باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد– مورخ۶/۲/۹۸

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین اسلامی امام جمعه محترم موقت گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام ترابی امام جماعت محترم مسجد امام حسین علیه السلام بود که پیرامون احکام کفاره روزه و اهمیت دوری از گناه و حرام با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب موقت جمعه گناباد :
مردم با خرید کالای ایرانی از کارگران تجلیل کنند.
با اجرای اقتصاد مقاومتی تهدید تحریم ها به فرصت تیدیل می شود.
کارگران ستون اصلی رونق تولید ملی هستند .
امید واریم عربستان سعودی بدست مجاهدان راه خدا فتح شود و انتقام خون شهدا از آل سعود خبیث گرفته شود .

 

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین اسلامی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 ظهور منجی یک فرایند کاملا طبیعی و منطقی است .
 منتظر حقیقی منجی عدالت گستر حاضر است بر خلاف مسیر رودخانه شنا کند و با صدای بلند و بدون صدای لرزان حق را مطالبه کنند .
 از مردم عزیز شهرستان گناباد که در مسئله سیل به هموطنان کمک کردند تشکر می کنیم.
 در این جنگ اقتصادی با قصد قربت و به نیت عبادت کالای ایرانی را بخریم که موجب رونق تولید شده و امنیت شغلی کارگران تامین شود
 به حول و قوه الهی و همت مسئولین و حمایت مردم در آخرین مراحل دشمنی دشمن را برای همیشه به زانو در خواهیم آورد .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : انتظار حقیقی
خطبه دوم : گرامیداشت روز کارگر ، اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران ، سال رونق تولید
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / انتظار حقیقی
در ابتدای سخن خودم و همه شما برادران و خواهران را توصیه می کنم به ملازمت تقوای الهی انجام واجبات و ترک محرمات . امام علی (ع) می فرماید بر تو باد به مراعات تقوای الهی ، زیرا تقوا علامت اولیاء و انبیاء الهی است . هفته ای که گذشت اعیاد شعبانیه و مخصوصا میلاد مسعود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بود . در خصوص انتظار جملاتی را بیان می کنم . یکی از معضلات ما نگاه عامیانه به مسائل داشتن ، یعنی یک مسئله را بدون توجه به عوامل و ریشه های اصلی دیدن این نگاه به قشر بی سواد هم اختصاص ندارد حتی قشر تحصیل کرده جامعه هم گرفتار این نگاه می شوند . آموزه ظهور منجی یک آموزه مشترک بین همه ادیان است منتها مسئله ظهور منجی گاهی ممکن است با یک نگاه عامیانه تلقی شود که می گویند امام زمان ظهور می کند و با کمک نیرو های ماورایی و به زور شمشیر جهان را پر از عدل کند این نگاه عامیانه به مسئله ظهور است . اگر قرار بر معجزه بود چرا علیرغم این همه ظلم ظهور منجی به تاخیر افتاده است . در روایات هم این نگاه عامیانه رد شده است .امام باقر علیه السلام می فرمایند : اگر قرار بود امور برای کسی خود به خود رو براه شود باید پیامبر از روی معجزه حکومت تشکیل می داد ، به خدا قسم رنگ عدالت مهدی ما را نخواهید دید مگر اینکه از جبین خاک و عرق را پاک کنید یعنی باید تلاش کنید . ظهور منجی یک فرایند کاملا طبیعی و منطقی است . فراگیر شدن ظلم و جور زمینه برای ظهور منجی را فراهم نمی کند مگر اینکه در مردم زمینه ظهور فراهم شود مردم باید برای ظهور هزینه بدهند . همه ما از ظلم متنفر هستیم اما لزوما به این معنا نیست که تحمل اجرای عدالت و حق طلبی را داشته باشیم . بعضی از ما اجرای عدالت را تا جایی تحمل می کنیم که با منافع ما تعارض نداشته باشد . خیلی از انسان ها حق طلب نیستند حق خود طلب هستند .لذا منتظران منجی موعود کسانی هستند که برای اجرای حق و عدالت تلاش و هزینه کنند حتی آنجا که مخالف منافع شان باشد . عافیت طلبان محافظه کار مدعیان دروغین انتظار هستند که حاضر نیستند برای حق و عدالت هزینه بدهند . منتظر حقیقی منجی عدالت گستر حاضر است بر خلاف مسیر رودخانه شنا کند و با صدای بلند و بدون صدای لرزان حق را مطالبه کنند . ائمه علیهم السلام از پدیده ای حرف می زنند بعنوان پدیده منتظرانی که با امام زمان خواهند جنگید . همچون ماجرای یهود مدینه و دو قبیله اوس و خزرج وقتی پیامبر وارد مدینه شد ند همان قبایل یهودی که منتظر پیامبر آخرالزمان بودند دشمن پیامبر شدند و امام صادق علیه السلام فرمودند همین ماجرا در زمان امام زمان اتفاق خواهد افتاد .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
میوه درخت دیندای تقوی الهی است . در عمل و گفتار این میوه باید دیده شود باید تمامی جوانب مراقبت شود تا درخت دین ما میوه دهد .
۱۱ اردیبهشت ماه روز کارگر و روز تجلیل از مقام قشر کار گر است . حیات اقتصادی و حرکت یک کشور در مسیر رشد اقتصادی در گروه تلاش قشر کار گر است . کارگران ستون اصلی رونق تولید ملی هستند . پیامبر اسلام صل الله علیه و آله در اهمیت کارگر می فرمایند : من کارگر امتم هستم که عهده دار هدایت آنها هستم . البته تجلیل از کارگران دوگونه است یکی تجلیل زبانی و تقدیر از آنان اما این تجلیل مهم نیست مهم تجلیل عملی از مقام کار گر است یعنی مسئولین و کار فرمایان در جهت بالا بردن ظریب امنیت شغلی کار گران در زمیته پرداخت دستمزد کار گران تلاش عملی کنند . این قشر مستضعف و مظلوم هستند قشری که تریبون ندارند و از این تریبون مقدس اعلام می کنم که پیامبر اسلام فرمودند خداوند از هر گناهی بگذرد از گناه کسی که مزد کارگر را نپردازد نخواهد گذشت . کسی که مزد کارگر را کم بدهد بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید . مردم هم با خرید کالای ایرانی از کارگران تجلیل کنند ما در این جنگ اقتصادی با قصد قربت و به نیت عبادت کالای ایرانی را بخریم که موجب رونق تولید شده و امنیت شغلی کارگران تامین شود .
اعمال تحریم های نفتی علیه ایران توسط دولت استکبار ی آمریکا ترامپ در ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و در ۱۶ مرداد ۹۷ تحریم های ۹۰ روزه را وضع کرد و در ۱۳ آبان تحریم های ۱۸۰ روزه هرگونه معامله با شرکت نفت ایران و خرید نفت و محصولات نفتی از ایران ممنوع شد و با توجه به مخالفت برخی از کشور ها معافیت ۶ ماهه وضع کرد تا اینکه در ۱۲ اردیبهشت ۹۸ عدم تمدید معافیت را اعلام کرد هدف آمریکا از این تحریم این است که فروش نفت ایران به صفر برسد که نتیجه آن به خیال آنان تغییر حکومت ایران یا تغییر ماهیت حکومت ایران است . نرمالیزه کردن رفتار ایران این است که ایران مطیع سیاست های آمریکا و اسرائیل در منطقه باشد . اما چند نکته عرض می کنمامروز به معنی واقعی کلمه برجام مایه عبرت برای مردم و مسئولین شده است راز دشمنی نه هسته ای و نه غیر هسته ای بلکه با اصل موجودیت و استقلال ما دشمن اند . معلوم شد که هدف برجام توافق هسته ای صرف نیست یک پرسه گام به گام و حساب شده برای تغییر ماهیت نظام اسلامی است پروسه ای که اجازه می دهد ایران به جامعه جهانی باز گردد و یک نیروی خیر شود . آمریکا یی ها دروغگویان بزرگ تاریخ اند ، اعتماد به آمریکا هیچ منفعتی ندارد و فقط مایه رسوایی است یک تحلیلی ممکن است گفته شود که صبر کنیم تا سال ۲۰۲۰ که شاید دمکرات ها روی کار بیایند و به برجام باز گردند این یک تحلیل خام و بچگانه است . ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کرد و آمریکا از برجام خارج شد بدون هیچ هزینه ای ، اروپایی ها هم لفاظی کردند اصلا مگر دمکرات ها از روز اول برجام را اجرا کردند . در قبال این تحریم ها چه کنیم ؟ مقام معظم رهبری در جمع کارگران گفتند جمهوری اسلامی هر مقدار که لازم باشد نفت خود را صادر خواهد کرد لذا این لاف دروغی است که صادرات نفت ایران به صفر برسد . عربستان سعودی و امارات اعلام کردند ما کمبود نفت ایران را در بازار جهانی جبران خواهیم کرد که این همراهی با آمریکا در جنگ نفتی علیه ایران است اگر این کشور ها در فروش نفت ایران خللی ایجاد کنند مسئولین باید جلو صادرات نفت این دو کشور را با بستن تنگه هرمز بگیرند. مقام معظم رهبری فرمودند این تحریم ها یک فرصت است . مهمترین چالش ما وابستگی اقتصا د ما به نفت است البته در سال های اخیر اتفاقات خوبی افتاده در سال ۹۷ سهم نفت از بودجه ۱۱ درصد بود با اجرای اقتصاد مقاومتی تهدید تحریم ها به فرصت تیدیل می شود بالا بردن ظرفیت تولید کارخانه ها و همچنین صادرات غیر نفتی به کشور های همسایه همچون پاکستان زیاد شود . مقام معظم رهبری تاکید کردند این تلاش های آمریکا آخرین نفس های دشمن است و به حول و قوه الهی و همت مسئولین و حمایت مردم در آخرین مراحل دشمنی دشمن را برای همیشه به زانو در خواهیم آورد .
دولت سفاک سعودی در یک روز ۳۷ نفر از مخالفان سیاسی خود را گردن زد که ۳۲ نفر از شیعیان و طلاب مظلوم عربستان بودند این جنایت بزرگ آدم را یاد وحشی گری های اعراب جاهلی می اندازد در کنار این جنایت بزرگ سکوت مجامع حقوق بشر غربی در مقابل این جنایت بزرگ است ثابت شد ادعای حقوق بشر آمریکایی یک حقوق بشر دوگانه است . بن سلمان مخالفین خود را درخارج از عربستان تکه تکه می کند .  به قول وزیر محترم امور خارجه عضویت در تیم ب ( بولتون ، بن سلمان ، بن زاید ) به هر جنایتی مصونیت می دهد . همانگونه که مقام معظم رهبری نوید دادند امید واریم عربستان سعودی بدست مجاهدان راه خدا فتح شود و انتقام خون شهدا از آل سعود خبیث گرفته شود .
از مردم عزیز شهرستان گناباد که در مسئله سیل به هموطنان کمک کردند تشکر می کنیم انشاء الله کمک های دولت و مردم ادامه داشته باشد مخصوصا از تلاش ها و کمک های موکب الرضای شهرستان در منطقه سیل زده مستقر و کمک کردند تشکر می شود .