باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد مورخ ۵/۷/۹۸

سخنران قبل از خطبه ها :
حجه الاسلام صبور بود که پیرامون هفته دفاع مقدس با نماز گزاران سخن گفت
ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه : توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
خطیب جمعه گناباد :
عزت انقلاب اسلامی و ایران به برکت دفاع مقدس و جهاد فی سبیل الله است .
اگر طبق وعده ها ۲۰ پروژه ناتمام شهرستان تکمیل شود ۱۰۰۰ شغل ایجاد می شود ما منتظر سفر استاندار محترم و معاونین و معین های شهرستان هستیم .
موضوعات خطبه ها
خطبه اول : اقسام جهاد
خطبه دوم : تسلیت ایام اسارت اهلبیت عصمت و طهارت / گرامیداشت هفته دفاع مقدس / گرامیداشت آغاز سال تحصیلی ، روز جهانی سالمندان / لزوم توجه مسئولین کشوری و استانی به شهرستان گناباد و اتمام پروژ های نیمه تمام / تبیین بیانات مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری

تیتر سخنان حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی در خطبه های نماز جمعه

 یکی از مهمترین واجبات جهاد فی سبیل الله است
 جهاد نقش ریشه کن کردن فتنه دارد.
 جنگ نرم ،تهاجم فرهنگی دشمن بشدت وجود دارد که جوانان و نوجوانان ما را هدف قرار داده اند .
 اگر دولت و ملت طبق توصیه های مقام معظم رهبری به صورت متحد و جهادی اصول اقتصاد مقاومتی را اجرا کنند و از خارج قطع امید کنند در جنگ اقتصادی هم دشمنان را ناکام خواهند گذاشت.
 معلمین اگر با هدف تربیت نیرو های انسانی با ایمان ، متخصص و متعهد بکوشند علوم روز و مهارت های لازم را به جوانان منتقل کنند بزرگترین خدمت را به کشور و اسلام ارائه نموده اند .
خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی / اقسام جهاد
به مناسبت هفته دفاع مقدس لازم است عرض کنم از آیات و روایات استفاده می شود که یکی از مهمترین واجبات جهاد فی سبیل الله است که از فروع دین است . جهاد انواع و اقسامی دارد . اولین جهاد ، جهاد با نفس است یعنی مبارزه کردن با هوی و هوس های ممنوع و حرام که این جهاد بر همگان واجب است که رضای خدا در این است . عده ای از رزمندگان از جبهه بر می گشتند پیامبر صل الله و علیه و آله به استقبال آنها رفتند و گفتند : آفرین به گروهی که جهاد کوچکتر را به پایان رساندند اما جهاد بزرگتری در پیش دارند سئوال شد که جهاد بزرگ کدام است ؟ فرمودند مبارزه با هوی و هوس ها که جهاد بزرگتر است . جوانان عزیز به اقتضای جوانی میل به شهوات دارند اگر مقابل هوای نفس ایستادگی کنند این جهاد با نفس است . اگر کسبه وسوسه شوند برای گران فروشی یا کم فروشی اگر در مقابل این هوی نفس ایستادگی کنند و به در آمد حلال اکتفا کنند این جهاد با نفس است . اگر دختران با اینکه علاقمند هستند که زیبایی ها را به رخ بکشند اما بر نفس غلبه کنند و حجاب را رعایت کننداین می شود جهاد با نفس . دومین جهادی که اهمیت دارد جهاد با طبیعت برای کسب روزی حلال . اینکه انسان تلاش کند زندگی را از راه حلال اداره کند این جهاد است چرا که اجر رزمندگان در جبهه دارد . همه کارگران ، کشاورزان ، کسبه ای که حلال خوار هستند ، همه کارمندانی که خدمت به مردم می کنند و پاسخگویی دارند این جهاد است و ارزشمند است . نوع سوم جهاد ،جهاد مسلحانه برای حفظ دین است که هم در قرآن و هم در روایات مورد تاکید فراوان است . خدا در قرآن می گوید : با این ظالمان بجنگید تا فتنه ریشه کن شود . دشمنان همچون خاری هستند که باید کنده شوند . جهاد نقش ریشه کن کردن فتنه دارد . امام علی علیه السلام خطبه ای دارند به نام خطبه جهادیه که در فرازی از آن می فرمایند : مردم بدانید که جهاد دری است از در های بهشت ، خداوند این در را به روی بندگان ویژه خودش گشوده است و هرکس دفاع نکند ذلیل خواهد شد . امروز عزت انقلاب اسلامی و ایران به برکت دفاع مقدس و جهاد فی سبیل الله است .
خطبه دوم :
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
قرآن تابلو راهنمای انسان بسوی سعادت است و در این راه باید انسان بیدار و هوشیار باشد تا از خط اسلام خارج نشود .
ایام اسارت اهلبیت عصمت و طهارت را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ، مقام معظم رهبری و شما برادران و خواهران نماز گزار تسلیت عرض می کنم .
هفته دفاع مقدس را گرامی داشته برای همه شهدا ، شهید هاشمی نژاد ، فرماندهان شهید نیروی هوایی شهید فکوری و همراهان علو درجه مسئلت داریم. هفته دفاع مقدس اولا فرصتی است برای تجلیل از شهدا ء ، جانبازان ، آزادگان و رزمندگان است که اگر نبود فداکاری آنها امروز از اسلام وایران و دین و معنویت خبری نبود .ثانیا فرصتی است برای آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس که عبارت بود از ایمان به خدا ، توکل و اخلاص ، فداکاری و خدمت به خلق ، اخلاق خوب ثالثا یاد آوری نصرت های خدا که ملت ایران نه تنها مظلومانه در برابر صدام و بعثیان بلکه در برابر استکبار جهانی ارتجاع عرب و صهیونیزم هشت سال ایستادند و پیروز شدند . رابعا هفته دفاع مقدس یا دآور این درس بزرگ است که اگر همه مسلمانان متحد باشند و گوش بفرمان رهبر و نماینده امام زمانشان باشند پیروزند ولی برادران و خواهران اگرچه ما در جنگ نظامی به فضل خدا پیروز شدیم اقتدارملت ایران به جایی رسیده که آمریکای جنایتکار جرئت تهاجم به ایران را ندارد اما دشمنی آنها باقی است ،جنگ نرم ،تهاجم فرهنگی بشدت وجود دارد که جوانان و نوجوانان ما را هدف قرار داده اند ادامه راه شهدا استقامت و رعایت ارزش های دینی است ، حضور در صحنه است ، حفظ حجاب و عفا ف اسلامی است ، پیروی از قرآن و اهلبیت است ، اهمیت دادن به نماز و معنویت است اگر چه در تهاجم فرهنگی عده ای از جوانان ما ضعف نشان دادند گرفتار اعتیاد و بی و بند وباری و هوای نفس شدند اما به حمد الله اکثریت جوانان دست رد بر سینه دشمنان زدند و امروز در سنگر قرآن و. اهلبیت و بسیج و خدمت رسانی در مراسم محرم و صفر راهپیمایی اربعین حضور پر رنگ دارند که اینها لشکر اسلام هستند و دشمنان را مایوس کرده اند . همچنین دشمنان از جنگ اقتصادی و تحریم حداکثری با هدف به زانو در آوردن ملت ما استفاده کرده اما از این جنگ هم طرفی نخواهند بست زیرا علیرغم تنگنا های اقتصادی اما د ر حال کم اثر شدن و رنگ باختنن است او اگر دولت و ملت طبق توصیه های مقام معظم رهبری به صورت متحد و جهادی اصول اقتصاد مقاومتی را اجرا کنند و از خارج قطع امید کنند و از ظرفیت های داخلی استفاده کنند مسلما در این جنگ هم دشمنان را ناکام خواهند گذاشت .
آغاز سال تحصیلی را گرامی داشته جوانان عزیز می توانند با خوب درس خواندن و کسب تخصص های مورد نیاز جامعه و با خو دسازی و تقویت ایمان و اخلاق و خدمت به خلق راه شهدا را ادامه دهند و معلمین هم اگر با هدف تربیت نیرو های انسانی با ایمان ، متخصص و متعهد بکوشند علوم روز و مهارت های لازم را به جوانان منتقل کنند بزرگترین خدمت را به کشور و اسلام ارائه نموده اند .
روز جهانی سالمندان را گرامی می داریم شهرستان گناباد یکی از شهرستانهای است که سالمندان اکثریت جامعه را تشکیل می دهند علت اصلی آن هم مهاجرت جوانان به شهر های بزرگ است که هم اینجا از مقامات مرکز و استان تقاضا داریم به مردم بیشتر توجه کنند بیش از ۲۰ پروژه نیمه تمام داریم که دست کم اگر طبق وعده ها تکمیل شود ۱۰۰۰ شغل ایجاد می شود ما منتظر سفر استاندار محترم و معاونین و معین های شهرستان هستیم در صورت ایجاد اشتغال جوانان در کنار پدر و مادر ان سالمند خود مانده و در نتیجه مهاجرت به شهر های بزرگ از بین می رود . روز آتش نشانی را گرامی داشته و از خدمات ارایه شده تشکر می کنیم .
مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان مردم مجددا بر عدم اعتماد به اروپا ئیها تاکید و آینده کشور را امید بخش دانسته و سپس مسئولین را به مبارزه جدی با فساد و کمک به تولید و حمایت از نیرو های وفادار به انقلاب و دعوت به اتحاد و پرهیز از نا مید کردن مردم توصیه کردند .