باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد مورخ ۲۹/۶/۹۸

سخنران قبل از خطبه ها :
آقای اسماعیل زاده از مرکز اورژانس شهرستان بود که پیرامون فعالیت های اورژانس شهرستان گزارشی ارایه نمود .
آقای کامرانی از راویان دفاع مقدس بود که پیرامون هفته دفاع مقدس با نماز گزاران سخن گفت .
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین مدنی امام جمعه محترم موقت گناباد
خطیب موقت جمعه گناباد :
جریان مقاومت به رهبری واحد رسیده است و آن مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای است.
مسئولین محترم و خواص جامعه در خصوص پیگیری مطالبات مطرح شده از سوی امام جمعه محترم اقدام عملی نمایند.
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : گناه بزرگ شرک
خطبه دوم : گرامیداشت روز ملی اورژانس ، اهمیت حضور مسئولین در نماز جمعه و توجه به مطالبات مطرح شده از تریبون نماز جمعه ، گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بیان ارکان جبهه مقاومت

تیتر سخنان حجه الاسلام والمسلمین مدنی در خطبه های نماز جمعه

 خدای متعال پذیرفتن ولایت شیاطین را نمی بخشد و به آن شرک می گویند .
 شکر گزاری نعمت یعنی درست استفاده کردن.
 مسئولین در خصوص پیگیری مطالبات امام جمعه محترم در نماز جمعه گام عملی بردارند .
 مراسم عزای امام حسین علیه السلام در ۱۰۰ کشور برگزار شد که نتیجه مقاومت است.
 تجلی محبت به حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام در اربعین امسال به نمایش گذاشته خواهد شد .
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / گناه بزرگ شرک
تقوا یعنی مراقبت از خود برای انجام دستورات و ترک نواهی الهی . تقوای الهی یعنی مراقبت از خود مراقبتی که الهی باشد ، مراقبتی که بوی خود خواهی ندهد . آنقدر این مراقبت مهم است که در قرآن کریم بیش از ۳۰۰ به آن تاکید شده است . بخشی از این مسئولیت ها به انسان بر می گرد و بخشی به اعضای خانواده و برخی به جامعه بر می گرد د . یکی از گناهان بزرگ که قابل آمرزش نیست در سوره مبارکه نساء خدای متعال می فرماید : خدای متعال همه گناهان را می بخشد مگر شرک . شرک از آن گناهانی است که قابل بخشیدن نیست . در ذیل آیه شریفه ۱۱۶ سوره نساء خدای متعال این گناه را تبین می کند . انسان که از استکبار تبعیت می کند ، از شیطان و نفس اماره تبعیت می کند گاهی این تبعیت از روی غفلت است اما گاهی این تبعیت از شیطان و نفس اماره ، این تبعیت از ابلیس ، تبعیت از دنیا و تبعیت از استکبار این غلفت ادامه پیدا می کند و انسان نفس اماره را بعنوان ولی خود انتخاب می کند و بدنبال آن ها راه می افتد این پیروی که همراه با پذیرفتن ولایت آنهاست این یعنی شرک . خدای متعال پذیرفتن ولایت شیاطین را نمی بخشد و به آن شرک می گویند .
خطبه دوم :
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
خدای متعال در قرآن کریم می فرماید : شکر نعمت نعمت را افزون می کند و کفر نعمت را از بین می برد . نعمت های فراوانی از سوی خدا در اختیار انسان قرار گرفته است و شکر گزاری نعمت یعنی درست استفاده کردن از آن از جمله این نعمت ها نعمت ولایت ، نعمت سلامت .
۲۶ شهریور روز ملی اورژانس است . اورژانس شهرستان ۱۱۰ نیرو بهمراه تجهیزات لازم برای امداد رسانی به هموطنان دارد اعم از اورژانس هوایی و اورژانس زمینی . شکر این نعمت این است که از این نعمت بهره گیری درست کنیم گاهی تماس های بیجا موجب به خطر افتادن جان انسان ها می شود .
با توجه به اینکه امام جمعه محترم برای پیگیری امر اشتغال و جذب سرمایه به شهرستان در مسافرت هستند فرصتی است که چند جمله در اهمیت نماز جمعه بیان کنم . نماز جمعه یک نماز سیاسی و عبادی است . سیاسی اینکه بخشی از گره هایی که در کار مومنان افتاده باز شود و اینکه مسلمانان به وظایف خود ،به وظایف در قبال جامعه اسلامی و مسئولین به وظایف در قبال مردم عمل کنند . اگر خواسته باشد این اتفاق بیفتد بویژه در بخش سیاسی ، نیازمند همت بیشتری از ناحیه مسئولین و صاحبان فکر و اندیشه است .آنزمان امام جمعه محترم که بر اساس انجام وظیفه و پیگیری های متعدد اموری که مربوط به مومنین و مردم شهرستان می باشد را پیگیری و به نتیجه نمی رسد آن موقع آن مشکل از طریق تریبون نماز جمعه اعلام می نمایند . مسئولین محترم و خواص جامعه که این مطالبات متوجه آنان است باید اجابت کنند و در راستای آن اقدام عملی بردارند . این مترتب است که با حضور شکوهمند مسئولین محترم و خواص جامعه در نماز جمعه زمینه موفقیت نماز جمعه در عرصه سیاسی بیش از پیش فراهم شود . گاهی برخی امشکلات وجود دارد که اگر مسئولین دست به دست هم دهند چاره آن در شهرستان بهتر فراهم می شود .
آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم . دفاع هشت ساله مقدس ملت ایران که در آستانه سالگرد آن قرار گرفتیم از نعمت های بزرگ بود. هر چند هزینه های زیادی داشت لکن برکات زیادی برای ملت ایران داشت . با اخلاص زرمندگان به موفقیت و پیروزی در دفاع مقدس رسیدیم . یکی دیگر از برکات دفاع مقدس درس مقاومت است که کشور های متعددی در این زمان در جبهه مقاومت هستند مراسم عزای امام حسین علیه السلام در ۱۰۰ کشور برگزار شد که نتیجه مقاومت است . ملت بزرگ ایران این مقاومت را از رزمندگان یاد گرفتند و حالا الگوی سایر ملل با ادیان و نژاد مختلف شده است . جریان مقاومت دارای ارکانی است یکی از عناصر مهم جریان مقاومت مسئله محبت به حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام است که تجلی آن در اربعین امسال به نمایش گذاشته خواهد شد . عنصر دیگر مسله رهبری جریان مقاومت است که برای خود رهبری حکیم و فرزانه پیدا کرده است . جریان مقاومت به رهبری واحد رسیده است آنهم رهبری که بر جان تک تک جریان مقاومت حکومت می کند و آن مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای است . اولین شاهد حضور مقتدی صدر در عزادرای در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که دشمنان معنای این عکس را متوجه شدند و بر وحشت و ترس آنها افزوده شد . آنها خیلی تلاش کردند مقتدی صدر که نماد بخش بزرگی از مردم عراق است از مقاومت جدا کنند . شاهد دوم جنبش حماس است که حضور آنها در ایران و بیعت مجدد آنها با مقام معظم رهبری داشتیم ، سوم حضور انصار الله یمن بود که با رهبری معظم انقلاب اسلامی در نبرد با استکبار جهانی بیعت کردند و چهارم بیانات سید مقاومت سید حسن نصرالله در روز عاشورا که خطاب به مقام معظم رهبری گفت ما هرگز شما را تنها نخواهیم گذاشت . در آستانه شهادت حضرت امام سجاد علیه السلام قرار گرفتیم که این مقاومت ادامه مقاومت امام سجاد علیه السلام و کاروان اسرا ست .