باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه گناباد سومین جمعه از ماه مبارک رمضان – مورخ۳/۳/۹۸

ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها : جناب سرهنگ فیاضی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بود که پیرامون سالروز فتح خرمشهر با نماز گزاران سخن گفت .
خطیب جمعه گناباد :
رمز پیروزی بر جبهه کفرایمان به خدا ، مقاومت و ایثار است .
انتظار مردم از دولتمردان آن است که برای رفع مشکلات تدابیری جدی تر و سریعتر اتخاذ کنند.

محور های سخنان حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی در خطبه های نماز جمعه گناباد

 باید به مقام پیروی امام علی علیه السلام برسیم.
 دغدغه امام علی علیه السلام در قبال معیشت مردم برای مسئولین درس است .
 رمز فتح خرمشهر ایمان به خدا ، ایثار و مقاومت بود .
 آمریکا ئیها وقتی مقاومت و اتحاد شما مردم را در کنار رهبری دیدند عقب نشینی کردند .
 طرح غربالگری و کنترل فشار خون در سراسر کشور و شهرستان آغاز شده لازم است همه اقشار همکاری نمایند
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : فضائل مولای متقیان امام علی علیه السلام
خطبه دوم : تسلیت سالروز شهادت مولای متقیان امام علی علیه السلام ویژگی های آن حضرت ، گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر ، گرامیداشت روز بدون دخانیات و همکاری مردم اجرای طرح غربالگری و کنترل فشار خون
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / فضائل مولای متقیان امام علی علیه السلام
((ان الذین امنوا و عملو الصالحات اولئک هم خیر البریه)) به مناسبت اینکه در آستانه لیالی قدر و شهادت حضرت امیر المومنین علیه السلام قرار داریم لازم است عرض کنم بر طبق نقل مفسرین شیعه و سنی وقتی آیه شریفه ((ان الذین امنواذ و عملو الصالحات اولئک هم خیر البریه)) نازل شد پیامبر اسلام فرمودند یا علی بهترین مخلوقات خدا شما و شیعیانت می باشید شواهد التنزیل ج ۲ ص ۳۵۷ و باز فرمودند ان هذا و شیعته هم الفائزون یوم القیامه علی و شیعیانش رستگاران هستند در روز قیامت البته همه ما افتخار می کنیم به دوستی حضرت امیر علیه السلام اما باید بکوشیم تا به مقام پیروی آن بزرگوار برسیم که در کمالات نمونه و ممتاز بودند امام علی علیه السلام در ایمان ، در عبادت ، در علم و دانش ، در خدمت رسانی به خلق و عدالت در اخلاق خوب ، در جها د فی سبیل الله ، در کار و کوشش و ساده زیستی پیشگام بودند . حضرت علاوه بر عبادات واجب به مستحبات هم اهمیت می دادند آنهم عبادت آگاهانه ، خاشعانه و عاشقانه . وقتی ما افتخار می کنیم حضرت امیر دانا ترین مردم بودند به همه شبهات و معما های علمی که مطرح می شد پاسخ می دادند و نهج البلاغه قطره ای از دریای علوم آن بزرگوار است . حضرت امیر بقدری خدمت رسانی می کردند که ملقب به ابو الایتام پدر یتیمان شدند کسانی می توانند ادعای تشیع کنند که نیکوکار و در خدمت جامعه باشند . حضرت امیر در راعایت عدل و انصاف تا آنجا تاکید داشتند که فرمود ند بخدا سوگند اگر اعالیم هفت گانه را به علی بدهند و در مقابل از من بخواهند به مورچه ای ستم کنم ستم نخواهم کرد . حضرت امیر الگوی اخلاق خوب بودند و در اوج قدرت افرادی از روی جهالت به حضرت اهانت می کردند با کمال بزرگواری آنها را عف می نمودند . حضرت در کار و کوشش و تولید ثروت نمونه بودند چندین قنات را به دست مبارک خود حفر و جندین نخلستان خرما به ثمر رسانیدند که به پول امروز چندین میلیارد تومان ارزش آن است و هنوز هم جاریست و چقدر موجب ایجاد کار و تولید شد . حضرت امیر برای حفظ اسلام چقدر جهاد کردند شیعیان راستین آن حضرت امروز با تمام وجود از اسلام و ارزش های دینی پاسداری می کنند .
خطبه دوم
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت ها و مسائل روز
پیشاپیش ضربت خوردن مولای متقیان امیر مومنان امام علی علیه السلام را به محضر بزرگوار فرزند گرامیش بقیه الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقا م معظم رهبری همه مسلمین بویژه شما برادران و خواهران تسلیت عرض می کنم .اولین شب قدر را گرامی داشته و از درگاه خداوند خاضعانه در خواست می کنیم به ما توفیق عبادت ، توبه و انابه و دعا برای رفع مشکلات و روا شدن حاجات و دعا برای پیروزی حق بر باطل و تعجیل در ظهور امام زمان عنایت فرماید .
امروز سوم خرداد همزمان است با سالگرد فتح خرمشهر و روز مقاومت و ایثار و پیروزی. در عملیات فتح خرمشهر رزمندگان اسلام با عبور از خاکریز های متعدد و میدان های مین ، موانع خورشیدی ، سنگر های بتنی ضمن منهدم کردن چندین لشکر و تیپ و کشته و مجروح نمودن ۱۶ هزار نفر توانستند ۱۹ هزار نفر را به اسارت گرفته و خرمشهر را آزدا کنند این پیروزی بزرگ ایمان به خدا ، ایثار و مقاومت و امداد های غیبی خدا بود نا گفته نماند همین عوامل در روز چهارم خرداد که بعنوان روز مقاومت و پایداری مردم دزفول نامیده شد موجب پیروزی آنان شد با اینکه شهر دزفول در هشت سال دفاع مقدس هدف ۱۷۶ موشک و ۳۳۱ راکت هواپیما قرار گرفت اما مردم مقاوم آن تسلیم نشدند و هر هفته نماز جمعه با حضور گسترده مردم به امامت آیه الله قاضی برگزار می شد و اگر مقاومت آنها نبود خوزستان سقوط می کردو صدام به هدف خود می رسید پس فتح خرمشهر و رمز پیروزی مردم دزفول ایمان به خدا ، ایثار و مقاومت بود در چند هفته گذشته مقامات آمریکا لاف گزاف زیادی در رابطه با احتمال بروز جنگ آمریکا با ایران زدند تا ایران را وادار به تسلیم و مذاکره نمایند که مقام معظم رهبری فرمودند جنگ نخواهد شد و مذاکره سم مهلک است آنها وقتی مقاومت و اتحاد شما مردم را در کنار رهبری دیدند در یک عقب نشینی اعلان کردند آمریکا قصد جنگ نظامی با ایران را ندارد آری شیطان بزرگ باید بداند ملتی که هشت سال در مقابل نماینده جبهه کفر و استکبار یعنی صدام ایستاده و پیروز شد امروز هم در مقابل جبهه کفر ایستاده و به اذن خدا پیروز خواهد شد .
۲۱ ماه مبارک رمضان سالروز سالروز شهادت امیر المومنین علیه السلام است که ضمن تسلیت مجدد به چند نکته اشاره می شود .مقام معظم رهبری فرمودند شمشیر ها ناتوانتر از این بودند که حضرت امیر را شکست بدهند و این بی بصیرتی مردم بود که زمینه شکست را فراهم کرد و ما باید بهوش باشیم که چنین اتفاق تلخی در زمان ما نیفتد . نکته دوم حضرت امیر به شدت دغدغه معیشت مردم را داشتند در نهج البلاغه می فرمایند دور است که هوای نفس بر علی غلبه کند و بر سر سفره پر نعمت بنشیند در حالی که شاید در حجاز و یمامه کسانی باشند که گرسنه بسر برند این یک درس است برای همه بویژه مسئولین . انتظار مردم از دولتمردان آن است که تدابیری جدی تر و سریعتر اتخاذ کنند البته در برخی موارد اقدماتی دولت محترم انجام داده که جای تشکر دارد ولی هنوز عمده مشکلات تداوم دارد و نیاز به اقدامات جهادی و قاطع است . ساده زیستی و پرهیز از تشریفات حضرت امیر علیرغم اینکه زمانددار یک کشور بزرگ بودند اما وقتی از کنار مغازه قصابی عبور کردند و قصاب گفت گوشت چاقی دارم بخرید حضرت فرمودند پولی ندارم من صبر می کنم وقتی پو ل داشتم گوشت بخرم اگر ما این سبک زندگی را داشته باشیم هرگز دچار چک برگشتی و آبروریزی نخواهیم شد .
پنجم خرداد هفته بدون دخانیات است که چون سیگار برای سلامتی مضر است باید همه مخصوصا جوانان عزیز به شدت پرهیز نمایند .
۲۷ اردیبهشت طرح غربالگری و کنترل فشار خون در سراسر کشور و شهرستان آغاز شده لازم است همه اقشار همکاری نمایند چون در سال گذشته طبق آمار ۹۷ هزار نفر در ایران جان خود را به دلیل فشار خون بالا از دست داده اند در حالی که این بیماری قابل کنترل است .