باسمه تعالی
گزارش برگزاری نماز جمعه شهرستان گناباد مورخ۱۳۹۹/۱۰/۲۶

به فضل الهی نماز جمعه شهرستان گناباد پس از وقفه ی چند ماهه با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی با حضور پرشکوه مردم ولایتمدار اقامه شد .

ایراد خطبه ها : توسط حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی امام جمعه محترم گناباد
سخنران قبل از خطبه ها :
خطیب جمعه گناباد :
تا وقتی آمریکا تحریم ها را عملا بر ندارد هیچ مسئولی حق مذاکره بی حاصل با آمریکا را نخواهد داشت .

تیتر سخنان حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای صادقی در خطبه های نماز جمعه

• اگر غفلت کنیم ممکن است دنیا پرست ، ریاست پرست ، شهوت پرست شویم پول ، ریاست و لذت برای ما بت شود و بر نوعی شرک بمیریم.
• پرداخت زکات روزی را زیاد می کند.
• اگر دولتمردان به عدالت رفتار کنند و جلو مفاسد را بگیرندملت با هم مهربان می شوند .
• باید حضرت زهرا علیها السلام را در عبادت ، علم ، خدمت به خلق ، همسر داری ، در تربیت فرزندان ، حجاب و عفاف ، ساده زیستی ، اخلاق خوب و ولایتمداری الگوی خود را قرار دهیم .
• وظیفه ماست که شهدا را بشناسیم و هم آنها را به فرزندانمان و نسل جوان بعنوان قهرمانان راستین معرفی کنیم .
• مومن زیرک است و از یک سوراخ دو بارگزیده نمی شود .
• بازگشت آمریکا به برجام باید به معنای اقدام فوری برای رفع تحریم ها باشد .

خطبه اول
موضوع : سفارش به تقوی/ خطبه فدکیه
به مناسبت ایام فاطمیه بخشی از خطبه فدکیه حضرت زهرا علیها السلام را تقدیم می نمایم . آن بزرگوار در رابطه با فلسفه ایمان و احکام می فرماید :
خداوند ایمان را وسیله ای برای پاک شدن از آلودگی شرک قرار داده است همانطوری که بدن انسان از نجاسات آلوده می شود روح بشر نیز از شرک آلوده می گردد خدا را شاکریم که بت پرست نیستیم ولی ممکن است اگر غفلت کنیم دنیا پرست ، ریاست پرست ، شهوت پرست شویم پول ، ریاست و لذت برای ما بت شود و بر نوعی شرک بمیریم لذا باید خیلی دعا کنیم که عاقبت بخیر شویم و با ا ایمان از دنیا برویم .
در ادامه این خطبه می فرمایندخداوند نماز را وسیله ای قرار داد تا انسان از کبر و غرور فاصله بگیرد اینکه در نماز شریفترین عضو یعنی پیشانی را روی خاک می گذاریم یعنی خدایا در مقابل تو از خاک کمتریم در نماز جماعت ثروتمند و فقیر ، رئیس و کارمند ، استاد و شاگرد ، کارگر و کار فرما ، با سواد و بی سواد در کنار هم قرار می گیرند این تکبر متکبرین را می شکند .
خداوند پرداخت زکات را مایه پاک شدن نفس انسان از بخل و دنیا پرستی قرار داد توفیق بزرگی است که انسان مالش را پاک کندبه نیازمندان کمک کند در همین ایام کرونا و با این گرانی ها چقدر اهل ایمان بسته های معیشتی دادند ، چقدر خمس و زکات پرداختند این بالاترین عبادت است ، پرداخت زکات روزی را زیاد می کند .

روزه گرفتن اخلاص را مستحکم می نماید هر کس روزه می گیرد به نوعی اخلاص دارد چون روزه دار واقعی انگیزه اش خدا ست اگر این انگیزه خدا نباشد می تواند در خلوت روزه اش را بخورد .
حج مایه استحکام دین می گردد چون میلیون ها نفر از کل جهان در همایش حج شرکت می کنند و بزرگترین نمایش وحدت مسلمانان را تشکیل می دهد.
خداوند عدالت را مایه تقویت محبت و نزدیک شدن دلها به یکدیگر قرار داد اگر دولتمردان به عدالت رفتار کنند و جلو مفاسد را بگیرندملت با هم مهربان می شوند .
خطبه دوم :
موضوع : سفارش به تقوی / مناسبت های هفته
ایام شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام را به محضر فرزند گرامیش حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به محضر مقام معظم رهبری ، مسلمانان و شما برادران و خواهران نماز گزار تسلیت عرض کرده امید وارم خداوند به ما توفیق معرفت کامل پیروی و زیارت اهل بیت علیهم السلام در دنیا و شفاعتشان در عالم آخرت مرحمت فرماید .
ایام فاطمیه فرصتی است برای سوگواری برای حضرت زهرا علیها السلام و هم فرصتی است برای الگو گرفتن از آن بزرگوار وقتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند : دختر رسول خدا برای من سرمشق است حساب همه روشن است لازم است ما آن حضرت را در عبادت ، علم ، خدمت به خلق ، همسر داری ، در تربیت فرزندان ، حجاب و عفاف ، ساده زیستی ، اخلاق خوب و ولایتمداری الگوی خود را قرار دهیم .
هفته گذشته سالگرد شهادت سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو المهدی المهندس و چهلم دانشمند بزرگ ایران شهید فخری زاده و هفتم رحلت علامه مجاهد آیت الله مصباح یزدی و چهلم رحلت فقیه مجاهد آیت الله یزدی بودیم برای همه این بزرگواران و همچنین شهدای فدائیان اسلام علو درجه مسئلت داریم لازم می دانم از شما مردم ولایتمدار شهرستان گناباد که در گرامیداشت سردار دلها سنگ تما م گذاشتید تشکر نمایم و البته وظیفه ماست که هم شهدا را بشناسیم و هم آنها را به فرزندانمان و نسل جوان بعنوان قهرمانان راستین معرفی کنیم و دیگر اینکه به وصیت نامه های ایشان عمل نمائیم مخصوصا وصیت نامه سردار دلها که سراسر حکمت و خیر خواهی است این سردار شهیددر وصیت نامه خود می نویسد ولایت فقیه ولایت علی بن ابی طالب است و خیمه او خیمه امام حسین علیه السلام است دور آن بچرخید ، خیمه ولایت را رها نکنید والله والله این خیمه اگر آسیب دید بیت الله الحرام آسیب می بیند ، حرم رسول ، نجف و کربلا ، کاظمین و سامرا و مشهد آسیب می بیند و قرآن آسیب می بیند و آفرین به شما ملت ایران که ولایتمداری را در عمل ثابت کردید امید واریم خداوند به ما توفیق عنایت کند که تا آخرین لحظات زندگی مان در این راه را ثابت قدم بمانیم
با اینکه در روایات آمده مومن زیرک است و از یک سوراخ دو بارگزیده نمی شود اما متاسفانه بعضی جریانات با ولع خاصی روز شماری می کنند که بروند با بایدن مذاکره کنند که این هم با عقل و هم با شرع ناسازگار است رهبر حکیم انقلاب اسلامی در سخنرانی۱۹ دی ماه فرمودند ما برای بازگشت به برجام اصرار و عجله ای نداریم اگر تحریم ها برداشته نشد بازگشت آمریکا به ضرر ماست تبیین این رهنمود حکیمانه این است که برادران و خواهران اولا سیاست تحریم حداکثری آمریکا به شکست خورده و بی اثر شده است ثانیا درست است که بایدن وعده داده به برجام بر گردد اما وعده او برگشت به برجام روی کاغذ و با امضاء است اما ما اینگونه بازگشت را نمی خواهیم ما بازگشت به معنای اقدام فوری برای رفع تحریم ها را می خواهیم زیرا چند سال آمریکا و اروپا قبل از ترامپ در برجام کاغذی بودند و تحریم ها را بر نداشتند بلکه بیشتر تحریم کردند ثالثا هدف بایدن این است که با گروگان گیری برجام و وعده های خشک و خالی مذاکرات برای تحمیل کردن برجام های دیگری گام بر دارد لذا ما نماز گزاران جمعه اعلان می کنیم تا وقتی آمریکا هم تحریم ها را عملا بر ندارد هیچ مسئولی حق مذاکره بی حاصل با آمریکا را نخواهد داشت .
برخی از برادران و خواهران سئوال می کنندچرا در دوهفته گذشته نماز جمعه اقامه نشد ما تابع ستاد کرونا هستیم چون وضعیت شهرستان نارنجی بود نماز جمعه برگزار نشد . امید است بلای کرونا هر چه زودتر ریشه کن شود .