستاره آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد باقر علیه السلام را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و مقام معظم رهبری و تمامی مسلمین و شما برادران و خواهران نماز گزارا تبریک عرض می کنم . فرا رسیدن ماه رجب ماه عبادت ، ماه خودسازی و ماه دعا و نیایش را گرامی داشته امید وارم خداوند به ما توفیق بهره برداری از این ماه معنوی عطا فرماید .
۱۴ اسفند هفته احسان و نیکوکاری گرامی می داریم و برای تمامی خادمان کمیته امداد شهرستان و کشور آرزوی سلامتی داریم خدمات بسیار خوبی از طرف شما مردم ارایه می شود خدا قبول کند ولی شرائط فعلی سخت است و طبق اعلان مسئولین کمیته امداد چند هزار دانش آموز شهرستان نیازمند در شهرستان هست که برای پوشاک و لوازم التحریر مشکل دارند انشاء الله نیکوکاران از کمک به جشن نیکوکاری فراموش نکنند .
هفته منابع طبیعی را گرامی داشته از تلاش های خدمتگزاران تشکر می شود قرآن کریم منابع طبیعی که همین مراتع و جنگل هاست را یک نعمت مهم معرفی می کند می فرماید انسان باید راجع به منبع غذای خود بیندیشد .در مستدرک الوسایل از رسول خدا نقل شده که فرمودند ((هیچ مسلمانی نیست که زراعتی بکارد و درختی بنشاند پس از آن درخت انسانی یا پرنده ای یا حیوانی استفاده کند مگر اینکه برای او صدقه محسوب خواهد شد ))آری این جنگل ها ، بوته کاری ها و بذر پاشی ها از حرکت شن های روان و ذرات معلق در هوا و پیشروی کویر جلوگیری می کنند و متقابلا اکسیژن تولید و خوراک انسان ها و دام ها را تامین می کنند پس هم باید در توسعه این فضا بکوشیم و هم از منابع طبیعی حفاظت کنیم .
۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثار گران و روز بزرگداشت شهداء را گرامی می داریم برادران و خواهران اسلام و قرآن و ارزش های دینی مدیون و مرهون خون های پاک شهدا است آنان بودند که با فداکاری ها نظام طاغوتی را ساقط و به سلطه بهایی ها ، فراماسونرها ، صهیویست ها و فجار پایان دادند و آنها بودند که به نماز ، قرآن ، اهل بیت ، مساجد ، حجاب ، عفاف و دین حیاتی تازه بخشیدند بنابر این ما مدیون شهداء و خانواده های شهداء هستیم و به تعبیر مقام معظم رهبری شهداء باید همیشه در فضای جامعه زنده باشند . باید به وصیت نامه های شهداء عمل کنیم که اکثر شان نوشته اند ما رفتیم شما رهبر را تنها نگذارید . خدمات زیادی انجام می شود ولی یکی از گلایه هایی که هست موضوع بیمه درمانی خانواده شهداست . برخی از پزشکان در قبال بیمه درمانی خانواده شهداء پاسخگو نیستند و یا داروخانه ها نمی پذیرند از مقامات عالی رتبه کشور انتظار داریم این مشکل را حل کنند چرا که خانواده شهدا ء بسیار محترم هستند . دشمنان اسلام باید بدانند ملتی که ۲۳۰ هزار شهید تقدیم اسلام و کشور کرده هر گز در مقابل قدر ت های باطل و دشمن اسلام تسلیم نخواهند شد .
یکی از فتنه های آخر الزمان استفاده بد از اینترنت و فضای مجازی است که آسیب های زیادی به جامعه مخصوصا جوانان وارد کرده است اگر از اینترنت و فضا های مجازی استفاده سالم و درستی بشود مایه پیشرفت علم و دانش و تولید علم می شود اما اگر بجای تحقیق و پژوهش و استفاده صحیج جوانان ما از این ابزار برای دیدن عکس ها و فیلم های مستهجن ، برقراری روابط نادرست دختر و پسر ، شنیدن موسیقی های تحریک کننده شهوات ، گوش دادن به سخنان گمراه کننده بهایی ها و وهابی ها و دشمنان اسلام استفاده کنند هم به دینشان ضربه می خورد و هم به دنیایشان . در همین هفته چند نفر که دچا رآسیب شده اند مراجعه کردند یکی خانواده اش متلاشی شده و یکی به دلیل ارتباطات نامشروع از کارش اخراج شده ، یکی تصمیم به خودکشی کرده . اولا از جوانها درخواست می شود از ورود به فضا های مجازی آلوده بپر هیزند ثانیا پدران و مادران و فرهنگیان عزیز جوانان را راهنمایی کنند ثالثا از دولتمردان و وزیر ارتباطات درخواست می شود برای سالم سازی فضا های مجازی اقدام موثری انجام دهند ، از وزیر آموزش و پرورش هم درخواست می شود درسی بنام راه های استفاده درست از فضای مجازی در کتاب های درسی بگنجانند .