باسمه تعالی
پیام جمعه مورخ ۲۴/۵/۹۹

خطبه گونه حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد

تیتر مطالب
خطیب جمعه گناباد :
• اگر مردم فریب تحریف را بخورند دو د آن به چشم همه خواهد رفت.
• با هوشیاری ملت لبنان به فضل خداوند استکبار و ارتجاع جز ناکامی و روسیاهی سرانجامی نخواهند داشت .
• باسخنان خردمندانه و منطقی سید حسن نصر الله توطئه دشمنان خنثی شد.
ازوزارت کشور درخواست می شود سریعا به مطالبه به حق مردم و مسئولین ترتیب اثر داده و شهرستان گناباد را از لیست شهر های تبعید گاهی حذف نماید .
• نذر های بدون صیغه نذر که نذر امام حسین علیه السلام و یا ابوالفضل علیه السلام و یا هیئت شده ،صرف کار های خیر از جمله خرید تجهیزات پزشکی جهت بیمارستان و یا کمک به مساجد ،مدارس و یا کمک های مومنانه شود .
• وقف های محرم و نذورات با صیغه نذر باید غذا با نظارت پخته و بسته بندی و در اختیار عزاداران بصورت بیرون بر گذاشته شود.
• امسال که اجتماعات بزرگ برگزار نمی شود با سیاه پوش کردن و نصب پرچم عزا در مساجد ، پایگاه ها ، حسینیه ها ، ادارات ،مدارس ، بازار ، خیابانها و حتی خانه ها مراتب ارادت خود مان را به سید الشهداء ابراز نماپیم که دشمنان تصور نکنند ملت از سید الشهداءعلیه السلام فاصله گرفته است .
• امسال لازم است هم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم و هم مراسم عاشورا را اتجام دهیم .
• یکی از نشانه های مهم اهل ایمان پرداختن زکات و حقوق مالی است .
• اکنون که فصل برداشت محصولات کشاورزی و دامی است اهل ایمان به پرداخت زکات توجه داشته باشند .
خطبه اول
وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ . یکی از نشانه های مهم اهل ایمان پرداختن زکات و حقوق مالی است . پروردگار متعال در سوره مومنون می فرماید : محققا مومنین رستگارند آنها که در نمازشان خضوع داشته و از کار های بیهوده بپرهیز کرده و زکات مال را می پردازند .
بطور کلی عبادات دو دسته اند عبادات بدنی مثل نماز ،روزه ، حج ،جهاد وامر به معروف و نهی ازمنکر و عبادات مالی مانند خمس ، زکات ، انفاقات ، صدقات و نیکوکاری که جایگاه مهمی در اسلام دارد . رسول خدا صل الله علیه و آله می فرمایند : هر کس مقدار اندکی زکات مال خود را نپردازد نه مومن است و نه مسلمان و نه احترامی دارد . از کسانی که استحقاق جهنم دارند کسانی هستند که زکات را نمی دهد .
اکنون که فصل برداشت محصولات کشاورزی و دامی است اهل ایمان انشاء الله توجه دارند به پرداخت زکات . از واجبات بسیار مهم و موکد است قبل از اینکه گندم ها را تحویل دهند سر خرمن باید زکات آنرا بپردازند یا از خود گندم جدا کنند یا پول آنرا به مستحق بپردازند . البته می دانند که اگر گندم ، جو، کشمش و خرما به مقدار ۲۸۸ من تبریز رسید زکات آن واجب است ناگفته نماند زکات مستحب هم داریم اگر کسی حقوق می گیرد مقداری صرف کمک به مستمندان نماید اگر زعفران کار با پسته کار یا دامدار و یا درآمد هایی دارد بسیار تاکید شده از کمک به فقرا فراموش نکند.
خطبه دوم
امروز ۲۴ ذی الحجه همزمان است با نازل شدن آیه ولایت ، آیه مباهله ، آیه تطهیردر شان حضرت امیر ، حضرت فاطمه امام حسن و امام حسین علیهم السلام و ۲۵ ذی الحجه نازل شدن سوره هل اتی در شان اهل بیت علیهم السلام که این مناسبت ها را گرامی می داریم .
پیشاپیش فرا رسیدن ماه محرم ، ماه پیروزی خون بر شمشیر وماه سوگواری را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ، مقام معظم رهبری و همه مسلیمن تسلیت عرض می نماییم .
امسال لازم است هم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم و هم مراسم عاشورا را اتجام دهیم . در مورد وقف های محرم و نذورات با صیغه نذر باید غذا با نظارت پخت و بسته بندی و در اختیار عزاداران بصورت بیرون بر گذاشته شود و اما نذر های بدون صیغه نذر که نذر امام حسین علیه السلام و یا ابوالفضل علیه السلام و یا هیئت شده امکان دارد که پول آن صرف کار های خیر از جمله خرید تجهیزات پزشکی جهت بیمارستان و یا کمک به مساجد ،مدارس و یا کمک های مومنانه گردد و یا ماسک و مواد ضد عفونی برای عزاداران خریداری شود .
امسال که اجتماعات بزرگ برگزار نمی شود انتظار است که مساجد ، پایگاه ها ، حسینیه ها ، ادارات ،مدارس بازار ، خیابانها و حتی خانه ها را با پارچه مشکی و پر چم های عزا سیاه پوش و مراتب ارادت خود مان را به سید الشهداء ابراز نماپیم که دشمنان تصور نکنند ملت از سید الشهدا علیه السلام فاصله گرفته است .
ما باید از تاریخ عاشورا عبرت بگیریم .رژیم اموی اول تحریف کرد و حضرت امیر و امام حسن و امام حسین علیهم السلام را آشوب گر ،ریاست طلب معرفی کرد ومتقابلا معاویه و یزید را دلسوز به اسلام ومسلمین معرفی و سپس آن همه خیانت کرد . امروز هم ما باید مواظب تحریف باشیم افرادی در داخل و خارج هستند که انقلاب اسلامی ،حضرت امام و مقام معظم رهبری را زیر علامت سئوال قرار می دهند و شبهه افکنی می کنند و متقابلا رضا خان و محمد رضا را که بیشترین جنایات در حق اسلام و ایران نمودند را تطهیر می کنند اینست که مقام معظم رهبری هشدار دادند که اگر تحریف شکست بخورد تحریم هم شکست می خورد و مفهموم این فرمایش آنست که اگر مردم فریب تحریف بخورند دو د آن به چشم همه خواهد رفت.
انفجار بیروت را چه حادثه و چه پروژه ای از پیش تعیین شده بدانیم دشمنان از آن برای ضربه زدن به حزب الله سوء استفاده کردند اما با سخنان خردمندانه و منطقی سید حسن نصر الله این توطئه تا کنون خنثی شد و با هوشیاری ملت لبنان به فضل خداوند استکبار و ارتجاع جز ناکامی و روسیاهی سرانجامی نخواهند داشت .
چندین سال است که شهرستان گناباد از سوی وزارت کشور در لیست شهر های تبعید گاهی قرار گرفته است که علیرغم اعتراضات وسیع مردم و مسئولین شهرستان و انعکاس آن در تریبون نماز جمعه هنوز در خصوص حذف گناباد از این لیست اقدامی صورت نگرفته لذا ازوزارت کشور درخواست می شود سریعا به این مطالبه به حق مردم و مسئولین ترتیب اثر داده و شهرستان گناباد از لیست شهر های تبعید گاهی حذف نماید تا از هجرت نخبگان شهرستان بیش از این جلوگیری و موجبات شکوفایی شهرستان در ابعاد مختلف فراهم گردد.