باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد دومین جمعه از ماه مبارک رمضان – مورخ۲۷/۲/۹۷

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی
سخنران قبل از خطبه ها : حجه الاسلام غفاریان مسئول محترم دفتر امام جمعه بود که پیرامون شخصیت برجسته حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها و ارائه گزارش از روند توسعه و ساخت مصلا و کمک خیرین در این امر مهم با نماز گزاران سخن گفت .
امام جمعه گناباد :
اگر ملتی اراده کند بر همه دشمنان و جبهه استکبار پیروز می شود .
در راستای اولویت دادن به بخش کشاورزی که توصیه مقام معظم رهبری است مسئولان محترم جهاد کشاورزی شهرستان و مقامات استان اعتباراتی را جهت احداث منابع بزرگ ذخیره آب ها که در زمستان و بعضی فصول هدر می رود اختصاص دهند.

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین صادقی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 دعا ها به ما وسعت نگاه می دهد که از حصار منافع فردی و گروهی خارج شویم و برای رفع مشکلات بشر دعا کنیم
 دعا یک نوع عبادت است .
 توجه به یتیمان و رفع مشکلات نیازمندان دستور قرآنی دارد .
 بحمد الله فرهنگ اهدای اعضای کسانی که دچار سکته مغزی می شوند به بیماران در شهرستان نهادینه شده است .

موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اهمیت دعا
خطبه دوم : تبریک فر ارسیدن میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام / گرامیداشت هفته اکرام ایتام و نیازمندان ، روز جهانی موزه ،روز اهدای عضو / تبیین سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین نظام در ماه مبارک رمضان/ توجه مسئولین شهرستان و استان به اولویت بخش کشاورزی
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / اهمیت دعا
دعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین ( سوره غافر آیه ۶۰) ماه مبارک رمضان ماه دعا و نیایش و درخواست از خداست از اینرو ادعیه فراوانی از ائمه علیهم السلام وارد شده دعا های بعد از نماز ، دعا های شب های ماه مبارک رمضان مانند دعای افتتاح ، دعا های سحر ها ، دعا های شب های قدر . بطور کلی دعا ها از نظر محتوا به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام تاثیرات آموزشی خاصی دارند بعضی دعا ها حمد و ستایش و معرفی خدا به صفات جلال و جمال است مانند دعای جوشن کبیر که هزار صفت از صفات خدا را بیان می کنند . برخی از دعا ها طلب مغفرت ، عذر خواهی به درگاه خدا و درخواست بخشش گناهان است مانند دعای کمیل ، دعای ابو حمزه ثمالی ، دعای مجیر . برخی دعا ها به ما وسعت نگاه می دهد که از حصار منافع فردی و گروهی خارج شویم و برای رفع مشکلات بشر دعا کنیم و بعضی از دعا ها جنبه سیاسی دارد اللهم انا نرغب الیک فی دوله کریمه .. و برخی به ما درس اخلاق و رفتار خوب می دهد مانند دعا های روز های ماه مبارک رمضان . برخی می گویند چون دعا ی ما مستجاب نمی شود دعا نمی کنیم در پاسخ باید عرض شود اولا باید توجه داشت که دعا یک نوع عبادت است چه مستجاب شود و چه مستجاب نشود خداوند می گوید مرا بخوانید تا جوابتان را بدهم آنان که از دعا کردن تکبر می ورزند به جهنم داخل می شوند . ثانیا بعضی از دعا ها با تاخیر مستجاب می شود به دلیل مصالحی که خدا می داند و ثالثا بعضی دعا ها مصلحت نیست مستجاب شود چون خدا می داند به ضرر ماست .

خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
پیشاپیش میلاد خجسته کریم اهلبیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری و همه مسلمین و شما برادران و خواهران تبریک می گویم . هفته اطعام نیازمندان و اکرام ایتام که از روز ولادت امام مجتبی تا روز شهادت مولی امیر مومنان است گرامی داشته و یاد آوری می نمایم که هم توجه به یتیمان و هم رفع مشکلات نیازمندان دستور قرآنی دارد در سوره ماعون می فرماید آیا دیده ای آن کسی را که تکذیب قیامت می کند او همان کسی است که یتیم را مورد بی مهری قرار داده و از در خانه اش با خشونت می راند و برای تامین غذای نیازمندان اقدامی نمی کند الحمدلله کمیته امداد حضرت امام با کمک شما مردم نیکوکار همه یتیمان را تحت پوشش قرار داده و به نیازمندان خدمت می کند در طول ماه مبارک رمضان به پیروی از حضرت امیر و امام حسن مجتبی علیها السلام سفره افطاری در روستا ها و نقاط محروم پهن می شود و هزاران نفر اطعام می شوند کسانی که تمکن دارند می توانند مراکز نیکوکاری کمک کنند و در این ثواب شرکت کنند . مناسبت های دیگر هفته روز ملی جمعیت و روز جهانی موزه و روز بهره وری و روز اهدای عضو اهدای زندگی است که این مناسبت ها را گرامی می داریم یادوری می کنم بحمد الله فرهنگ اهدای اعضای کسانی که دچار سکته مغزی می شوند به بیماران در شهرستان نهادینه شده است . اخیرا بازماندگان دو نفر تصادفی در روستای نوده پشنگ اعضای فرزندان خود را به بیماران اهداء نمودند که خداوند آنها را قرین رحمتش بفرماید البته استدعا می شود جوانان عزیز مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند تا سلامتیشان به خطر نیفتد
مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام ضمن سم مضاعف دانستن مذاکره با آمریکا در دلائل آن فرمودند : مذاکره با آمریکا ثمری ندارد ث، نیت پلید آمریکا از مذاکره محدود کردن اقتدار ایران است تا ایران قدرت دفاع از خودش نداشته باشد ، آمریکا غیر قابل اعتماد است ، آمریکا در خدمت رژیم صهیونیستی است ، دولت آمریکا محاسبات غلطی از مردم ایران دارد و حماقت دولت فعلی آمریکا بر همه روشن است با توجه به اینها مذاکرات با آمریکا سم مضاعف است . ایشان همچنیبن در ارابطه با وظائف دولت برای مقابله با آمریکا به چند نکته اشاره نمودند اول لزوم جدی شدن مدیریت ها و برنامه ریزی ها برای مقابله با مشکلات اقتصادی دوم اصلاح ساختار بودجه سوم اصلاح نظام بانکی چهارم مدیریت جهادی پنجم عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج ، استفاده از ظرفیت وسیع مردمی ، برخورد قاطع با قاچاق ، دلالی ها و احتکار ، حمایت همگانی ازدولت در این عرصه ها همچنین ایشان با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا با ایران فرمودند اصلی ترین ابزار آمریکا هیاهو و تهدید است که مردم ایران هراسی از این تهدید ها ی تو خالی ندارد و گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن مقاومت در همه زمینه هاست . البته آمریکا خودش را مقتدر نشان می دهد اما همه شاهدید که چهار سال است آمریکا و آل سعود و امارات به کشور فقیر یمن حمله کرده و با همه جنایات و به کار گرفتن مزدوران نه تنها پیروز نشده اند بلکه اقتدار یمن بیشتر شده است چرا که اگر ملتی اراده کند بر همه دشمنان و جبهه استکبار پیروز می شود .
در راستای اولویت دادن به بخش کشاورزی که توصیه مقام معظم رهبری است لازم است کشاورزان عزیز از شیوه های جدید آبیاری استفاده کنند تا با آب کمتر محصول بیشتری برداشت نمایند و همچنین لازم است مسئولان محترم جهاد کشاورزی شهرستان و مقامات استان اعتباراتی را جهت احداث منابع بزرگ ذخیره آب ها که در زمستان و بعضی فصول هدر می رود اختصاص دهند تا از تضییع آب که مایه حیات است جلوگیری شود و همین طور به مسئله لایروبی و نگهداری قنوات توجه بیشتر مبذول نمایند .