باسمه تعالی
گزارش برگزاری آخرین نماز جمعه گناباد در سال ۱۳۹۷ – مورخ ۲۴/۱۲/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین اسلامی امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب آقای آریانژاد مدیر محترم کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) شهرستان بود که با توجه به ایام عید در خصو ص کمک های مردم به محرومان با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب موقت جمعه گناباد :
شمشیر ذوالفقاری که از نیام در آمده به حول قوه الهی بر فرق کثیف اسرائیل فرود خواهد آمد .
بواسطه تحریم های وحشیانه آمریکا علیه ملت ایران و سوء مدیریت مسئولان داخلی امسال اوضاع معیشت مردم زیر فشار تورمی بود.
سفر رئیس محترم جمهور ی اسلامی ایران در روز روشن و با اعلان رسمی به عراق یکی از نشانه های قدرت انقلاب اسلامی است .
امروز بازارسوریه و عراق بازار تشنه است و آماده است برای کالای ایرانی وبهترین فرصت برای شکستن تحریم هاست بشرطی که دولت همت کند.

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین اسلامی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 برای توسعه ظرفیت وجودی و بهره گیری بیشتر از رحمت خدا انسان باید استغفار کند .
 در رحمت خدا هیچ بخلی نیست منتهی ظرف ها فر ق می کند.
 از همه برادران و خواهران دعوت می کنم مخصوصا نسل جوان آنهایی که گرفتاری کمتر دارند ایام اعتکاف را غنیمت بشمارند و شرکت کنند.
 ریاست قوه قضائیه بدون ذره ای و ملاحظه کاری با مفسدان گردن کلفت با قاطعیت برخورد کنند .
 از کسبه و بازاریان عزیز که فارغ ا ز نظارت های حکومتی و دولتی خدا و وجدان خودشا ن را بعنوان بزرگترین ناظر مد نظر داشته باشند
 بحمد الله مردم گناباد در کمک به محرومان جزء شهر های نمونه کشور هستند
 از مسئولین محترم تقاضا داریم نظارت های خودرا بر بازار تشدید کنند با پدیده شوم احتکار مقابله کنند

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : ماه رجب ماه رحمت خدا و استغفار
خطبه دوم :تبریک میلاد ا مام علی و امام جواد علیهم السلام و ایام اعتکاف / تبریک عید نوروز و لزوم برگزاری مراسم ساده این عید / اهمیت سفر ریاست محترم جمهوری به عراق / لزوم برخورد ریاست قوه قضائیه با دانه درشت ها ی مفاسد اقتصادی / پیام های اعطای نشان ذوالفقار به سردار قاسم سلیمانی
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / ماه رجب ماه رحمت خدا و استغفار
امام صادق علیه السلام می فرمایند اعمال صالح کم اما همراه با تقوی الهی بسیار بهتر است از اینکه اعمال صالح زیادی انجام شود اما در کنارش گناه و بی تقوایی باشد . نبی مکرم اسلام می فرمایند: ماه رجب نامگذاری شده است به اُصب یعنی ماهی که در آن بارش فراوان است . چون در این ماه بارش رحمت پروردگار بر سر امت من فراوان است . در روایات تاکید شده که بهترین عمل در ماه رجب استغفار و توبه از گناه و معاصی است . باز می فرمایند ماه رجب ماه استغفار است . در ماه رجب زیاد استغفار کنید . چه ارتباطی هست میان این دو مسئله که در روایات تاکید شده ماه رجب ماه بارش فضل الهی است و اینکه تاکید شده ماه رجب ماه توبه است ؟ در روایت دیگری پیامبر اسلام می فرمایند در آسمان هفتم ملکی است به نام جارچی که هر شب در ماه رجب فریاد می زند ای بندگان خدا خدا می فرماید ، من بخشنده گناه کسی هستم که پشیمان شده این ماه ماه من است ، بنده ها بنده های من هستند و رحمت رحمت من است . این ماه ، ماه اتصال به من است . وقتی باران می بارد از آسمان زمانی انسان از ریزش باران بهره مند می شود که ظرفی داشته باشد تا آن را در ز یر باران قرار دهد البته باید این ظرف پاک و تمیز باشد . قانون الهی این است که هر کسی به اندازه ظرفیت خودش از رحمت خدا بهره مند می شود . آیه ۱۷ سوره رعد قرآن کریم می فرماید : خداوند متعال آب باران را از آسمان نازل می کند اما هر برکه ای به اندازه ظرفیت خودش ا زآب باران بهره مند می شود . علامه طباطبایی (ره) می فرمایند : این آیه قرآن قانون خدا را بیان می کند . هر شیئی به اندازه ظرفیت وجودی خودش از عطایای الهی بهره مند می شود در رحمت خدا هیچ بخلی نیست منتهی ظرف ها فر ق می کند. خداوند متعال جواد است ، اما حکیم هم هست به هر موجودی به اندازه توانایی و ظرفیت وجودی او عطا می کند . از امام علی علیه السلام سئوال شد که آیا رحمت خدا نصیب گناهکاران هم می شود . فرمودند ، رحمت خدا هم شامل اهل طاعت می شود و هم شامل گناهکاران اما چون دل افراد گناهکار آلوده است رحمت تبدیل به نغمت می شود. دلی که آلوده به محبت دنیا باشد عبادت هم که کند بر گمراهی اش افزوده می شود چرا که عبادتی از سر ریا و تکبر دارد . لذا فرمودند برای توسعه ظرفیت وجودی و بهره گیری بیشتر از رحمت خدا انسان باید استغفار کند .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
یکشنبه ۲۶ اسفند مصادف است با میلاد امام جواد علیه اسلام و ۲۹ اسفند ۱۳ رجب میلاد امام علی علیه السلام که این دو عید بزرگ را تبریک عرض می کنم
۲۹ اسفند آغاز ایام البیض و آغاز سنت اعتکاف است که یکی از بهتریتن اعمال بندگی است . به برکت انقلاب اسلامی سنت اعتکاف در ماه رجب به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از رویش های انقلاب اسلامی است اینکه نسل جوان در این دنیای پر از فتنه ها جمع شوند در مساجد و ذکر خدا بر لب داشته باشند و معارف دینی را بشنوند یک پدید نو است. از همه برادران و خواهران دعوت می کنم مخصوصا نسل جوان آنهایی که گرفتاری کمتر دارند ایام اعتکاف را غنیمت بشمارند و شرکت کنند . در شهرستان گناباد این مراسم با شکوهتر از هر سال برگزار می شود و امسال هم در ۳۰ مسجد این مراسم معنوی برگزار می شود .
پنج شنبه اول فرودین و آغاز سال جدید است . عید نوروز یک سنت پسندیده است که مورد تایید ائمه علیهم السلام قرار گرفته و هم مورد تاکید است . روایتی از امام جعفر صاد ق علیه السلام است که می فرمایند : روز نوروز روز مهمی است از اعیادما اهل بیت است روزی که پیامبر امیر مومنان را به جانشینی منصوب کردند در رو ز نوروز بود و هیچ نوروزی نیبست مگر ما اهل بیت منتظریم که فرج ما اتفاق بیفتد . عید نوروز را پیشاپیش تبریک عرض می کنم . لازم می دانم عرض کنم بواسطه تحریم های وحشیانه آمریکا علیه ملت ایران و سوء مدیریت مسئولان داخلی امسال اوضاع معیشت مردم زیر فشار تورمی بود قدرت خرید مردم بویژه قشر مستضعف کم شده و سفره ها کوچک شد . در این خصوص سه مطالبه داریم مطالبه اول اینکه از مسئولین محترم تقاضا داریم نظارت های خودرا بر بازار تشدید کنند با پدیده شوم احتکار مقابله کنند مخصوصا در ایام نوروز که افز ایش تقاضا داریم قیمت ها چند برابر نشود . از کسبه و بازاریان عزیز که فارغ ا ز نظارت های حکومتی و دولتی خدا و وجدان خودشا ن را بعنوان بزرگترین ناظر مد نظر داشته باشند ،از مردم عزیز هم درخواست می شود با دغدغه بیشتر در ایام نوروز به فکر محرومان باشند . بحمد الله مردم گناباد در کمک به محرومان جزء شهر های نمونه کشور هستند جای امید واری دارد ، در فضای مجازی هم کمپینی راه افتاد در حمایت از برگزاری مراسم ساده نوروز و مردم سعی کنند مراسم نوروز را ساده بر گزار کنند .
در هفته گذشته مقام معظم رهبری طی حکمی حجه الاسلام والمسلمین رئیسی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند که در این حکم هشت مطالبه جدی مطرح شده که یکی از آنها این است در برخورد قضایی ملاحظه این و آن نکنید . ما این مطالبه را رصد خواهیم کرد جوانان باید این مطالبه را ریاست قوه قضائیه داشته باشند . درخواست ما این است که ریاست قوه قضائیه بدون ذره ای و ملاحظه کاری با مفسدان گردن کلفت با قاطعیت برخورد کنند .
سفر ریاست محترم جمهوری به کشور عراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است مسئولین عراق استقبال گرمی از ایشان داشتند . ملاقات ایشان با مرجعیت شعیه عراق آیت الله سیستانی و امضای تفاهم نامه ها از اهمیت ویژه ای داشت و انصاف این سفر پر برکت است . در رابطه با این سفر بر خلاف ترامپ که دزدانه و غیر منتظره به عراق سفر کرد رئیس جمهور اسلامی ایران در روز روشن و با اعلان رسمی به عراق رفت که این یکی از نشانه های قدرت انقلاب اسلامی است . آمریکا هفت تریلیون ریال در خاور میانه هزینه کردند اما دزدانه باید بیاید . این اقتدار رئیس جمهورایران مدیون شهدای مدافع حرم است و محور مقاومت است . نکته دو م این سفر این است یکی از ادعا ها و شبهاتی که در این چند سال اخیر جریان لیبرال فریاد زداین است که اقتصاد ایران در حال یارانه د ادن به سیاست خارجی است و راه حل آنها این بوده که ما باید از سیاست خارجی خودمان دست برداریم تا تحریم ها از بین برود . اما امروز در دوران پسا برجام اشبتاه بودن این نظریه ثابت شد . بعد از برجام و بعد از خدعه اروپایی ها امروز بازارسوریه و عراق بازار تشنه است و آماده است برای کالای ایرانی . وقتی صادرات به این کشور ها زیاد شود چر خه های تولید راه اندازی می شود و در نهایت معیشت مردم بهتر می شود . این بازار بهترین فرصت برای شکستن تحریم هاست بشرطی که دولت همت کند . مقام معظم رهبری در دیدار دیروزشان با نمایندگان مجلس خبرگان رهبری فرمودند آمریکائیها در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی های خود اقدام کنیم سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد .
مقام معظم رهبری نشان ذوالفقار را به فرمانده سپاه قدس سردار قاسم سلیمانی اعطا کردند که دو پیام دارد اول اینکه رضایت ایشان از سردار و همرزمان ایشان در محور مقاومت است . این نشان پیروزی بود ، پیام دوم این است که زمین گیر کردن ماشین تروریستم عبری ، عربی و غربی در شام و عراق توسط سردار قام سلیمانی و همرزمان ایشان پایان کار محور مقاومت نخواهد بود بلکه این شروع ماجراست شمشیر ذوالفقاری که از نیام در آمده و امروز در عراق و شام بر فرق تکفیری های داعشی نشست به حول قوه الهی بر فرق کثیف اسرائیل فرود خواهد آمد .