باسمه تعالی

پیام جمعه مورخ ۳۰/۸/۹۹

خطبه گونه حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
تیتر مطالب

امام جمعه گناباد:
• با توجه به گسترش کرونا و دستور العمل های صادر شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا که باید تا دو هفته بازار تعطیل باشد بر همه ما لازم است برای حفظ جان خود و دیگران اگر چه مستلزم محدودیت و ضر وزیان باشد صبر و خویشتنداری نموده و توصیه ها را رعایت کنیم .
• انتخابات آمریکا دروغگویی و ضعف های فرهنگی سران غرب را آشکار ساخت .
• همه کسانی که غرب را الگوی خود می دانند باید بیدار شوند و بدانند که در پشت آنهمه ادعا های زیبا بدترین نوع دیکتاتوری خوابیده است.
• در آموزه های دینی آمده دعا و نیایش حتی قضا وقدر را دگرگون می کند گر چه محکم و پابرجا شده باشد .
• مقام معظم رهبری هم رعایت توصیه های بهداشتی را لازم می دانند و هم سفارش به استغفار ، دعا و توسل دارند .
خطبه اول :
دَاوُوا مَرْضَاكُمْ بِالصَّدَقَةِ و اِدفَعُوا أمواجَ البَلاءِ بِالدُّعاءِ
در رابطه با روبرو شدن با بلاها و مشکلات چند گونه برخورد وجود دارد :
بعضی چنان خود را می بازند که حتی قدرت پیشگیری ندارند و یا معتقدند پیشگیری بی فایده است که این گونه واکنش صحیح نیست و عقل و شرع پیشگیری را لازم و واجب می دانند .
بعضی برای دفع بلا فقط به عوامل و اسباب مادی پناه می برند و تصور می کنند دعا و توسل بی فایده است مثلا برای رفع بیماری کورنا به پزشک و دارو و درمان پناه می برند اینگونه برخورد البته لازم ولی کافی نیست و تحقیقات بالینی ثابت کرده دعا و توسل در درمان بیماری ها و رفع بلاها تاثیرات فوق العاده ای دارد و در آموزه های دینی آمده الدّعاُ يَرُدُّ القضاءَ وَ لو اُبرِمُ اِبراماً، دعا و نیایش حتی قضا وقدر را دگرگون می کند گر چه محکم و پابرجا شده باشد .
برخی بر عکس مورد دوم وقتی به بلا و بیماریی گرفتار شدند فقط دعا می کنند و از مراجعه به پزشک و مصرف دارو خود داری می کنند این هم درست نیست . حضرت موسی بیمار شد و عرض کرد خدایا مرا شفا بده دستور رسیدباید بروی فلان دارو را مصرف کنی ،گفت من فقط شفا را از تو می خواهم ،خطاب رسید می خواهی حکمت ما را در آفرینش دارو باطل کنی تو را شفا نخواهم داد مگر وقتی دارو مصرف کنی.
دسته ای نیز هم از اسباب و عوامل طبیعی در روبرو شدن با بلا ها استفاده می کنند و مراجعه به پزشک و مصرف دارو دارند و هم به دعا و استمداد از خداوند و توبه و استغفار می پردازند که از نظر عقل و دین اینگونه برخورد صحیح است و مقام معظم رهبری هم رعایت توصیه های بهداشتی را لازم می دانند و هم سفارش به استغفار و دعا و توسل دارند .
امید واریم خداوند به همه توفیق شناخت وظایف و عمل به آنرا مرحمت و بلاها از جمله کرونا را از همه جهان و ایران دور گرداند .

خطبه دوم
با توجه به گسترش کرونا و دستور العمل های صادر شده از ستاد ملی مبارزه با کرونا که باید تا دو هفته بازار تعطیل باشد بر همه ما لازم است برای حفظ جان خود و دیگران اگر چه مستلزم محدودیت و ضرر وزیان باشد صبر و خویشتنداری نموده و توصیه ها را رعایت کنیم .
با اینکه آمریکا همواره دم از دموکراسی و خواسته اکثریت می زند و کشور های دیگر را محکوم به استبداد می کند ، اکنون در عمل به آنجا رسیده که اولا نظام رای گیری آمریکا از سوی کاندیدای شکست خورده بدترین نوع می داند و معتقد است پر از تقلب و اشکال است و ثانیا بر خلاف واقعیت ها ی موجود که ترامپ را شکست خورده می دانند و ادعای تقلب تایید نشده حاضر نیست خود را بازنده بداند و همچنان ادعای پیروزی سر می دهد ، می توان به دروغگویی و ضعف های فرهنگی سران غرب پی برد و همه کسانی که غرب را الگوی خود می دانند باید بیدار شوند و بدانند که در پشت آن همه ادعا های زیبا بدترین نوع دیکتاتوری خوابیده است.