باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد– مورخ۱۶/۱/۹۸

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالجواد نصیری امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام صبور بود که پیرامون نعمت بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب موقت جمعه گناباد :
مسئولین شهرستان در سال رونق تولید صنعت بومی قالی بافی را زنده و اشتغال را رونق بخشند .
مسئولان همچون مسئله زلزله در خصوص جلوگیری و کاهش آثار مخرب سیل نیز سیاستگذاری و برنامه ریزی داشته باشند .

 

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالجواد نصیری در خطبه های نماز جمعه گناباد

 تقوا یعنی انجام هر کار برای رضای خدا .
 امام راحل می فرمودند قوانینی که در کشور ما تصویب شده خلافش بی تقوایی است.
 از مسئولین شهرستان در خواست می شود بر بازار خرید و فروش نظارت داشته باشند .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : آثار و برکات بعثت پیامبر اسلام
خطبه دوم : تبریک ماه شعبان / گرامیداشت روز جهانی بهداشت ، سالروز قطع رابطه ایران با آمریکا / سال رونق تولید و لزوم توجه مسئولین به احیای صنایع دستی و بومی از جمله قالی بافی / کمک به سیل زدگان
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / آثار و برکات بعثت پیامبر اسلام
تقوا عامل همه قبولی عبادات است . ممکن است برخی به این مسئله توجه ندارند یک معنی لغوی دارد و آن انجام عبادات و ترک محرمات است اما یک معنای دیگری هم دارد . هر کس برای انجام کاری میزانی دارد و برای آنکه ضرر نکند این میزان را بکار می گیرد . میزان مومن برای خدا رضای خدا ست . می دانید موذن پیامبر بلال بود ، بلال تا پیامبر حیات داشت اذان می داد ، انهایی که خود را خلیفه می دانستند آمدند پیش بلال چرا اذان نمی دهی گفت من رضا ی خدا را نمی بینم . تبعیدش کردند . پس یک معنای تقوا این است که در انجام هر کار باید کسب رضای خداباشد . در پایان ماه رجب هستیم . آخر این ماه همزمان است با بعثت پیامبر اسلام است . انبیاء برای هدایت بشر آمدند اما هدایت اصلی دست خداست . یکی از اسماء جلاله خدا هادی است .هدایت ا ز نظر علمی دونوع است هدایت تکوینی و هدایت تشریعی . خداوند همه موجودات را هدایت می کند که آن هدایت تکوینی است هدایت حیوانات از نوع هدایت تکوینی است . اما انسان که گل سرسبد خلقت است هم هدایت تکوینی دارد و هم هدایت تشریعی . هدایت تشریعی بوسیله پیامبران الهی است . پیامبران سفیران خدا در روی زمین هستند . خداوند در قرآن پنج خصلت برای پیامبر بیان می کند یکی اینکه پیامبر شاهد بر اعمال است . در سیزد ه سالی که پیامبر در مکه بودند مشکلات بسیاری داشتند اما در مدینه مردم به استقبال پیامبر آمدند و حکومت تشکیل دادند .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
امام راحل می فرمودند قوانینی که در کشور ما تصویب شده خلافش بی تقوایی است . گناهان چراغ قرمز است که با رعایت تقوا نباید از آن عبور کرد.
فراسیدن ماه شعبان را تبریک می گویم . ایام میلاد حضرت امام حسین علیه السلام ، امام سجاد علیه السلام و حضرت ابوالفضل علیه السلام ، روز پاسدار و روز جانباز را تبریک می گویم .روز جهانی بهداشت و سالروز قطع رابطه ایران با آمریکا را گرامی می داریم .
امام (ره) فرمودند پاسداران برای خدا خدمت می کنند و باز ایشان تاکید کرده اند که اگر سپاه نبود کشور نبود البته امروز ارتش هم در کنار سپاه به نظام خدمت می کنند .
سال جدید را تبریک عرض می کنم که با میلاد با سعادت امام علی علیه السلام شروع شد . رهبر فرازانه و حکیم انقلاب اسلامی سال جدید را سال رونق تولید نامگذار ی کردند که مسئولین باید در این جهت کار کنند . از مسئولین شهرستان در خواست می شود : اولا نظارت بر بازار خرید و فروش داشته باشند چرا برخی تعداد زیادی از گوسفندان را با قیمت بالا خریداری و از شهرستان خارج کردند ، ثانیا توجه به قنات ها و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی ، ثالثا توجه به اشتغال بومی و رونق صنایع دستی از جمله قالی بافی را برنامه ریزی و مدیریت نمایند .
سیل یک مسئله طبیعی است مسئولان در خصوص کاهش آثار زلزله کار زیادی کردند هم در بخش سیاستگذاری و هم مدیریت و برنامه ریزی ، اما در موضوع سیل کمتر کار شده ، انشاء الله در این امتحان الهی با کمک به سیل زدگان در حد توان موفق باشیم . البته دولت خدمت می کند اما نیاز به کمک ملی و توجه عمومی است .